Hlavné správy

USA nepovažujú Lukašenka za legitímneho prezidenta

Američania tvrdia, že voľby neboli slobodné ani spravodlivé.

23. septembra 2020 o 22:16 TASR

WASHINGTON. USA v stredu oznámili Alexandru Lukašenko nemôžu ho považovať za legitímneho bieloruského prezidenta.

Súvisiaci článok Slovensko a ďalšie krajiny Únie odmietajú Lukašenka uznať Čítať

Americké ministerstvo diplomacie vydalo vyhlásenie po tom, čo Lukašenko v stredu v rámci neohlásenej inaugurácie zložil v stredu šieste volebné obdobie prezidentovu prísahu.

Prezidentské voľby z 9. augusta „neboli ani slobodné, ani spravodlivé. Uvádzané výsledky boli zmanipulované a nepriniesli nijakú legitimitu,“ uviedol v stanovisku zaslanom agentúre AFP hovorca americkej diplomacie.

Alexandra Lukašenka ako legitímneho prezidenta Bieloruskej republiky napriek stredajšej inaugurácii neuznáva niekoľko krajín EÚ. Pobaltské štáty ako prvé oznámili toto rozhodnutie, Litva, Estónsko, doplnené Nemeckom, Českou republikou a Slovenskom.

Informoval o tom v stredu ruský spravodajský portál Novaja gazeta. Podľa portálu Onet.pl sa Poľsko medzičasom pripojilo k týmto krajinám.

Krátko po zverejnení správy o Lukašenkovej inaugurácii sa na bieloruskej metropole Minsk začali na viacerých miestach spontánne protestné zhromaždenia, ktoré pokračovali až do neskorých nočných hodín. Zasahujúce bezpečnostné sily počas nich znovu a znovu zadržiavali desiatky ľudí, ktorí sa uchýlili k použitiu neprimeranej sily.

Úrady podľa agentúry Interfax odvtedy popreli správy, že polícia v Minsku použila na rozohnanie davu slzný plyn a bleskové granáty.

READ  NHL: Stanley Cup vyhrali Tampa Bay Lightning a Erik Cern

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close