Veda

Toxická chladiaca bublina náhle ukončila výstup ruskej vesmírnej stanice ISS

Z chladiča pripojeného k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) unikla bublina chladiacej kvapaliny, ktorá ohrozila prebiehajúcu stredajší výstup do vesmíru dvoch ruských astronautov.

Astronauti Oleg Kononenko a Nikolaj Chub opustili ISS a začali svoj výstup do vesmíru o 13:49 ET. Počas takmer osemhodinovej vychádzky do vesmíru dvojica kontrolovala únik na záložnom radiátore na ruskom laboratórnom module Nauka, keď z miesta úniku vytryskol zvyškový chladiaci prostriedok, NASA napísal V blogovom príspevku.

Astronauti kráčajúci vo vesmíre boli požiadaní, aby okamžite opustili oblasť zo strachu o svoju bezpečnosť, hoci NASA neskôr odhalila, že chladiaca kvapalina sa nedostala na ich obleky. Pred opätovným vstupom cez Poisk prechodovú komoru si astronauti utreli obleky a vybavenie, „aby hľadali známky chladiacej kvapaliny a podľa potreby utreli chladiacu kvapalinu,“ napísala NASA.

„Aby sa ešte viac znížilo vnášanie stopových kontaminantov do prostredia vesmírnej stanice, astronauti si po odtlakovaní ako obvykle utreli aj obleky a vybavenie,“ uviedla vesmírna agentúra. „Vo vnútri vesmírnej stanice sa potom použije dodatočná filtrácia na rýchle vyčistenie všetkých zostávajúcich stôp kontaminantov v atmosfére.“

9. októbra si to všimli letoví dispečeri v NASA Mission Control Chladiaca kvapalina unikala zo záložného chladiča na ruskom module Nauka Na nízkej obežnej dráhe Zeme. Hoci hlavný radiátor stále fungoval normálne a nespôsobil žiadne narušenie prevádzky ISS, incident spôsobil únik. Dva výstupy NASA do vesmíru sa oneskorili Ako inžinieri preskúmali údaje z incidentu.

Počas stredajšieho výstupu do vesmíru astronauti nainštalovali syntetický radarový komunikačný systém a vypustili nanosatelit na testovanie technológie solárnych plachiet. Dvaja astronauti museli izolovať aj vytekajúci chladič, ale pre bublinky vytekajúcej chladiacej kvapaliny sa im to nepodarilo.

READ  Objavy mimo tohto sveta v Antarktíde

Záložný žiarič bol dodaný na ISS v roku 2010 a prenesený do modulu Nauka počas vesmírnej prechádzky Roskosmos v apríli. Modul bol pridaný na ISS v júli 2021.

Je to už tretíkrát, čo unikol ruský hardvér spojený s ISS. Pozemné tímy pozorované v decembri 2022 fontána častíc Vychádza z kozmickej lode Sojuz pripojenej k ISS. Rusko vtedy pripísalo prvý únik Útok mikrometeoritu na kozmickú loď, Krátko nato však a Chladiaca kvapalina začala unikať aj z ruskej nákladnej lode Progress 82 pripojenej k ISS. vo februári. Ruská vesmírna agentúra zase tvrdila, že je to tak spôsobené nejakým vonkajším vplyvomAle teraz s tretím incidentom je ťažké nespochybňovať integritu hardvéru.

Odteraz NASA tvrdí, že na ISS všetko beží normálne. Jedna z jej oneskorených výstupov do vesmíru bola presunutá na 30. októbra a astronauti NASA Loral O’Hara a Jasmine Moghbeli sú stále pripravení vydať sa mimo vesmírnu stanicu napriek nehode astronautov na výstupe do vesmíru.

Sledujte nás a získajte viac vesmírnych letov vo svojom živote X (predtým Twitter) a záložky venované Gizmodo stránka vesmírnych letov,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close