Veda

Topenie polárneho ľadu spomaľuje rotáciu Zeme a môže ovplyvniť čas.

Globálne otepľovanie trochu spomalilo rotáciu Zeme – a to by mohlo ovplyvniť spôsob, akým meriame čas.

Štúdia zverejnená v stredu zistila, že topenie polárneho ľadu – rýchly trend spôsobený predovšetkým klimatickými zmenami spôsobenými človekom – spôsobilo, že Zem rotuje pomalšie, než by inak rotovala.

Autor štúdie Duncan Agnew, geofyzik zo Scripps Institution of Oceanography na Kalifornskej univerzite v San Diegu, povedal, že keď sa ľad na póloch topí, mení sa tam, kde sa koncentruje hmota Zeme. Táto zmena zasa ovplyvňuje uhlovú rýchlosť planéty.

Agnew prirovnal dynamiku ku krasokorčuliarke točiacej sa na ľade: „Ak máte korčuliarka, ktorá sa začne točiť, ak spustí ruky alebo roztiahne nohy, spomalí. Pôjde,“ povedal. Ale ak sú ruky korčuliara vtiahnuté dovnútra, korčuliar sa bude točiť rýchlejšie.

Na druhej strane, menej pevného ľadu na póloch znamená viac hmoty okolo rovníka – pásu Zeme.

Thomas Herring povedal: „To, čo robíte s topením ľadu, je, že beriete zamrznutú pevnú vodu na miestach ako Antarktída a Grónsko a tá zamrznutá voda sa topí a vypúšťate tekutú vodu do iných častí planéty.“ Berie ťa na miesta.“ Profesor geofyziky na Massachusetts Institute of Technology, ktorý nebol zapojený do novej štúdie. „Voda tečie smerom k rovníku.“

Štúdia inými slovami ukazuje, že ľudský vplyv nabral silu, ktorá mátla učencov, astrológov a vedcov po tisícročia – niečo, čo sa dlho považovalo za konštantu, ktorú ľudstvo nemôže ovplyvniť.

„Dokonca aj pre mňa je to pôsobivé, urobili sme niečo, čo má obrovský rozdiel v rýchlosti rotácie Zeme,“ povedal Agnew. „Dejú sa veci, ktoré sú bezprecedentné.“

Ich štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Nature, naznačuje, že klimatické zmeny zohrávajú kľúčovú úlohu v spôsobe, že rotácia Zeme pôsobí proti opačnému trendu. V dôsledku kombinácie faktorov sa Zem v posledných desaťročiach začala otáčať rýchlejšie, čo je dočasný trend, ktorý vedcov po prvý raz priviedol k úvahe o odčítaní jednej „zápornej skokovej sekundy“ od hodín na celom svete do roku 2026. Podľa Agnewa sa táto možnosť oneskorila asi o tri roky kvôli polárnemu ľadu.

READ  Vedci chytia spermie, ktoré porušujú kľúčový zákon fyziky: ScienceAlert

Ak sa časomeračské organizácie nakoniec rozhodnú pridať negatívnu skokovú sekundu, úprava by mohla narušiť počítačové siete.

Pohľad na Zem zo satelitu Deep Space Climate Observatory.NASA

Úpravy skokovej sekundy sú historicky potrebné, pretože aj bez zmeny klímy sa denná rotácia Zeme v priebehu miliónov rokov spomalila, aj keď sa zdá byť stabilná.

Podľa štúdie boli asi pred 70 miliónmi rokov dni kratšie a trvali asi 23,5 hodiny Paleoceanografia a paleoklimatológia naznačujú, To znamená, že kriedové dinosaury zažili každý planetárny rok 372 dní.

Niekoľko hlavných faktorov ovplyvňuje rotáciu planéty – niekedy pôsobiace v opozícii.

Trenie oceánskych prílivov, spôsobené gravitačnou silou Mesiaca, spomaľuje rotáciu Zeme. Medzitým, od poslednej doby ľadovej, zemská kôra v niektorých oblastiach stúpa, ako reaguje na váhu odstraňovaných ľadových plátov. Tento efekt sa mení v mieste rozloženia hmoty a zrýchľuje rotáciu planéty. Oba tieto procesy sú pomerne stabilné a ich miery sú predvídateľné.

Ďalším faktorom, povedal Agnew, je pohyb tekutín v tekutom vnútornom jadre Zeme – divoká karta, ktorá môže buď urýchliť alebo spomaliť pohyb Zeme. Výkyvy v jadre Zeme sú hlavným dôvodom, prečo sa planéta v posledných desaťročiach otáča rýchlejšie, než sa očakávalo.

Toto rýchle otáčanie podnietilo časomeračov, aby zvážili – po prvý raz od oficiálneho prijatia koordinovaného univerzálneho času v 60. rokoch – či je možný mechanizmus na udržiavanie univerzálneho času v súlade s rotáciou Zeme.

Topenie polárneho ľadu však tento trend bráni a zastavilo akékoľvek rozhodovacie body o pridávaní záporných prestupných sekúnd. Podľa Agnewovho odhadu, ak bude súčasná rýchlosť rotácie Zeme pokračovať, táto možnosť sa oneskorí z roku 2026 na rok 2029.

Ako sa klimatické zmeny zrýchľujú, výskumníci očakávajú, že topenie ľadu bude mať ešte hlbší vplyv na rotáciu planéty.

READ  Oko Sahary je geologická záhada „hľadiaca“ do vesmíru.

„Bude hlavným prispievateľom v priebehu času a zvyšovania topenia, ako očakávame, že k tomu pravdepodobne dôjde,“ povedal Herring. Povedal, že nová štúdia je dôkladnou a solídnou analýzou, ktorá kombinuje výskum z viacerých vedeckých disciplín.

Potreba časomeračov prispôsobovať svetový čas tak, aby zostal v súlade s rotáciou Zeme, nie je novým javom. Historicky to však zahŕňalo pridanie prestupných sekúnd k bežnému štandardu hodín, keď astronomický čas zaostáva za atómovým časom (ktorý sa meria vibráciami atómov v atómových hodinách) v dôsledku pomalého pohybu Zeme.

Pridávanie alebo odčítanie prestupných sekúnd je problematické, pretože môžu narušiť satelitné, finančné a energetické prenosové systémy, ktoré sa spoliehajú na extrémne presné načasovanie. z dôvodu, že, Globálni časomerači hlasujú za ukončenie priestupnej sekundy v roku 2022 Nechajte sčítanie a odčítanie a univerzálny čas vzdialiť sa od rotácie Zeme až do roku 2035.

„Približne od roku 2000 existuje tlak, aby sme sa zbavili skokovej sekundy,“ povedal Agnew.

Aj keď sa hodiny môžu meniť, predstava, že topiaci sa polárny ľad ovplyvňuje rotáciu Zeme, ukazuje, aký dôležitý problém sa stal. Výskum už ukázal, ako hlboko úbytok ľadu ovplyvní pobrežné komunity.

Vedci očakávajú, že s otepľovaním podnebia rýchlo stúpajú hladiny morí, čo je proces, ktorý bude pokračovať stovky rokov. Minulý rok špičkoví polárni vedci v správe varovali, že časti veľkých ľadovcových štítov by sa mohli zrútiť a že pobrežné komunity by sa mali pripraviť na niekoľko stôp nárastu hladiny mora. Ak ľudstvo dovolí, aby sa priemerná globálna teplota zvýšila o 2 stupne Celzia, planéta by sa mohla zaviazať k zvýšeniu hladiny morí o viac ako 40 stôp.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close