Ekonomika

Uprostred rusko-ukrajinskej vojny stojí Maďarsko proti Afrike za čínske vzťahy

Autor: AGGREY MUTAMBO

EÚ často stojí spolu v ekonomických, demokratických a bezpečnostných otázkach. Maďarsko, ktoré je členom európskeho bloku od roku 2004, tieto pozície vo veľkej miere podporuje.

Ale zoberte si ruskú okupáciu Ukrajiny. Budapešť využíva vojnu na to, aby varovala EÚ pred okamžitým presunom svetovej moci k Rusom a Číňanom.

Keď Európska únia nedávno uvalila sankcie na Rusko, Maďarsko povedalo, že ich podporí, ale varovalo, že by malo zostať pokojné.

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Czardo tento týždeň povedal, že hoci prioritou Maďarska je zachovanie európskej jednoty, odmietne akékoľvek unáhlené rozhodnutia, ktoré by mohli ovplyvniť záujmy jeho krajiny v Rusku.

„Európska jednota nemôže existovať, ak sankcie ohrozia dodávky mäkkej energie,“ povedal v bulletine.

Maďarsko „by malo vyčistiť svoje červené čiary, aby sankcie neovplyvnili dodávky energie“. Európska komisia sa chystá diskutovať o nedávnom pláne uvaliť sankcie na Rusko.

Reklama

Maďarsko však vníma Čínu a Rusko ako budúce svetové veľmoci.

Maďarský premiér Viktor Orbán 2. marca prezradil, že vplyv Číny v Afrike ďaleko presahuje rozvojové krajiny až do Európskej únie.

Tvrdí, že napriek tomu, že sa maďarský premiér tento týždeň pripojil k členom EÚ, aby hlasoval za sankcie proti Rusku a postavil sa proti invázii na susednú Ukrajinu, okupácia poukazuje na klesajúcu dominanciu USA vo svete a na potenciálnu výzvu pre budúcnosť EÚ. .

„Situácia sa mení v niektorých veľkých krajinách sveta. Od dnešného dňa sa Čína čoskoro stane najsilnejšou ekonomickou a vojenskou mocnosťou sveta. Spojené štáty sú v úpadku, zatiaľ čo Čína výrazne rastie, “povedal v stredu na svojej internej webovej stránke Maďarsko.

„Maďarsko s desiatimi miliónmi obyvateľov sa musí s takýmito časmi efektívne vysporiadať. Sme v spojenectve so Západom, ale chceme nadviazať lepší vzťah s nastupujúcou novou superveľmocou.“

READ  Prezidentka Čaputová zažaluje bývalého premiéra Fica - EURACTIV.com

Pre Maďarov sa však porušovanie spolupráce tento týždeň nezačalo. Pán Orban priznal, že dohliadal na zmeny od finančnej krízy v roku 2008, ktorá mala pôvod v Spojených štátoch. A tak začal v roku 2010 „rokovania medzi vládami v duchu partnerstva s Číňanmi a Rusmi“.

„Keď sme sa dostali k moci, myslel som si, že musíme čeliť realite svetovej politiky, ktorá sa objavila po finančnej kríze v roku 2008,“ povedal tento týždeň v rozhovore.

„Očakával som, že finančná kríza otrasie západným svetom, najmä Európskou úniou, ale nie Číňanmi – takže dôjde k zrýchleniu procesu, v ktorom Čína zohráva kľúčovú úlohu vo svetovej ekonomike.“

Orbán, považovaný za jedného z najtvrdších nacionalistických vodcov v Európe, je v politike už viac ako 30 rokov. Ruská invázia na Ukrajinu 24. marca znamenala tretí konflikt medzi oboma premiérmi.

Bol pri tom v roku 1999, keď Severoatlantická obranná aliancia intervenovala v NATO Kosovo. Funkciu opustil v roku 2002, no v roku 2010 sa vrátil, len aby Rusko anektovalo od Ukrajiny Krym, ktorý bol predchodcom dnešnej vojny, ktorá je technicky už treťou vojnou v jeho susednej krajine.

Pri tom všetkom tvrdí, že ovláda umenie „strategického mieru“. Ale kontroverzie vznikali vždy, keď prehovoril. Maďarsko napríklad odmietlo relokačné kvóty uložené Európskou úniou, vrátane kontroverznej politiky voči cudzincom.

Tentoraz však budú podľa neho všetci ľudia utekajúci z Ukrajiny vítaní a chránení. Maďarsko bolo zdrojom veľkých mozgov, ktoré emigrovali do iných krajín po celom svete a získali veľké ocenenia, ako sú slávni občania a Nobelove ceny.

Patria medzi nich Philip Leonard, nemecko-maďarský fyzik, švédsko-maďarský patológ Robert Barrani, americko-maďarský biológ Albert Saint-Giorgi a kanadsko-maďarský chemik John Pollani. Známy kenský chirurg Emre Lofler bol tiež pôvodom z Maďarska.

Čína sa odváži

Kontroverzné je ale aj jeho priateľstvo s Čínou, keďže EÚ v poslednom čase bojuje proti vplyvu Pekingu v Afrike. Je tiež jednou z mála európskych krajín, ktoré použili čínsku vakcínu Govit-19, a plánuje mať univerzitu plne financovanú Číňanmi, aby odrážala podobné inštalácie v celej Afrike.

READ  Slovensko Inflácia máj 2024 - Focus Economics

Minulý rok kontroverzný starosta nahneval vládu po tom, čo premenoval niektoré budapeštianske ulice v blízkosti areálu univerzity na plánované nepriame útoky na Čínu, ako sú Dalajlámova cesta, Slobodná Hongkongská cesta, Ujgurská cesta mučeníkov a Bishop Xi Xiwang Road. Európska únia kritizovala Čínu.

Dejiny Uhorska boli overené. Po prehrách 1. svetovej vojny prišla vtedajšia monarchia v roku 1920 na základe zmluvy s Rakúskom, Československom (neskôr Českom a Slovenskom), Talianskom a súčasným Srbskom o viac ako 70 percent svojho územia. Chorvátsko a Slovinsko (bývalá Juhoslávia), Poľsko a Rumunsko. V rokoch 1945 až 1990 ho okupoval Sovietsky zväz.

Maďari, jazykovo jedineční a nesúvisiaci so svojimi susedmi, sa niekedy s hnevom obzerajú po stratenom území.

Dnes však maďarský premiér hovorí, že jeho krajina musí byť pripravená na budúcnosť, v ktorej sa nová krajina stane svetovou veľmocou.

„Vieme, aký je svet pod anglosaskou nadvládou, ale stále nevieme, aký bude svet pod nadvládou Číny,“ povedal.

„Jedna vec je istá: Anglosasovia chcú, aby svet uznal ich postavenie morálne. Nestačí im prijať realitu moci, musíte prijať to, čo považujú za správne. Číňania nemajú také V najbližších desaťročiach to bude určite veľká zmena.

Myslí si však, že NATO stačí na to, aby EÚ hľadala mier bez pokračovania v agresii.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close