Svet

Ukrajinské živé správy, Rusko – Dnešné správy z Ukrajiny, Správy z Ruska o vojne, Správy o kríze na Ukrajine, Správy z 3. svetovej vojny, Deň víťazstva Ruska, UNHRC, India, Ľudské práva, Rezolúcia OSN

1300-kilometrová hranica Fínska je viac ako dvojnásobkom dĺžky hranice medzi koalíciou vedenou USA a Ruskom, čím zastavuje stráže NATO na pár hodín cesty zo severného predmestia Petrohradu.

„Fínsko sa musí bezodkladne uchádzať o post člena NATO,“ uviedli v spoločnom vyhlásení prezident Sauli Ninisto a premiérka Sanna Marinová. Na stredajšiu otázku, či by Fínsko vstupom do NATO vyprovokovalo Rusko, Ninisto odpovedal: „Moja odpoveď je, že za to môžete vy. Pozrite sa do zrkadla.“

Piati diplomati a úradníci pre agentúru Reuters uviedli, že spojenci NATO očakávajú, že tieto dve krajiny čoskoro udelia členstvo, čím sa pripraví pôda pre zvýšenie počtu vojakov v severskom regióne na ich ochranu počas ročného schvaľovacieho obdobia.

Putin uviedol možné rozšírenie NATO ako jeden z hlavných dôvodov spustenia „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine vo februári. NATO sa opisuje ako obranná aliancia, vybudovaná na základe dohody, ktorá vyhlasuje útok na člena za útok na všetkých a poskytuje svoju obranu spojencom USA vrátane superveľmocných jadrových zbraní Washingtonu.

Moskva to považuje za hrozbu pre svoju bezpečnosť. Ale Putinovo rozhodnutie napadnúť Ukrajinu zmenilo myslenie severského ľudu a mnohí teraz akceptujú Rusko ako hrozbu. Najmä Fínsko má za sebou stáročia nepokoje v tieni Ruska.

Kontroverzia ohľadom dodávok energie z Ruska do Európy sa vo štvrtok zintenzívnila – napriek tomu ide o najväčší zdroj financovania Moskvy a najväčší európsky zdroj tepla a energie. Moskva oznámila, že zastaví tok plynu do Nemecka cez hlavný poľský plynovod, zatiaľ čo Kyjev oznámil, že plynovod, ktorý bol tento týždeň uzavretý, znovu neotvorí, kým nezíska kontrolu nad regiónom od proruských militantov. Ceny plynu v Európe vzrástli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close