Veda

Trojoké „fosílne monštrum“ – 520 miliónov rokov stará fosília odhaľuje úžasné detaily raného vývoja zvierat

umelecká rekonštrukcia kylinxia, Kredity: X. Wang

Výskumníci z University of Leicester a Yunnan Key Laboratory for Paleobiology použili pokročilú technológiu skenovania na rekonštrukciu „fosílneho monštra“, ktoré žilo pred pol miliardou rokov.

Spoločný tím výskumníkov z University of Leicester, Yunnan Key Laboratory for Paleontology, Inštitútu paleontológie Yunnan University, Chengjiang Fossil Museum a Natural History Museum of London opätovne preskúmal unikátne fosílne zviera nájdené asi 520 miliónov rokov. pred . staré skaly. Toto prehodnotenie pomáha vyplniť medzeru vo vedomostiach v evolučnej histórii zvierat známych ako článkonožce.

zviera, ktorého vedecký názov je kylinxia, Obrázok bol urobený pomocou CT skenera, ktorý odhalil jeho mäkkú anatómiu zahrabanú v skale. Veľkosť veľkej krevety, jej prekvapivé vlastnosti zahŕňajú tri oči na hlave a pár ostnatých končatín, ktoré sa pravdepodobne používajú na zachytenie koristi.

Táto štúdia bola nedávno publikovaná v časopise súčasná biológia,

CT sken Kylinxia Jhangi

CT snímky fosílneho zvieraťa kylinxia jhangi z južnej Číny. Zviera má veľkosť veľkej krevety s predným koncom smerom doprava. Tento obrázok jasne ukazuje segmenty tela a veľké oči vpredu. Poďakovanie: S láskavým dovolením profesora Yu Liu, Yunnan University

Fosílie mnohých druhov morských živočíchov sa prvýkrát objavili v horninách asi pred pol miliardou rokov a naznačujú dobu, keď sa vo svetových oceánoch rozvíjali zložité ekosystémy. Jednou z kľúčových lokalít pre takéto fosílie je oblasť okolo mesta Chengjiang v južnej Číne, kde fosílie v tejto štúdii zozbieral čínsky tím. Tieto fosílie boli získané z kambrickej bioty Changjiang v provincii Yunnan v Číne, z ktorej pochádza viac ako 250 druhov Boli opísané výnimočne zachované fosílne organizmy.

Nový objav je dôležitý pre pochopenie histórie článkonožcov. Sú to zvieratá, ktorých telá sú rozdelené na segmenty, z ktorých väčšina má pár spojených končatín, ako sú kraby, homáre, hmyz a pavúky.

CT vyšetrenie orgánu rozšírená kylinxia zhangi

CT snímky fosílneho zvieraťa kylinxia jhangi z južnej Číny. Tento obrázok ukazuje natiahnuté veľké predné laloky. Poďakovanie: S láskavým dovolením profesora Yu Liu, Yunnan University

Hoci vo fosílnych záznamoch je veľa článkonožcov – najznámejšie trilobity – veľká väčšina si zachovala iba ich tvrdé kostry. Keďže nový čínsky materiál je takmer dokonale zachovaný, tímu sa podarilo vyfotiť prvotriedne kylinxiaIdentifikovalo sa šesť segmentov: predný má oči, druhý má pár veľkých uchopovacích končatín a ďalšie štyri majú každý pár spojených končatín.

Vedúci autor štúdie Robert O’Flynn, Ph.D. študent na Škole geografie, geológie a životného prostredia Univerzity v Leicesteri povedal: „Zachovanie fosílneho zvieraťa je úžasné. Po CT skenovaní ho môžeme digitálne otáčať a doslova vidieť niečo, čo žilo pred 500 miliónmi rokov. Keď sme zviera otočili, videli sme, že jeho hlava má šesť segmentov, ako mnoho živých článkonožcov.

Mikro CT model Kylinxie

Mikro-CT model kylinxia Ukazuje rysy v hlave. Kredit: S láskavým dovolením profesora Yu Liu, YKLP

Profesor Mark Williams, Robertov primárny supervízor na univerzite v Leicesteri, povedal: „kylinxiaa biota Changjiang, z ktorej pochádza, sú základom nášho pochopenia ranej evolúcie euarthropodov. Rád si myslím, že podobné objavy Roberta budú pokračovať.

Profesor Yu Liu z Yunnan Key Laboratory for Paleontology povedal: „Robert a ja skúmame údaje z mikro-CT ako súčasť mojej doktorandskej práce v nádeji, že spresníme a opravíme predchádzajúce interpretácie štruktúr hlavy v tomto rode, Kylinxia.“ Je úžasné, zistili sme, že jeho hlavu tvorí šesť segmentov, na rozdiel napríklad od hmyzu.“

Dr Greg Edgecombe z Prírodovedného múzea povedal: „Väčšina našich teórií o tom, ako sa hlava článkonožcov vyvinula, bola založená na týchto skorých vetviacich sa druhoch, ktoré mali menej segmentov ako živé druhy. Objav dvoch dovtedy nerozpoznaných párov nôh kylinxia naznačuje, že živé článkonožce zdedili šesťdielnu hlavu od svojho predka najmenej pred 518 miliónmi rokov.

Referencia: Robert J. „Skorá kambrická Kylinxia zhangi a vývoj hlavy článkonožcov“, od O’Flynn, Yu Liu, Xiangguang Hou, Huijuan Mai, Mengxiao Yu, Songling Zhuang, Mark Williams, Jin Guo a Gregory D. Edgecombe, 28. augusta 2023, súčasná biológia,
DOI: 10.1016/j.cube.2023.08.022

Štúdia bola financovaná Vedeckou nadáciou provincie Yunnan.

READ  Detský Wisconsin má za posledných päť týždňov nárast prípadov RSV o 900 %.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close