Veda

Galaxia podobná Mliečnej dráhe videná vo vzdialenom vesmíre Webbovým teleskopom

JPL-Caltech/NASA

Koncept tohto umelca zobrazuje pohľad zhora nadol na Mliečnu dráhu, špirálovú galaxiu s priečkou.

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

Astronómovia spozorovali zaujímavý jav vo vzdialenom vesmíre – galaxiu veľmi podobnú Mliečnej dráhe – a je to výzva pre vedúce teórie vývoja galaxií.

Vzdialený systém s názvom CIRES-2112 pozoroval medzinárodný tím pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba.

Podobne ako naša domáca galaxia, aj novoobjavená Ceres-2112 je špirálová galaxia s priečkou a je to najvzdialenejšia galaxia svojho druhu, aká bola kedy pozorovaná. Tyč v strede konštrukcie je vyrobená z drôtov.

CIRES-2112 vznikol krátko po Veľkom tresku, ktorý vytvoril vesmír (jeho vek sa odhaduje na 13,8 miliardy rokov) a charakteristická štruktúra galaxie bola na svojom mieste už o 2,1 miliardy rokov neskôr.

Pri pohľade na vzdialenosť medzi Zemou a objektmi z raných dní vesmíru, keď teleskopy ako Webb pozorujú svetlo zo vzdialeného vesmíru, je to efektívne ako pohľad do minulosti.

„Tento objav neočakávane ukazuje, že galaxie ako tá naša existovali už pred 11 700 miliónmi rokov, keď len 15 % vesmíru obsahovalo život,“ uviedol hlavný autor štúdie Luca Constantin vo vyhlásení. Je postdoktorandským výskumným pracovníkom Španielskej národnej rady pre výskum v Centro de Astrobiologia v Madride v Španielsku.

Astronómovia boli prekvapení, keď našli takú usporiadanú a štruktúrovanú galaxiu v čase, keď iné galaxie boli oveľa nepravidelnejšie. Zatiaľ čo obrie špirálové galaxie sú v kozmickom susedstve Mliečnej dráhy bežné, nie je to vždy tak.

Odhalenie, ktoré umožnili Webbove vysoko citlivé schopnosti detekcie svetla, mení vedcov v chápaní formovania galaxií a raných štádiách vesmíru.

„Objav Sears-2112 naznačuje, že galaxie v ranom vesmíre mohli byť usporiadané rovnako ako Mliečna dráha,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Alexander de la Vega, postdoktorandský výskumník na University of California, Riverside. „Je to prekvapujúce, pretože galaxie v ranom vesmíre boli veľmi dezorganizované a len veľmi málo galaxií malo rovnakú štruktúru ako Mliečna dráha.“

Štúdia s podrobnými zisteniami bola zverejnená 8. novembra v časopise Príroda,

Astronómovia si mysleli, že špirálové galaxie s priečkou, ako je Mliečna dráha, sa neobjavili, kým vesmír nedosiahol aspoň polovicu svojho súčasného veku, pretože sa predpokladalo, že galaxie vznikli skôr, ako sa centrálna priečka sformovala z obrovských zbierok hviezd v galaxiách. Vývoj trval niekoľko miliárd rokov. . ,

Keď sa hviezdy v špirálových galaxiách otáčajú usporiadaným spôsobom, pruhy nadobúdajú tvar, ako je tomu v Mliečnej dráhe. Až doteraz astronómovia neverili, že rané galaxie sú dostatočne stabilné na to, aby sa vytvorili alebo pretrvali tyče.

Ale objav Sears-2112 ukazuje, že tento vývoj trval iba 1 miliardu rokov alebo menej, povedal de la Vega.

„Takmer všetky priečky sa nachádzajú v špirálových galaxiách,“ povedal de la Vega. „Stĺpce v CIERS-2112 odhaľujú, že galaxie dozrievali a organizovali sa oveľa rýchlejšie, ako sme predtým odhadovali, čo znamená, že niektoré aspekty našich teórií formovania a vývoja galaxií je potrebné revidovať.“

De la Vega verí, že astronómovia budú musieť zmeniť svoje teoretické modely o formovaní a vývoji galaxií, aby zohľadnili množstvo tmavej hmoty obsiahnutej v raných galaxiách.

Aj keď temná hmota nebola v skutočnosti nikdy zistená, verí sa, že tvorí 85 % celkovej hmoty vo vesmíre – a to je niečo Teleskop Euclid Európskej vesmírnej agentúry Navrhnuté na mapovanie. Tmavá hmota mohla zohrať úlohu pri tvorbe pruhov.

READ  Viac ako polovica dospelých Číňanov má nadváhu. Presahuje celú americkú populáciu

Objav tiež ukazuje, že v raných galaxiách možno detekovať priečky, napriek tomu, že najstaršie galaxie sú oveľa menšie.

„Objavenie CIERS-2112 pripravuje pôdu pre objavenie ďalších tyčí v mladom vesmíre,“ povedal de la Vega. „Spočiatku som si myslel, že zisťovanie a odhadovanie vlastností tyčí v galaxiách ako Ceres-2112 by bolo plné neistôt merania. Ale sila vesmírneho teleskopu Jamesa Webba a odbornosť nášho výskumného tímu nám pomohli výrazne obmedziť veľkosť a tvar tyče.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close