Hlavné správy

USA menovali Slováka za sprostredkovateľa obchodovania so Severnou Kóreou a Ruskom

Na tomto statickom obrázku prevzatom z videa na sociálnej sieti zverejneného 26. marca 2023, zábery z dronu ukazujú skazu v Bakhmute v Doneckej oblasti uprostred ťažkých bojov počas pokračujúcej ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko chcelo nakúpiť zbrane na vojnu na Ukrajine. (Reuters)

Pridané:
Aktualizované:

Spojené štáty vo štvrtok identifikovali Slováka ako sprostredkovateľa v snahe Ruska kúpiť zbrane a muníciu od Severnej Kórey na podporu jej vojny proti Ukrajine.

Sledujte náš kanál Správ Google online alebo prostredníctvom aplikácie, kde nájdete všetky najnovšie titulky.

Ašot Mkrtyčev (56) z Bratislavy sa podieľal na sprostredkovaní predajných a barterových obchodov pre Rusko s cieľom dodať „dva tucty“ druhov zbraní a streliva do Severnej Kórey medzi koncom roka 2022 a začiatkom roka 2023, uviedlo americké ministerstvo financií.

Na oplátku dostane Pchjongjang hotovosť, komerčné lietadlá, tovar a suroviny, uviedlo ministerstvo financií.

Podľa ministerstva financií Mkrtyčev pri uzatváraní obchodov spolupracoval s predstaviteľmi oboch strán.

Neboli však poskytnuté žiadne podrobnosti o tom, či boli niektoré dokončené alebo o konkrétne zbrane.

Vlani v septembri Biely dom uviedol, že Rusko nakupuje delostrelecké granáty a rakety od Severnej Kórey, čo Pchjongjang poprel.

V novembri potom hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že Severná Kórea posiela muníciu do Ruska, ale mätú obchod tým, že to vyzerá, že posiela zbrane na Blízky východ alebo do severnej Afriky.

O niekoľko týždňov neskôr Kirby uviedol, že Severná Kórea ukončila prvé dodávky zbraní skupine Wagner, polonezávislej ruskej vojenskej sile bojujúcej na frontoch na Ukrajine.

Pchjongjang tvrdenie USA opäť poprel.

Mkrtyčev bol zaradený na čiernu listinu sankcií ministerstva financií USA, ktorá zakazuje podnikom, ako sú Američania alebo banky s americkými pobočkami, s ním obchodovať.

READ  Slovensko je na zimu pripravené a má dostatočné zásoby plynu

„Naďalej sme odhodlaní odhaľovať a odolávať ruskému úsiliu diskreditovať ruské vojensko-priemyselné kapacity, obchádzať sankcie a získavať vojenské vybavenie od (Severnej Kórey) alebo akéhokoľvek iného štátu ochotného podporiť jeho vojnu na Ukrajine,“ uviedol minister financií. Janet Yellenová vo vyhlásení.

čítaj viac:

Severná Kórea vypálila dve rakety na americkú lietadlovú loď na ceste do Južnej Kórey

Severokórejský Kim vyzýva na zvýšenú produkciu „jadrového materiálu na zbrane“

Severná Kórea vypálila dve rakety na americkú lietadlovú loď na ceste do Južnej Kórey

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close