Hlavné správy

Trump stratil všetku nádej v boji o prezidentský úrad

Vodca republikánskej väčšiny v Senáte USA Mitch McConnell v utorok zablahoželal Joeovi Bidenovi k zvoleniu za prezidenta USA.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá podľa nej zasadil úder všetkým pretrvávajúcim nádejam, že Donald Trump môže zvrátiť svoju volebnú porážku. „Voliči prehovorili,“ uviedol McConnell v prejave pred senátom.

Vplyvný senátor z Kentucky tiež zablahoželal kalifornskej senátorke Kamale Harrisovej k zvoleniu za viceprezidentku USA. V tejto súvislosti poznamenal, že Američania môžu byť hrdí na to, že USA majú po prvýkrát vo funkcii ženu. V pondelok sa uskutočnilo hlasovanie o volebnom obvode, ktorý formálne volí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, Biden odovzdal 306 hlasov a jeho protikandidát Donald Trump získal hlasy od 232 voličov. Biden potreboval na víťazstvo 270 hlasov.

AFP poznamenala, že mnoho popredných republikánskych zákonodarcov doteraz odmietlo uznať Bidenovo víťazstvo. McConnellovo vyhlásenie je však jasným signálom pre Biely dom, že ďalšie úsilie o spochybnenie výsledku prezidentských volieb je márne. Biden, ktorý v rokoch 2009 až 2017 pôsobil ako americký viceprezident administratívy Baracka Obamu, sa stal 46. americkým prezidentom. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021.

Skôr v utorok Bidenovi zablahoželal ruský prezident Vladimir Putin. Trumpov najväčší spojenec, brazílsky prezident Jair Bolsonar, na tento krok stále čaká. Medzitým Biden K víťazstvu vo voľbách mu zablahoželal aj mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, ktoré, ako zdôraznila AFP, otáľali už viac ako mesiac. López Obrador čelil kritike v situácii, keď Trump a jeho volebný štáb šírili nepodložené obvinenia z podvodov počas amerických prezidentských volieb.

Samotný mexický prezident tvrdí, že sám sa stal obeťou volebných podvodov, keď prehral prezidentské voľby v rokoch 2006 a 2012. V súvislosti s voľbami v USA López Obrador trval na tom, že jeho oneskorená odpoveď bola motivovaná túžbou „konať obozretne“ a počkajte, kým sa v USA vyriešia „všetky právne problémy“.

READ  Slovenská vláda padla po hlasovaní o dôvere parlamentu - Politico

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close