Ukrajina porazila Francúzsko a Anglicko porazilo Portugalsko na Euro U21

Georgij Sudakov skóroval dvakrát, keď Ukrajina v nedeľu zozadu zdolala Francúzsko 3:1 v Rumunsku vo štvrťfinále európskeho turnaja hráčov do 21 rokov.

Predtým Anglicko, ktoré na turnaji ešte nestrelilo gól, postúpilo do poslednej štvorky výhrou 1:0 nad Portugalskom v gruzínskom Gudaisi vďaka víťazovi Anthonyho Gordona, informovala agentúra AFP.

V rumunskom Cluj-Napoca sa Francúzsko ujalo vedenia v 30. minúte, keď si Bradley Barkola našiel priestor v ukrajinskej šestnástke a prestrihol loptu na Ryana Sergiho, ktorý obišiel obrancu a jeho strelu zasunul do siete.

Ukrajina sa po polčase ujala vedenia vďaka inšpirácii hviezdneho hráča Chelsea Mykla Mudryka.

V 30. minúte si Mudric rozdelil francúzsku obranu a vtrhol do šestnástky, kam sa vrhol Pierre Kalulu. Mudrik sa utopil. Penaltu premenil Sudakov.

O desať minút Mudryk presnou prihrávkou z vlastnej polovice našiel Sudakova, aby dostal Ukrajinu do vedenia.

V druhom polčase zvládla svoj náskok skúsenejšia Ukrajina ako Francúzi bravúrne.

Mudric sa takmer postaral o ďalšiu iskru bravúrnym dlhým pasom nenahraditeľnému Oleksandrovi Nazarenkovi.

V 85. minúte skóroval Artem Bondarenko. Dovtedy bol Mudric prepustený a Francúzsko bolo mimo.

Mudric má problémy od svojho prestupu za 100 miliónov eur (88 miliónov libier) do Chelsea, ale hovorí, že mu viac vyhovuje bývalý klubový spoluhráč Šachtaru Doneck na Ukrajine.

„Keď hráte so spoluhráčmi, ktorí sú vašimi priateľmi, môžete hrať iným spôsobom. Keď do vás tréner vloží 100 percentnú dôveru, dokážete oveľa viac,“ povedal.

Vo večernom úvodnom zápase skončil prvý po 34 minútach útočník Newcastlu Gordon po znížení Morgana Gibbsa Whitea z Nottinghamu Forest.

„To sa stáva, keď máte okolo seba skvelých hráčov,“ povedal Gordon na tlačovej konferencii.

READ  Analýza Chicago Blackhawks, komentár, týždenná aktualizácia k 31. januáru: Tradície

„Dostaneš šance a je na mne, aby som ich dokončil. Mal som mať ešte jednu alebo dve a som z toho trochu zmätený.“

Anglicko si vytvorilo najväčšie šance v prvom polčase, no po prestávke sa ušlo šťastie. Portugalsko dlho obliehalo pokutové územie Anglicka, no stredný útočník Benficy Henrique Araujo sa nedokázal priblížiť iba hlavičkou proti tyči.

Brankár Manchestru City James Trafford a jeho obrana si udržali perfektnú súťažnú bilanciu. Anglicko v doterajších štyroch zápasoch nestrelilo ani jeden gól.

Gordon povedal, že tlak Portugalska by bol pre Anglicko výhodný.

„Nedostali sme príležitosť ukázať, že máme túto stránku našej hry, a dnes večer sa nám to podarilo – a v tom sme sa rozhodne dokázali.“

V stredajšom semifinále sa Anglicko stretne v Batumi s Izraelom v repríze skupinovej fázy, ktorú vyhralo 2:0.

Ukrajina sa v druhom semifinále v Bukurešti stretne so Španielskom.

Ukrajina, Španielsko a Izrael sa prebojovaním do finálovej štvorky kvalifikovali do futbalovej súťaže na parížskych hrách v roku 2024. Anglicko nepostavilo samostatný olympijský futbalový tím.