Svet

Učenci židovských štúdií sa riadili židovským zákonom a požiarnym kódom, aby zachránili svoju Chanuku

E-mail prišiel minulý týždeň ako mokrý latkesh: Na výročnej konferencii Spoločnosti pre židovské štúdiá nie je povolené zapaľovanie chanukovej sviečky.

„Uvedomujeme si obete, ktoré mnohí z vás prinášajú, aby sa zúčastnili konferencie počas sviatku Chanuka. Ospravedlňujeme sa, že kongresové centrum nám nedovolí usporiadať sviečkovú vigíliu v súkromnej miestnosti, ako sme to robili v minulosti,“ napísala odborná skupina pre židovských vedcov v odkaze svojim členom, ktorých sa očakáva približne 1200. zúčastniť sa. Zasadnutie správnej rady v Bostone.

Tak sa začal MacGyverov boj niektorých popredných vedcov z oblasti židovských štúdií o hacknutie riešenia Chanuky, ktoré by vyhovovalo interpretácii hasičského kódexu z Massachusetts Halacha aj Sheraton Boston.

Získajte newsletter Jewish Standard e-mailom a nenechajte si ujsť naše hlavné správy s bezplatným predplatným

Ako to už v židovskom svete býva, cesta k osade viedla cez Teaneck.

Po prvé, skupina vedcov povedala návštevníkom konferencie podrobnosti o oslave Chanuky v neďalekej synagóge, kde mohli byť menory zapálené aspoň v prvú noc sviatku. Ale to bolo málo útechou pre tých, ktorých osobná prax judaizmu je zakorenená v tradičnom židovskom zákone, ktorý diktuje, aby sa chanuková menora zapálila tam, kde zapaľovač je a spí.

Niektorí účastníci konferencie uviedli, že veria v ustanovenie židovského zákona pre cestujúcich, že osobu na ceste možno považovať za osobu, ktorá splnila prikázanie zapáliť chanukovú lampu, ak tak urobila jeho rodina doma. Ale nie každý na zjazde má rodinu a dokonca niektorí nie sú spokojní s touto možnosťou.

Ďalšiu možnosť ponúkali elektrické menory. Koniec koncov, takéto zariadenia sa často nachádzajú v hoteloch a iných verejných miestach a Chabad ich niekedy používa na svojich obľúbených verejných oslavách Chanuka, ktoré sú tento rok naplánované na viac ako 15 000 miestach po celom svete. Ale podľa mnohých interpretov židovského práva je použitie olejových knôtov – alebo v posledných storočiach voskových sviečok, ktoré poskytujú podobný zážitok – považované za vhodnejšie; Chabad hovorí, že elektrické menory sú vhodné na symbolické použitie, ale nie na plnenie prikázaní židovského zákona.

READ  Saudskoarabský FM princ Faisal otvára novú budovu veľvyslanectva kráľovstva v Brazílii

Hnev bol vyjadrený na Facebooku a e-mailom. Boli predložené nepraktické návrhy na premiestnenie zjazdu. Niektorí návštevníci zjazdov sa obávajú pašovania zakázaných menorah a ich zapaľovania v hotelových izbách.

„Nemôžete zabrániť ľuďom v porušovaní pravidiel a je to oveľa menej bezpečné ako niečo vidieť,“ povedal Joshua Shanes, historik z College of Charleston, ktorý bol súčasťou zákulisného boja. .

Nakoniec minulý piatok ráno, keď už boli niektorí vedci na ceste do Bostonu, Laura Arnold Leibman, profesorka na Reed College a členka tímu AJS, oznámila riešenie.

„Podarilo sa nám rokovať s hotelom, ktorý nazývam Kaplan-Shanes.[om]Dnes ráno musí byť povolené halachické riešenie situácie zapálenia sviečok (pozri podrobnosti nižšie) a dnes ráno sa mi podarilo získať krásnu Chanuku, ktorá spĺňa požiarny kód z Izraelského kníhkupectva v Brooklyne,“ napísal komplimenty na Facebooku. členov združenia.

V rámci programu je možné pod dohľadom v hoteli zapáliť chanukovú lampu. Každá sviečka však musí byť v sklenenej vitríne s vôľou aspoň 2 palce nad plameňom.

Takže Dr. Liebman kúpil sklenené votívne držiaky používané na yahrzeitové sviečky a veľkú menoru, aby sa do nich zmestili.

„Jediná Chanuka, ktorú som v Brookline videl, je dostatočne veľká, aby ich zvládla [and I] Do nedele ich vyčistí a prilepí na zástrčky, aby boli chránené,“ povedal Dr. Liebman napísal obrázky mosadznej menory na okennom parapete svojho hotela.

To vyriešilo problém s iskrou. Čo je však povinnosťou svetla, ktorú musí podľa tradičného židovského práva splniť každá rodina individuálne?

Vstúpte do „Kaplana“ zmierenia: Lawrence Kaplan, profesor židovskej a rabínskej filozofie na McGill University, je známy tým, že zostavuje a upravuje učenie rabína Josepha Soloveitchika o filozofii Maimonidesa. (Miestne je známy aj ako brat právnika spoločnosti Teaneck Josepha Kaplana, ktorý píše pravidelný stĺpec pre Jewish Standard a New Jersey Jewish News.)

READ  Rusko nalieha na ukrajinské sily, aby „okamžite“ zložili zbrane | The Guardian Nigeria News

Dr. Kaplan napísal na Facebooku, že konzultoval s rabínom Danielom Friedmanom, rabínom Teaneck Jewish Center a starším rabínom akadémie Tóry v okrese Bergen, spôsob, ako splniť micva osvetlenia Chanuky ako jediný návštevník konferencie. Lampa v mene iných. Dozvedel sa, že za centový (alebo viac) príspevok sa dá niekomu kúpiť micva – takže miska na mince odloží nabok menoru.

„Naozaj oceňujem úsilie a náklady, ktoré ste vynaložili,“ povedal Dr. Kaplan Dr. napísal Liebmanov príspevok na Facebooku. „Bolo pre mňa ľahké navrhnúť tento nápad, ale bol si to ty, kto ho zrealizoval.“

Teraz sa diskusia zvrtla na to, či sa dary väčšie ako jeden cent možno premeniť na dary Spoločnosti pre židovské štúdiá – a čo možno urobiť, aby sa zabránilo takémuto snafu v budúcnosti. Budúcoročná konferencia v San Franciscu sa začína po prázdninách a konferencia v roku 2024 bude iba online. Ale v roku 2025 sa prvý deň zjazdu opäť zhoduje s prvou nocou Chanuky.

Dr. Shanes aj Dr. Liebman dúfali, že právo zapáliť sviečky zapíšu do zmlúv s budúcimi hostiteľmi konferencie, čo naznačuje, že návštevníci konferencie sa vrátia k starej praxi zapaľovania sviečok pri vlastných stoloch.

„Aspoň tento rok sa všetci stretávame,“ povedal doktor Shanes. „Myslím, že je to strieborná línia.“

Alebo, ako povedal rabín Friedman, „Maimonides slávne hovorí, že chanukové sviečky sú jedinečne cenenou micvou. To, do akej miery sa jednotlivci, ktorých sa to týka, zúčastnili na micve, sú odrazom večnej pravdy Rambamových slov, rovnako ako sláva týmto jednotlivcom.

Židovská telegrafická agentúra

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close