Hlavné správy

USA ponúkajú Slovensku vrtuľníky na dodávku prúdových lietadiel na Ukrajinu


Bratislava Slovensko (AP) –

Juhoslovanská stíhačka MiG-29 prelietava nad Belehradom, jún 1998. (AP Photo/Sasa Radic/File Photo)

Spojené štáty americké dodali Ukrajine 12 nových vojenských vrtuľníkov ako náhradu za stíhačky MiG-29, uviedol v stredu slovenský minister obrany.

V rámci ponuky zaplatí Slovensko 340 miliónov dolárov za útočné helikoptéry Bell AH-1Z v rámci dohody v hodnote 1 miliardy dolárov, ktorá zahŕňa 500 rakiet AGM-114 Hellfire II a výcvik, uviedol minister obrany Jaroslav Knott.

Financovanie americkej zahraničnej armády pokryje zvyšných 660 miliónov dolárov, povedal. EÚ pošle Slovensku dodatočnú kompenzáciu 200 miliónov eur (213 miliónov dolárov), povedal Knott.

Slovenská vláda zatiaľ túto ponuku neprijala.

Nott povedal, že ozbrojeným silám jeho krajiny v súčasnosti chýbajú bojové vrtuľníky a dohoda by výrazne zvýšila obranyschopnosť Slovenska.

Slovenská vláda v piatok schválila plán dodať Ukrajine 13 stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry, ktoré sú druhým členom NATO, ktorý vypočul prosbu ukrajinskej vlády, aby bojové lietadlá pomohli pri obrane pred ruskou inváziou.

Slovensko uzemnilo svoje MiGy v lete pre nedostatok náhradných dielov a odbornosť na ich údržbu. Členovia NATO Poľsko a Česká republika ponúkli monitorovanie slovenského vzdušného priestoru.

Slovensko predtým podpísalo zmluvu na nákup 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70/72, ale dodávka sa posunula o dva roky dozadu, pričom prvé dorazí začiatkom roka 2024.

READ  "Kámo je veľký": Netvor biceps slovenskej kulturistickej beštie nechá fanúšikov neveriacky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close