Veda

Toxická chladiaca bublina náhle ukončila výstup ruskej vesmírnej stanice ISS

Z chladiča pripojeného k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) unikla bublina chladiacej kvapaliny, ktorá ohrozila prebiehajúcu stredajší výstup do vesmíru dvoch ruských astronautov.

Astronauti Oleg Kononenko a Nikolaj Chub opustili ISS a začali svoj výstup do vesmíru o 13:49 ET. Počas takmer osemhodinovej vychádzky do vesmíru dvojica kontrolovala únik na záložnom radiátore na ruskom laboratórnom module Nauka, keď z miesta úniku vytryskol zvyškový chladiaci prostriedok, NASA napísal V blogovom príspevku.

Astronauti kráčajúci vo vesmíre boli požiadaní, aby okamžite opustili oblasť zo strachu o svoju bezpečnosť, hoci NASA neskôr odhalila, že chladiaca kvapalina sa nedostala na ich obleky. Pred opätovným vstupom cez Poisk prechodovú komoru si astronauti utreli obleky a vybavenie, „aby hľadali známky chladiacej kvapaliny a podľa potreby utreli chladiacu kvapalinu,“ napísala NASA.

„Aby sa ešte viac znížilo vnášanie stopových kontaminantov do prostredia vesmírnej stanice, astronauti si po odtlakovaní ako obvykle utreli aj obleky a vybavenie,“ uviedla vesmírna agentúra. „Vo vnútri vesmírnej stanice sa potom použije dodatočná filtrácia na rýchle vyčistenie všetkých zostávajúcich stôp kontaminantov v atmosfére.“

9. októbra si to všimli letoví dispečeri v NASA Mission Control Chladiaca kvapalina unikala zo záložného chladiča na ruskom module Nauka Na nízkej obežnej dráhe Zeme. Hoci hlavný radiátor stále fungoval normálne a nespôsobil žiadne narušenie prevádzky ISS, incident spôsobil únik. Dva výstupy NASA do vesmíru sa oneskorili Ako inžinieri preskúmali údaje z incidentu.

Počas stredajšieho výstupu do vesmíru astronauti nainštalovali syntetický radarový komunikačný systém a vypustili nanosatelit na testovanie technológie solárnych plachiet. Dvaja astronauti museli izolovať aj vytekajúci chladič, ale pre bublinky vytekajúcej chladiacej kvapaliny sa im to nepodarilo.

READ  Čínski astronauti uskutočňujú prvý výstup do vesmíru pred novou stanicou

Záložný žiarič bol dodaný na ISS v roku 2010 a prenesený do modulu Nauka počas vesmírnej prechádzky Roskosmos v apríli. Modul bol pridaný na ISS v júli 2021.

Je to už tretíkrát, čo unikol ruský hardvér spojený s ISS. Pozemné tímy pozorované v decembri 2022 fontána častíc Vychádza z kozmickej lode Sojuz pripojenej k ISS. Rusko vtedy pripísalo prvý únik Útok mikrometeoritu na kozmickú loď, Krátko nato však a Chladiaca kvapalina začala unikať aj z ruskej nákladnej lode Progress 82 pripojenej k ISS. vo februári. Ruská vesmírna agentúra zase tvrdila, že je to tak spôsobené nejakým vonkajším vplyvomAle teraz s tretím incidentom je ťažké nespochybňovať integritu hardvéru.

Odteraz NASA tvrdí, že na ISS všetko beží normálne. Jedna z jej oneskorených výstupov do vesmíru bola presunutá na 30. októbra a astronauti NASA Loral O’Hara a Jasmine Moghbeli sú stále pripravení vydať sa mimo vesmírnu stanicu napriek nehode astronautov na výstupe do vesmíru.

Sledujte nás a získajte viac vesmírnych letov vo svojom živote X (predtým Twitter) a záložky venované Gizmodo stránka vesmírnych letov,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close