Veda

Úlomok kométy exploduje na tmavej oblohe nad Španielskom a Portugalskom

V sobotu sa zabávači z celého Španielska a Portugalska vybrali do mierneho jarného večera v nádeji, že budú nezabudnuteľnou nocou. Nikto nečakal, že im nad hlavami vybuchne návštevník z vesmíru.

O 23:46 sa v Portugalsku na oblohu rozšírila ohnivá guľa a zanechala za sebou tlejúcu stopu horúcich graffiti. Zábery boli zdieľané na sociálnych sieťach ukazuje padanie čeľustí Keď sa tmavá noc na chvíľu zmení na deň, v žiarivých odtieňoch snehovo biela, éterická zelená a arktická modrá,

Skalnaté asteroidy spôsobujú vysoké čiary, keď sa s určitou frekvenciou samy zničia v zemskej atmosfére. Ale cez víkend sa projektil rútil k Zemi pozoruhodnou rýchlosťou – asi 100 000 míľ za hodinu, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo sa očakávalo pre typický asteroid. Odborníci tvrdia, že jeho trajektória bola zvláštna a nezodpovedala typu, ktorý zvyčajne využívajú blízke vesmírne skaly.

Dôvodom je, že Interoper nebol asteroid. on bol ten pravý fragment kométy – ľadový objekt, ktorý sa pravdepodobne vytvoril na začiatku slnečnej sústavy – ktorý prehral svoj boj s atmosférou našej planéty 37 míľ nad Atlantickým oceánom. Európska vesmírna agentúra uviedla, že na zem pravdepodobne nedosiahne žiadny objekt.

„Je to nečakaný medziplanetárny ohňostroj,“ povedal Meg SchwambováPlanetárny astronóm na Queen's University Belfast.

Nie je zriedkavé, že kométy vytvárajú padajúce hviezdy. „Počas roka máme významné meteorické roje, ktoré sú výsledkom prechodu Zeme cez špecifické oblaky trosiek komét,“ povedal Dr. Schwamb. Napríklad Perzeidy, ktoré sa vyskytujú každý august, sú výsledkom úlomkov, ktoré na našom svete zanechala kométa Swift-Tuttle.

Tieto meteorické roje a jeden osamelý fragment cez víkend osvetľujú oblohu podobným spôsobom. Vzduch pred predmetmi je stlačený a ohrievaný, čo spôsobuje varenie, deštrukciu, otvárajú sa trhliny a ničia sa úlomky. Tento deštruktívny proces uvoľňuje svetlo – a ak je projektil dostatočne veľký, aj silnú rázovú vlnu, keď uvoľňuje svoju obrovskú kinetickú energiu do neba.

„Víkendová časť je pravdepodobne o niečo väčšia ako veľká časť meteoritov pozorovaných počas meteorického roja, takže sa ukázalo, že ide o veľkú svetelnú šou,“ povedal Dr. Schwamb.

Okrem fascinujúceho zobrazenia slúži rozpad fragmentu kométy ako skúška pre odborníkov, ktorí dúfajú, že ochránia planétu. veľký zabijácky asteroid,

Jedným princípom planetárnej obrany je nájsť vesmírne skaly skôr, ako oni nájdu nás; Takto sa môžu strážcovia planéty pokúsiť s nimi niečo urobiť. Ale pred jeho zánikom sa vina nezvaľovala na Portugalsko a Španielsko.

„Bolo by skvelé odhaliť objekt skôr, ako by zasiahol Zem,“ povedal. juan luis canoČlen Úradu pre planetárnu obranu v Európskej vesmírnej agentúre.

Ide o objekt len trochu väčší Sobotňajšia strela by mohla opäť uniknúť detekcii a mať smrteľný dopad na neznáme, neznáme mesto. Napríklad malý 55-metrový meteorit, ktorý vybuchol nad ruským mestom Čeľabinsk v roku 2013, nebol identifikovaný pred jeho príchodom – a jeho letecký výbuch, ekvivalentný asi 500 000 tonám TNT, spôsobil rozsiahle škody a zranil najmenej 1 200 ľudí .

Ale s vylepšenou technológiou na zemi a vo vesmíre existuje nádej, že z okolia slnečnej sústavy možno vidieť ešte menšie, neškodné objekty (napríklad víkendového zasneženého návštevníka, ktorý bol podľa odborníkov vzdialený len pár metrov). môžu byť poskytnuté na ochranu planét. Výskumníci hľadajú bežné, ale nepolapiteľné skaly veľkosti futbalového ihriska, ktoré by mohli zničiť mesto.

Našťastie sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov plánuje spustenie série observatórií novej generácie – vrátane observatória Vera C. Rubin v Čile, pomenovaného po americkom astronómovi, ktoré sa bude pozerať na milióny slabých a predtým neobjavených asteroidov.

Podívaná v Španielsku a Portugalsku nám zatiaľ pripomína, že Zem je účastníkom nekončiacej hry planetárneho biliardu v slnečnej sústave a práca na nájdení čo najväčšieho počtu smrteľných vesmírnych skál je životne dôležitá úloha.

READ  Prebúdzať sa uprostred noci? To je dôvod, prečo to môže byť normálne

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close