Svet

Trumpova právnička Jenna Ellis sa priznala k prípadu volieb v roku 2020

Otvorte Editor’s Digest zadarmo

Jenna Ellis, bývalá právnička prezidentskej kampane Donalda Trumpa v roku 2020, dosiahla dohodu o vine a treste s gruzínskymi prokurátormi a stala sa tak štvrtou spoluobžalovanou v širšom sprisahaní s cieľom zvrhnúť bývalého prezidenta.

„Keby som vtedy vedela to, čo viem teraz, odmietla by som zastupovať Donalda Trumpa,“ povedala Ellisová, keď v utorok ráno so slzami v očiach čítala vyhlásenie na súde.

Pre 38-ročného právnika, ktorý bol dlhodobo kľúčovým verejným podporovateľom bývalého prezidenta a často vystupoval v konzervatívnych médiách, aby ho obhajoval, to bol dramatický obrat. Po prezidentských voľbách v roku 2020 sa niekoľkokrát objavil s Trumpovým osobným právnikom Rudym Giulianim a zopakoval nepodložené tvrdenia vtedajšieho prezidenta, že voľby boli zmanipulované.

Petícia zasadila Trumpovi ďalšiu právnu ranu, keď opäť kandiduje do Bieleho domu. Trump bol obvinený v štyroch samostatných trestných veciach a čelí niekoľkým občianskoprávnym žalobám. Jeho právne problémy však nezmenšili jeho príťažlivosť pre republikánsku základňu a zostáva nesporným favoritom na získanie nominácie strany v roku 2024.

Ellis čelí dvom obvineniam zo zasahovania do prezidentských volieb v roku 2020 v Gruzínsku. V auguste bol spolu s Trumpom a ďalšími 17 spoluobžalovanými obvinený v 98-stranovej obžalobe, ktorá sa vo veľkej miere opierala o štátne zákony o podvodoch.

V utorok ráno sa v Atlante priznal k zníženiu obvinenia, ktoré by si vyžadovalo, aby svedčil proti bývalému prezidentovi v budúcom súdnom konaní.

Ellis je štvrtým spoluobžalovaným, ktorý dosiahol dohodu o vine a treste s prokurátormi v Gruzínsku. Minulý týždeň dvaja ďalší bývalí Trumpoví právnici Sidney Powell a Kenneth Chesbro prijali dohody o vine a treste bez toho, aby stáli pred súdom v prípade konšpirácie. Minulý mesiac v prípade priznal vinu aj ďalší spoluobžalovaný, exekútor z Atlanty Scott Hall.

READ  Shenzhen uľahčuje uzamykanie, keď sa epidémia šíri v čínskej ekonomike

Trump v utorok Ellisovu dohodu o vine a treste bezprostredne nekomentoval. V utorok ráno bol na súde v New Yorku v samostatnom občianskom súdnom spore, ktorý podala generálna prokurátorka Letitia Jamesová a obvinila ho z podvodu v jeho podnikateľskom impériu.

Barbara McQuade, bývalá federálna prokurátorka, uviedla, že Ellisova prosba je „významná“, pretože by mohla zabrániť Trumpovi v tvrdení, že sa pri pokuse napadnúť gruzínsky volebný proces spoliehal výlučne na právnu radu.

„Ak povie, že je to domček z karát.“ . . „Bude to veľmi cenné pre prokurátorov,“ povedal McQuade a dodal, že ak Ellis prizná, že konal nezákonne, „je veľmi ťažké povedať, že Donald Trump koná v dobrej viere.“

McQuade povedal, že žaloba Ellisa a jeho troch spoluobžalovaných v prípade Georgia znamená, že pravdepodobne budú spolupracovať s federálnymi prokurátormi v paralelnom trestnom prípade zasahovania do volieb, ktorý proti Trumpovi podal Jack Smith.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close