Technológie

Tisíce ľudí protestujú proti slovenskej vláde a žiadajú predčasné voľby

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Tisíce ľudí sa v utorok v hlavnom meste Slovenska zišli na protest proti vláde a požadovali predčasné voľby v čase rastúcich cien energií.

Protest zorganizovala ľavicová strana Smr-sociálna demokracia, opozičná strana bývalého populistického premiéra Roberta Fica, a mala priaznivcov aj z iných skupín vrátane krajnej pravice.

Fico obvinil koaličnú vládu na čele s premiérom Eduardom Hegerom a prezidentkou Zuzanou Kabutovou z čiastočnej zodpovednosti za vysokú infláciu, ktorá teraz zasiahla krajinu EÚ, ako dôvod uviedol ich vytrvalú podporu Ukrajine počas ruskej invázie.

Väčšina rečníkov napadla sankcie EÚ voči Rusku a ocenila, ako Maďarsko riešilo energetickú krízu.

Maďarsko sa vo veľkej miere spolieha na fosílne palivá z Ruska a minulý rok podpísalo 15-ročnú zmluvu s ruským energetickým gigantom Gazprom na nákup zemného plynu. Maďarský prezident Viktor Orbán tvrdo viedol kampaň proti sankciám EÚ proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu.

Slovenskú vládu oslabil odchod mladšieho koaličného partnera z vládnej štvorkoalície začiatkom tohto mesiaca a Heger tak zostal bez parlamentnej väčšiny.

Parlament rokuje o možných zmenách ústavy, ktoré umožnia predčasné voľby na základe rozhodnutia poslancov alebo celoštátneho referenda.

READ  Homeworld 3 stále žije • Eurogamer.net

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close