Hlavné správy

Andrej Danko obhájil post predsedu SNS, časť delegátov na protest opustilo snem

Predsedom mimoparlamentnej slovenských národnej strany (SNS) zostáva Andrej Danko.

Aktualizované o 15:41

Predsedom mimoparlamentnej slovenských národnej strany (SNS) zostáva Andrej Danko. V sobotu o tom na sneme strany v Liptovskom Mikuláši rozhodli jeho delegáti. TASR to potvrdila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Danko porazil vo voľbách Antona Hrnko.

„Uvedomujem si, že byť predsedom ďalšie štyri roky je obrovská zodpovednosť. Urobím všetko preto, aby SNS bola alternatívou pre voličov a aby sa vzoprela vláde Igora Matoviča (OĽaNO), Richarda Sulíka (SaS) a Borisa Kollára (Sme rodina),“ vyhlásil po sneme Danko. Pokračovať podľa neho budú ešte rokovania o podpredsedoch strany.

Hrnko, ktorý bol doteraz podpredsedom SNS, vyhlásil, že aj po neúspechu vo voľbách v strane zostáva.

„Musím sa nejakým spôsobom zariadiť tak, aby som bol užitočný. Mám ešte čo povedať na slovenskom a viem ako, kde a kedy,“ konštatoval. Sobotňajšie voľby podľa neho skončili tak, ako predpokladal.

„Celá procedúra bola urobená tak, aby to tak skončilo. Gratulujem pánovi Danko k novej funkcii. Myslím, že to nebude mať ľahké, ale ja pôjdem svojou cestou,“ poznamenal Hrnko. Pripustil, že niektorí členovia SNS po sobotňajšom sneme zo strany odídu.

„Množstvo delegátov hlasovalo v rozpore s tým, aké mali mandáty od svojich členov a predpokladám, že tí členovia zo strany odídu,“ spresnil.

protestné odchod

Ako pre TASR povedal predseda Krajskej rady SNS v Žiline Erik Gemzický, Danko dalo na sneme hlas 88 zo 126 delegátov. Hrnko podporilo 27 delegátov. Na opätovné zvolenie Danka za predsedu reagovala drvivá časť delegátov za Žilinský samosprávny kraj odchodom zo snemu. Podľa Gemzický snem opustili aj niektorí ďalší delegáti, malo ich byť okolo 50.

„Po prehratých parlamentných voľbách, keď SNS dosiahla najhorší výsledok v novodobej histórii strany, sme deklarovali, že musí prísť k vyvodenie politickej zodpovednosti na čele strany. Ja si svoju prácu v SNS pod takým vedením nedokážem predstaviť, budem musieť určite zvážiť svoje ďalšie pôsobenie vo strane. SNS stráca svoj národný pilier, ktorý je základom pôsobenia strany, „povedal Gemzický s tým, že očakáva masívny odliv členov, čo je podľa neho škoda.

Kandidátov na funkciu predsedu strany mohli podľa tlačového oddelenia SNS nominovať krajskej rady. Danko svoju opätovnú kandidatúru potvrdil minulý týždeň.

Protikandidát súčasného šéfa SNS Hrnko ešte v júli odkázal Danko, že na čele s ním strana skončí. Nevidel preto inú cestu pre SNS ako zmenu vedenia. Cez leto Hrnko hovoril, že za predsedu preferuje bývalého poslanca parlamentu Radovana Baláža, ten nakoniec nekandidoval.

SNS získala vo februárových parlamentných voľbách 3,16 percenta platných hlasov a nedostala sa do Národnej rady SR. V minulom volebnom období bola súčasťou vládnej koalície.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close