Svet

Tisíce ľudí smútia nad iránskym Raisi v sprievode v Tabríze po páde helikoptéry | politické správy

Iránci pozorujú druhý verejný smútok za päť dní, ktorý vyhlásil najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí.

Iránci sa zišli v Tabríze, hlavnom meste provincie Východný Azerbajdžan, na rozlúčkovom sprievode s prezidentom Ibrahimom Raisim, ktorý v nedeľu zahynul pri havárii vrtuľníka.

Pri nehode zahynul minister zahraničných vecí Hossein Amiraptolahian a šesť členov posádky na palube vrtuľníka.

V utorok desaťtisíce smútiacich ľudí, ktorí mávali iránskymi vlajkami a portrétmi zosnulého prezidenta, opustili centrálne námestie na severozápade mesta, kde sa zrútil jeho vrtuľník.

Resul Serdar z al-Džazíry, ktorý informoval z hlavného mesta Teherán, v utorok uviedol, že pohreby iránskych hodnostárov sa budú konať „na mnohých miestach po dlhú dobu“.

Po sprievode v Tabríze budú telá Raisiho (63) a Amiraptollahiana (60) prevezené do Teheránu na ďalšiu ceremóniu.

Predtým Serdar povedal, že telá budú prevezené do stredoiránskeho mesta Qom na ďalší obrad v utorok a potom budú prevezené do hlavného mesta.

V stredu sa v Teheráne uskutoční veľká ceremónia, na ktorej sa modlí najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí a očakáva sa účasť zahraničných hodnostárov.

Raisiho telo prevezú do Mašhadu, druhého najväčšieho mesta krajiny na severovýchode, kde sa narodil a vyrastal.

Organizátori Mašhadu uviedli, že plánujú dať Raisi „slávny“ pohreb vo štvrtok vo svätom meste.

Pokračovanie vyšetrovania

Serdar, ktorý svedčil na prebiehajúcom vyšetrovaní príčiny havárie, uviedol, že v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že išlo o sabotáž zameranú na extrémne počasie v tom čase v kombinácii s náročným terénom a možnou technológiou. problémy.

Objavili sa otázky, či Raisi a ďalší mali cestovať v dvojčepelovom Bell 212, o ktorom sa predpokladá, že je starý desiatky rokov.

Zahraničné sankcie voči Iránu od revolúcie v roku 1979, jeho jadrový program a jeho podpora takzvanej „osi odporu“ sťažili krajine získavanie súčiastok lietadiel či nových lietadiel.

READ  „Už sme to videli v iných častiach Latinskej Ameriky,“ hovorí Bidenov poradca v Salvádore.

Serdar uviedol, že sa objavili aj otázky, prečo bolo dovolené vzlietnuť letu za nepriaznivých poveternostných podmienok vrátane hustej hmly.

Smútiaci sa zúčastňujú na procesii v Tabríze 21. mája 2024 [Iran Press/AFP]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close