Ekonomika

Ukrajina čelí hospodárskej kríze bez rýchlej pomoci EÚ, varuje minister financií – Politico

Podľa ministra financií Serhija Marčenka Ukrajine hrozí budúci rok ekonomický kolaps, pokiaľ jej západní podporovatelia nezapchajú veľkú dieru v jej rozpočte.

Ekonomická kríza „by bola veľmi, veľmi traumatická nielen pre Ukrajinu, ale pre celú Európu,“ povedal pre POLITICO z Kyjeva.

Pomoc EÚ Ukrajine sa skončí v decembri. Komisia má Sľúbil Balík 50 miliárd eur v priebehu nasledujúcich štyroch rokov, ale Maďarsko a Slovensko sa bránili poskytnúť Kyjevu viac financií s odvolaním sa na obavy z korupcie. Problém sa zhoršuje Opozícia z amerického Kongresu Poskytnúť Ukrajine väčšiu pomoc, ako navrhuje Bidenova administratíva.

Marčenko varoval, že problémy Ukrajiny s migráciou a infláciou, najmä s cenami potravín a energií, by sa mohli rýchlo rozšíriť do zvyšku Európy.

Medzinarodny menovy fond očakávanie Ukrajinský HDP tento rok porastie o 2 percentá, aj keď totálna ruská invázia minulý rok zmenšila jeho ekonomiku o 30 percent. Ukrajina sa však naďalej spolieha na spojencov, aby pokryli jej rozpočtové náklady, z ktorých polovica – 42 miliárd dolárov – súvisí s vojnou.

„Rozpočet je veľmi jednoduchý. Naše dane a domáci dlh môžeme minúť len na našu armádu a budeme sa spoliehať na našich partnerov, pokiaľ ide o civilnú časť nášho rozpočtu,“ povedal Marčenko. Ukrajinský parlament, Rada, má hlasovať o rozpočet krajiny na rok 2024 vo štvrtok.

Okrem toho Európska únia čelí problémom so svojím plánom použiť miliardy dolárov v zmrazených ruských aktívach na pomoc pri úsilí o obnovu krajiny. Zatiaľ čo lídri EÚ podporujú takéto kroky, niektoré európske vlády sa súkromne obávajú rizík pre finančné trhy.

proti korupcii

Očakáva sa, že zo zhruba 43 miliárd USD v potrebách externého financovania pokrývajú záväzky Spojeného kráľovstva, Japonska, MMF a ďalších krajín približne 10 miliárd USD. Vlastné úsilie Kyjeva by sa mohlo natiahnuť na ďalšie 4 miliardy dolárov, čím by zostalo 29 miliárd dolárov.

READ  Väčšina Maďarov žije v rodinných domoch

Európska únia a Spojené štáty americké Najväčší darcovia na Ukrajinu od roku 2022. Ale odpor voči väčšej pomoci v niektorých hlavných mestách EÚ a v Kongrese USA je znepokojujúci.

Všetkých 27 členských štátov musí súhlasiť s balíkom pomoci EÚ, ktorý je priložený k žiadosti. Obrovské zvýšenie rozpočtu volebného obvodu.

„Sme otvorení diskusii, aby sme pochopili, aké sú prekážky… a čo musíme urobiť,“ povedal Marčenko. „Toto by mohol byť ďalší súbor reforiem, niekoľko nápadov, ako posilniť naše protikorupčné systémy.“

Povedal však, že omeškanie pri získavaní pomoci Kyjevu môže byť nebezpečné.

„Peniaze potrebujeme od začiatku budúceho roka,“ povedal.

Kyjev už teraz čelí skutočnému nebezpečenstvu pomalej a malej podpory zo strany Spojených štátov, keďže vstupuje do volebného roka. Washington dočasne pozastavil pomoc Kyjevu. Prezident Joe Biden žiada Kongres o schválenie pomoci Ukrajine vo výške 61,4 miliardy dolárov ako súčasť širšej žiadosti o financovanie, vrátane prostriedkov pre Izrael a Taiwan.

Republikáni, ktorí ovládajú Snemovňu reprezentantov, sú však proti akémukoľvek zvýšeniu financií pre Ukrajinu.

„Verím [aid] Význam; Je to otázka času,“ povedal Marčenko.

Využitie zisku

Marčenko tiež požiadal spojencov, aby na Ukrajinu poslali ruský majetok v hodnote približne 300 miliárd dolárov, ktorý na začiatku vojny zmrazili krajiny G7.

„Ukrajina je správnou prioritou na získanie týchto zmrazených ruských aktív [the] Rekonštrukcia Ukrajiny,“ povedal.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v sobotu v Kyjeve prisľúbila, že použije zisky vytvorené týmito aktívami.

Ukrajina sa však nezameriava len na záujem, ale aj na princíp.

Tvrdil, že zdanenie úrokov by malo byť „nepovinné“. „Prioritou č. 1 je použiť všetky ruské aktíva na obnovu Ukrajiny [its] Zručnosti a ekonomika.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close