Hlavné správy

Títo študenti začali podnikať na vlne – a získali ocenenia

Trochu príjemných príbehov zo Slovenska.

Slovak Spectator vám každý týždeň prináša výber troch poviedok z celého Slovenska, ktoré sú zbavené pesimizmu a negativizmu.Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Nápad študentov o využití vlny je prezentovaný v zahraničí

Slovenskí študenti našli jedinečný spôsob využitia vlny.

Študenti Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom na západnom Slovensku sa po oboznámení sa s problémami, s ktorými sa obchod s vlnou na trhu potýka, pustili do ručnej výroby guličiek do sušičiek vyrobených zo 100-percentného rúna. Guľôčky do sušičiek sa používajú v elektrických sušičkách bielizne, aby sa zabránilo zhlukovaniu a krčeniu bielizne, čím sa skracuje čas sušenia.

Na výrobu guličiek sa rozhodli použiť metódu suchého plstenia, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu ako mokrá metóda, pri ktorej sa spotrebuje veľa vody.

„Pestovatelia získajú odbytisko strihanej vlny a zákazník mnoho výhod,“ uviedol Trenčiansky samosprávny kraj. napísal na svojej webovej stránke. Okrem guličiek do sušičiek začali študenti vyrábať eko-vône do skríň, áut a kancelárií – klbká vlny nastriekané esenciálnymi olejmi alebo parfumami.

Študenti si vytvorili vlastnú študentskú firmu Šipalki, ktorá s pomocou mimovládnej organizácie Junior Achievement (JA) Slovakia simuluje fungovanie akciovej spoločnosti. Na súťaži Business Talent Showcase Competition v Hradci Králové v Českej republike získal Najlepší študent JA druhé miesto v kategórii podnik a tretie miesto v najlepšom umiestnení.

READ  Slovensko môže Ukrajine pomôcť s odmínovacím úsilím - EURACTIV.com

Sestry z Kyjeva našli úspech v Bratislave

Po chvíli otvorili dve sestry z Kyjeva Nová rodinná reštaurácia vo vnútriVo februári 2023 sa to stalo senzáciou. V súčasnosti patrí medzi najlepšie hodnotené reštaurácie v hlavnom meste Slovenska.

V reštaurácii sa podávajú tradičné ukrajinské jedlá, ako je ukrajinský boršč alebo vareniki.

„Od samého začiatku sa snažíme vytvoriť miesto, kde naši hostia môžu pohodlne a krásne tráviť voľný čas,“ povedali Ksenia Syshchenko a Alena Muntiyan. Citované webom Dobre Novini. „Naším cieľom bolo vytvoriť prostredie, kde sa každý bude cítiť ako doma a užiť si kvalitný čas so svojou rodinou, priateľmi alebo kolegami.“

V reštaurácii sa konajú aj obchodné stretnutia, semináre, hry a tematické podujatia. Vydáva vlastné noviny s názvom Insider. Majitelia zároveň pomáhajú svojim krajanom, povedal Dobre Novini.


Deviate zlato pre slovenského poštového pracovníka

Slovenský národný poštový operátor Slovenská pošta sa môže pochváliť ďalším medzinárodným úspechom.

V prestížnej medzinárodnej súťaži organizovanej Svetovou poštovou úniou (UPU), špecializovanou agentúrou OSN, ktorá riadi poštových operátorov, získala deviate zlato.

Súťaž bola súčasťou svetovej výstavy známok Thailand 2023, ktorá sa konala v Bangkoku od 27. novembra do 2. decembra 2023. Súťažnú triedu „A“ pre poštových operátorov vyhrala Slovenská Pošta s menej ako 30 známkami, s malými nákladmi (t.j. ročník), so scénkou Prázdniny na Slovensku.

Obsahoval 16 listov (formát A4) so ​​známkami vydanými v posledných troch rokoch. Mal podobu virtuálneho adresára cestovných kancelárií, ktorý ponúkal regióny Slovenska prostredníctvom poštových známok, napísala Slovenská pošta na Facebooku.


Prečítajte si päť pohodových príbehov z vydavateľstva The Slovak Spectator:

  • Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová povedala, že americká speváčka a aktivistka Joan Baez je živým dôkazom toho, že umenie a pútavý prístup môžu ovplyvniť veľa vecí. Umelca vyznamenal kráľovským vyznamenaním za mimoriadne zásluhy o ľudské práva a slobody na Slovensku.
  • Kolumbijského študenta prijali do nemocnice s mozgovou smrťou a jeho účty za lekársku starostlivosť prudko stúpli. Na podporu jeho a jeho rodiny sa zišlo veľké množstvo ľudí.
  • Oleksandr Verdi, narodený v Odese, v súčasnosti trénuje v hlavnom meste Slovenska 30 slovenských a ukrajinských detí. Verí, že detský tréner by mal deťom poskytovať širokú škálu aktivít, aby sa rozvíjali a zostali zapojené a aktívne.
  • V obci Hronský Beňadik na strednom Slovensku odhalili kovovú repliku prvého auta vyrobeného na Slovensku, ktoré sa pre jeho výrazný rachot nazývalo Drndička.
  • Česko-slovenský archeologický tím objavuje nové starobylé mayské mestské centrum, slovenský tím objavuje priekopu citadely Ramessa III. v Egypte alebo inovatívny spôsob spájania keramických predmetov. Urobte si prehľad o najnovších objavoch vo vede.
READ  Slovensko potrebuje stabilitu, vedúce postavenie - EURACTIV.com

Politické memy týždňa

Koaliční poslanci na čele s premiérom Robertom Figom (na obrázku vyššie) 8. februára napriek odporu opozície v parlamente schválili rozsiahlu novelu trestného zákona a ďalších súvisiacich zákonov, vrátane trestného poriadku. Recenzie z celého Slovenska a z Bruselu. Nový zákon by zrušil Úrad špeciálnej prokuratúry a znížil by tresty za finančné trestné činy.


Súvisiaci článok Minulý týždeň: Schválenie Ficových legislatívnych zmien sa nezadržateľne blíži Čítaj viac


Vaše tipy na dobré správy či vtipné meme o Slovensku mi posielajte na: [email protected]. Vďaka!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close