Svet

USA zvýšia obrannú pomoc pobaltským štátom o 20 %

Kongres USA vydal 20. decembra zákon o vládnom financovaní na rok 2023, ktorý zahŕňa alokáciu 225 miliónov USD ako súčasť Baltskej obrannej iniciatívy v rozpočte na obranu, čo predstavuje zvýšenie o 45 miliónov USD alebo 20 percent oproti roku 2022.

Celkovo USA poskytnú 350 miliónov USD ako súčasť svojho obranného rozpočtu krajinám postihnutým ruskou agresiou, uviedlo estónske ministerstvo obrany.

„Toto rozhodnutie je jasným príkladom dlhodobej a vytrvalej podpory Ameriky pobaltským štátom. Tento rok sme dosiahli dôležitý pokrok vo zvyšovaní našich výdavkov na obranu a rozvoji našej bezpečnosti a americká podpora nám pomáha ďalej rozvíjať naše nezávislé obranné kapacity,“ dodal. Povedal to estónsky minister obrany Hanno Pevkur.

Generálny tajomník ministerstva obrany Jonatan Veseviov uviedol, že ide o dôležitý krok vyplývajúci z dlhodobej práce Estónska.

„Rozhodnutie USA zvýšiť financovanie obrany pre pobaltské štáty ukazuje, že naše strategické priateľstvo je silné,“ povedal a poďakoval estónskym spojencom v USA a svojim kolegom v Estónsku za to, že to umožnili.

„Do Estónska dorazili aj ďalšie sily a spôsobilosti zo Spojených štátov, čo výrazne posilňuje našu bezpečnostnú pozíciu a zvyšuje nielen našu bezpečnosť, ale aj bezpečnosť celého regiónu,“ dodal Pevkur.

Podpora amerického zahraničného vojenského fondu je v tomto roku na historickom maxime, Estónsku bolo pridelených 140,5 milióna eur, čo je 14-krát viac ako predtým. Tieto prostriedky budú väčšinou použité na získanie vysokomobilných delostreleckých raketových systémov – Himars.

Estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Foto ministerstva obrany.

Ďalšie financie dostane aj Ukrajina

Okrem pobaltských štátov dostanú podporu aj ďalšie štáty, a to 35 miliónov USD pre Poľsko, 30 miliónov USD pre Rumunsko, 20 miliónov USD pre Bulharsko a 40 miliónov USD pre Gruzínsko. Financovanie je založené na projekte a implementáciu projektov bude koordinovať európske velenie USA.

READ  Západoafrické krajiny Gabon a Togo vstúpili do Commonwealthu

Okrem 9 miliárd USD, ktoré už má Ukrajina k dispozícii, bude Ukrajine pridelených ďalších 300 miliónov USD podľa zákona o financovaní vlády USA.

Baltská bezpečnostná iniciatíva vytvorená v roku 2020 pomáha Spojeným štátom zlepšiť nezávislé bezpečnostné spôsobilosti Estónska, Lotyšska a Litvy a systematickejším spôsobom zlepšiť ich interoperabilitu. Minulý rok bolo v rámci tejto iniciatívy pridelených pobaltským štátom 169 miliónov USD.

S obrannou pomocou USA boli Estónsko, Lotyšsko a Litva schopné realizovať mnohé zo svojich programov vojenskej infraštruktúry a budovania kapacít rýchlejšie, než sa pôvodne plánovalo. Hlavný dôraz sa kladie na rozvoj špeciálnych operácií, protivzdušnej obrany, zásob munície, námorného situačného povedomia a schopnosti nepriamej streľby na veľké vzdialenosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close