Svet

USA tvrdia, že nálety v Sýrii sa zameriavajú na zariadenia, ktoré využívajú militanti podporovaní Iránom

USA vo štvrtok podnikli nálety v Sýrii zamerané na zariadenia v blízkosti irackých hraníc, ktoré využívajú militantné skupiny podporované Iránom. Pentagón ako odvetu za raketový útok v Iraku začiatkom tohto mesiaca uviedol, že zabil civilného dodávateľa a zranil člena služby USA a ďalšie koaličné jednotky.

Nálety boli prvou vojenskou operáciou Bidenovej administratívy, ktorá zopakovala svoj zámer zamerať sa viac na čínske výzvy v prvých týždňoch, aj keď hrozby Midastu pokračujú. Zdá sa, že Bidenovo rozhodnutie zahájiť ofenzívu v Sýrii nenaznačuje zámer rozšíriť americké vojenské väzby v regióne, ale skôr prejaviť vôľu brániť americké jednotky v Iraku.

„Veríme v cieľ, za ktorým sme šli, a vieme, čo sme dosiahli,“ povedal minister obrany Lloyd Austin novinárom letiacim z Kalifornie do Washingtonu. V prejave po náletoch povedal: „Veríme, že cieľ používajú tí istí šíitskí militanti, ktorí podnikli údery.“

Austin uviedol, že odporučil presun do Bidenu.

„Mnohokrát sme hovorili, že odpovieme v našej časovej osi,“ uviedol Austin. „Chceli sme si byť istí tým spojením a zabezpečiť, aby sme mali správne ciele.“

„Operácia odošle jasnú správu“

Hovorca Pentagónu John Kirby, ktorý bol zverejnený na snímke zo začiatku tohto mesiaca, uviedol, že nálety boli „primeranou vojenskou odpoveďou“ na predchádzajúci raketový útok, pri ktorom zahynul civilný dodávateľ v Iraku. (Alex Brandon / Associated Press)

Hovorca Pentagónu John Kirby predtým uviedol, že tento krok je „primeranou vojenskou odpoveďou“ na diplomatické kroky vrátane konzultácií s americkými koaličnými partnermi.

„Tento krok vysiela jasný odkaz: Prezident Biden bude konať v záujme ochrany amerických a koaličných pracovníkov,“ uviedol Kirby. „Zároveň konáme zámerne s cieľom rozšíriť celkovú situáciu vo východnej Sýrii a Iraku.“

Kirby uviedol, že americké nálety „zničili mnoho zariadení v mieste hraničnej kontroly používaných niekoľkými proiránskymi militantnými skupinami“, vrátane Hizballáhu a Syeda Al-Šuhadu. USA v minulosti obvinili Hizballáh z niekoľkých útokov zameraných na amerických pracovníkov a záujmy v Iraku.

Ďalšie podrobnosti neboli okamžite k dispozícii.

Po raketovom útoku v Iraku

Muž stojí neďaleko miesta raketového útoku zameraného na leteckú základňu neďaleko irackého Irbilu 15. februára. Pri rovnakom útoku bol zabitý civilný dodávateľ a ďalších päť bolo zranených. (Safin Hemat / AFP / Getty Images)

Vedúci predstavitelia spoločnosti Biden odsúdili raketový útok z 15. februára neďaleko mesta Irbil v poloautonómnej kurdskej oblasti v Iraku, ale ako tento týždeň nedávno zdôraznili predstavitelia, nie je známe, kto to urobil. V minulosti úradníci tvrdili, že šiitské militantné skupiny podporované Iránom podnikli početné raketové útoky zamerané na americký personál alebo zariadenia v Iraku.

Kirby v utorok uviedol, že za vyšetrovanie útokov z 15. februára je zodpovedný Irak.

„Momentálne vám nebudeme schopní poskytnúť konkrétne atribúty toho, kto a aké skupiny sú za týmito útokmi. Nebudem získavať taktické podrobnosti o všetkých použitých zbraniach,“ uviedol Kirby. „Vyšetrovanie sa skončí a potom, keď povieme viac, urobíme to.“

K útoku z 15. februára sa prihlásila malá šiitská militantná skupina známa ako Saraya Awliya al-Dam, arabská skupina pre obrancov Krvavej brigády. O týždeň neskôr sa podľa všetkého raketový útok na bagdadskú Zelenú zónu zameral na americké veľvyslanectvo, nikto však nebol zranený.

Irán tento týždeň vyhlásil, že nemá žiadne väzby na stráže Bloc.

Pozerať | Prečo je iránska jadrová dohoda z roku 2015 dôležitá pre stratégiu Biden Midast:

Joe Biden sľúbil návrat k diplomacii a obnovenie rozhovorov o iránskej jadrovej dohode z roku 2015. Ale zmeny v politickom prostredí na Blízkom východe to sťažia. 2:01

Frekvencia útokov šiitských militantných skupín na americké ciele v Iraku sa znížila od inaugurácie amerického prezidenta Joea Bidena koncom minulého roka, teraz však Irán tlačí na USA, aby sa vrátili k jadrovej dohode z roku 2015 v Teheráne. Proiránske skupiny obvinili USA z uskutočňovania útokov za predchádzajúcej Trumpovej administratívy. Napätie sa potom stupňovalo Štrajk bez dronov pod vedením Washingtonu zabil iránskeho generála Kásema Šalamúna A mocný vodca irackých militantov Abu Mahdi al-Muhandis minulý rok.

READ  Kate Middleton bola prirovnávaná k princeznej Diane a ľudia ju volali „princezná nového ľudu“

Trump vyhlásil, že smrť amerického dodávateľa je červenou čiarou a môže viesť k vzostupu USA v Iraku. Atentát na amerického civilného dodávateľa z raketového útoku v Kirkúku z decembra 2019 vyvolal boj na irackej pôde. To priviedlo krajinu na pokraj vojny zástupcov.

Americké sily boli v Iraku výrazne obmedzené na 2 500 osôb a nebudú sa zúčastňovať na operáciách s irackými silami v operáciách proti skupine Islamský štát.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close