Hlavné správy

Tisíce ľudí protestovali proti reforme súdnictva premiéra na Slovensku

(Bloomberg) – Tisíce demonštrantov po celom Slovensku vyšli do ulíc proti návrhu reformy súdnictva premiéra Roberta Fica, najnovšieho šéfa Európskej únie, obvineného z podkopávania demokratických štandardov a právneho štátu.

HT obrázok

Fico, ktorý je pri moci od októbra, sa dostáva pod čoraz väčší tlak verejnosti, opozície a EÚ, aby tieto plány, medzi ktoré patrí prepracovanie trestného zákona a zrušenie prokuratúry, ktorá vyšetruje korupciu a závažné trestné činy, zrušil alebo obmedzil.

Ukončite posledný rok a pripravte sa na rok 2024 s HT! Kliknite tu

Od víťazného štvrtého funkčného obdobia sa Fico spojil s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý je dlhodobo sporný s Európskou úniou pre demokratické spiatočníctvo. Počas návštevy Budapešti tento týždeň sa Fico zaviazal chrániť Maďarsko pred akýmikoľvek potenciálnymi krokmi na odhlasovanie Orbánovej vlády z EÚ.

Podľa odhadov miestnych médií sa vo štvrtok neskoro večer na zhromaždení v hlavnom meste Bratislava zúčastnilo okolo 25.000 Slovákov, ďalšie tisíce protestovali v iných mestách. Išlo o najväčšie zo série protivládnych protestov vo východoeurópskej krajine s 5,4 miliónmi obyvateľov, odkedy Ficov kabinet oznámil svoje plány.

Prezidentka Zuzana Čaputová, bývalá právnička pre ľudské práva, označila plánovanú reformu súdnictva za „vážnu hrozbu pre vnútornú bezpečnosť štátu“ a vyzvala vládnu koalíciu, aby namiesto zrýchleného konania podrobila balík zákonov legislatívnej diskusii.

„Kombinácia navrhovaných zmien by znamenala rezignáciu vlády na ochranu svojich občanov a účinný výkon spravodlivosti a môže znamenať odklon od dodržiavania princípov právneho štátu,“ povedal vo štvrtok v osobitnom príhovore poslancom. .

Fico, ktorý vyhral voľby na základe sľubu ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine, narazil na problémy v parlamente, pretože opozícia využíva patovú situáciu na oddialenie schválenia jeho zákona. Tvrdil, že zmeny priblížia miestne zákony iným európskym krajinám a obmedzia politickú zaujatosť v súdnom konaní. V plánoch sú aj nižšie tresty za ekonomické trestné činy a kratšia premlčacia doba.

READ  Protislovenskosť | Svetové novinky

Generálna prokuratúra EÚ minulý mesiac uviedla, že jej schopnosť vyšetrovať a stíhať trestné činy na Slovensku bude „vážne ovplyvnená“ a že úroveň ochrany finančných záujmov bloku „prudko poklesne“.

Ficovo predchádzajúce funkčné obdobie pred takmer šiestimi rokmi ho prinútilo odstúpiť z funkcie v dôsledku celonárodného pobúrenia nad zabitím investigatívneho novinára, ktorý sa venoval korupcii. Revidované zákony by v prípade schválenia zastavili mnohé vysoko postavené vyšetrovania a súdne procesy, pričom niektoré prípady bývalých vládnych predstaviteľov a podnikateľov napojených na minulé Ficove vlády by boli preklasifikované na menej závažné trestné činy.

Koalícia naznačila, že by mohla súhlasiť s niektorými ústupkami v reforme súdnictva. Predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý stojí na čele druhej najväčšej koaličnej strany Hlas, povedal, že poslanci neschvália návrhy zákonov, ktoré by „obmedzili možnosti boja proti najzávažnejším zločinom“.

Takéto príbehy sú stále dostupné bloomberg.com

©2024 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close