Ekonomika

Tri moria? Áno prosím! – Nová východná Európa

Bidenova administratíva by mohla využiť tri námorné iniciatívy na komunikáciu so strednou a východnou Európou a boj proti ruskému a čínskemu vplyvu v regióne.

30. júla 2021 – Caitlin Lee – Články a komentáre

Súčasť 3SI. Mapa od MKA Graphics / Shutterstock

Keďže USA a ďalšie zadlžené ekonomiky sa zotavujú z epidémie Covid-19, teraz nemusí byť najvhodnejšie obdobie na vyzbieranie 1 miliardy dolárov. Sľub Na podporu troch námorných snáh (3SI) Výhody tohto záväzku voči 3SI však umožnia USA urobiť veľké pokroky pri plnení svojich cieľov v strednej a východnej Európe (CEE). Patrí sem bezpečnosť, energetická sloboda, stabilita a prosperita.

V roku 2015 prezidenti Chorvátska a Poľska založili tri námorné iniciatívy na posilnenie spolupráce medzi krajinami SVE pri rozvoji základnej infraštruktúry. Patria sem rôzne energetické a telekomunikačné projekty. 3SI spája členské štáty medzi Baltským, Čiernym a Jadranským morom a v súčasnosti má 12 členov (Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko). S výnimkou Rakúska sú všetky tieto krajiny členmi Európskej únie aj NATO.

Tieto národy spojili „úplnú Európu“ v snahe dobyť rôzne historické tradície, ktoré zostali po páde železnej opony. Zjavným vedľajším produktom sovietskej nadvlády v regióne by bolo vrátenie všetkých vedení dodávok energie do Ruska. Dopravná infraštruktúra bola veľmi slabá a medzi štátmi v regióne existovalo rýchle a spoľahlivé spojenie. To spájalo mestá zle, najmä v porovnaní so západnými susedmi. Keď sa v roku 1989 rozpadol Sovietsky zväz, úroveň infraštruktúry v štátoch SVE bola vtipne slabá a zaostávala za Západom. Cieľom 3SI je odstrániť tieto nedostatky prepojením týchto 12 krajín navzájom a so susedmi a spojencami mimo regiónu.

Stredná a východná Európa môže z tohto úsilia veľa vyťažiť. Patrí sem ekonomický rast, krátka doba cestovania medzi hlavnými mestami (autom a vlakom), rýchle a široko dostupné internetové pripojenia a energetické zdroje zabudované do 21. storočia.

READ  Chorvátsko pociťuje so zavedením eura rast cien

Napriek tomu je najdôležitejšou výhodou strategický charakter. Vďaka spolupráci môžu tieto štáty znížiť svoju energetickú závislosť na Rusku, vytvoriť životne dôležité telekomunikačné siete na zdieľanie dôležitých informácií EÚ a NATO a zlepšiť dopravnú infraštruktúru pre flexibilné ekonomiky. Lepšie cesty uľahčia vojskám NATO pohyb v celom regióne. Výhody 3SI nielen „dokončujú Európu“, ale tiež zaisťujú, že Európa bude v budúcnosti „úplná, nezávislá, prosperujúca a bezpečná“. Určite to prospieva krajinám strednej a východnej Európy, ako aj EÚ, NATO a USA.

Keď krajiny SVE už nedôverujú Rusku v energetiku, je pre Moskvu ťažké ich uväzniť za jeho požiadavky. Stalo sa 2006, 2008, A 2014Keď Rusko zastavilo dodávky zemného plynu na Ukrajinu a rozšírilo ho do niekoľkých krajín strednej a východnej Európy a krajín západnej Európy. Tento región diverzifikuje trhy s energiou, buduje nové terminály na skvapalnený zemný plyn (LNG) a získava Spojené štáty Nové trhy Na vývoz zemného plynu. Platí to najmä v Chorvátsku. Silná telekomunikačná sieť by podporila iba spoluprácu zameranú na vyhostenie Havaja z Európy, čo je pre Washington prioritou. Navyše, moderná, integrovaná CEE znamená viac obchodných partnerov pre rôzne exporty z USA, keď sa ekonomika zotavuje.

Iniciatíva Three Seas má v súčasnosti zoznam 77 medzinárodných projektov na dosiahnutie svojich cieľov. Celkovo sa ich odhaduje na 500 500 miliárd. Finančné problémy však môžu nastať vtedy, ak sa projekty rozšíria do viac ako jednej krajiny. Aby sa s tým vyrovnalo, 3SI vytvorila v roku 2020 nezávislý investičný fond, ktorý kontroluje všetky rozhodnutia týkajúce sa financií, priorít a časových období. Táto investícia do určitej miery hodnotí priority z hľadiska najlepšej investície. To zaisťuje, že 3SI je nielen finančne životaschopný, ale aj výnosný podnik. Celkovo má 12 členských štátov potenciál veľkého hospodárskeho rastu a rastu HDP 35 percent Do roku 2030. Globálne je to jedna z najsľubnejších regionálnych predpovedí.

READ  Apoorva Srivastava bola vymenovaná za veľvyslanca Indie v Slovenskej republike

Tento fond ešte treba kúpiť od outsiderov, aby dosiahol požadovaných 500 miliárd eur. Keď vláda USA podporila fond 3SI, zvýšilo to plán. Keď Spojené štáty splnia tento sľub, ostatné vlády spolu so súkromnými investormi budú pravdepodobne nasledovať tento príklad. Ukazuje to, že Spojené štáty rešpektujú svoje záväzky a podporujú svojich spojencov. Tento príspevok ukazuje, že Spojené štáty podporujú svojich atlantických spojencov a obnovujú svoju vedúcu úlohu vo svete. Toto samozrejme slúži aj ako varovanie pre Čínu a Rusko, ktoré v Európe naďalej zasahujú. Zapojenie Washingtonu celkovo ukazuje, že Atlantická aliancia je taká silná ako kedykoľvek predtým a je odhodlaná vyrovnať sa s budúcimi výzvami.

Tri členské štáty námornej iniciatívy sa stretli 8. a 9. júla v Sofii, aby diskutovali o úspechoch minulého roka a rôznych nadchádzajúcich projektoch. Počas tejto doby USA poskytli iba slová na ubezpečenie svojich spojencov v strednej a východnej Európe. Keďže Bidenova administratíva neuvádzala nič o priamej finančnej pomoci, môžeme len predpokladať, že vláda sa zameriava na iné veci. 3SI však podporuje ruské a čínske snahy ovplyvniť región ťahaním päty USA. Je dôležité, aby Spojené štáty neporušili svoj sľub a Bidenova administratíva konala skôr, ako bude neskoro.

Caitlin Lee Jazykovedec a odborník na západný Balkán. Pôsobí ako Kapitola VIII Atlantické vedúce centrum pre analýzu európskej politiky. Nedávno absolvoval University of Indiana u Roberta F. Byrne je absolventom Ruského a východoeurópskeho inštitútu


Vážení čitatelia – New Eastern Europe je nezisková publikácia, ktorá od roku 2011 vychádza online a v tlačenej verzii. Našim cieľom je formovať diskusiu, zlepšiť porozumenie a riešiť problémy, s ktorými sa stretávajú štáty, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu alebo pod jeho vplyvom. Túto úlohu však môžeme dosiahnuť iba s podporou našich darcov. Ak oceňujete našu prácu, darujte prosím.

READ  Zelenú dostali 12 národných záchranných projektov

Stredná a východná Európa, Joe Biden, Tri námorné iniciatívy, zahraničná politika USA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close