Svet

„Veľká česť“: Ramaphosa víta prvého Juhoafričana menovaného do Medzinárodného súdneho dvora

Sudca Dire Diladi sa stal prvým Juhoafričanom, ktorý bol vymenovaný za člena Medzinárodného súdneho dvora.

  • Dyer Diladi sa stal prvým Juhoafričanom, ktorý bol zvolený za člena Medzinárodného súdneho dvora.
  • Prezident Cyril Ramaphosa mu zablahoželal v piatkovom vyhlásení.
  • Diladi bol nominovaný Dirgom do funkcie na ICJ, čo kabinet schválil v máji.

Prezident Cyril Ramaphosa zablahoželal prvému Juhoafričanovi zvolenému Organizáciou Spojených národov za sudcu Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) v Haagu.

Vo štvrtok večer Valné zhromaždenie a Bezpečnostná rada OSN Predsedníctvo oznámilo zvolenie profesora Tire Diladyho na deväťročné obdobie v ICJ.

Po oznámení sa Dilady vydala na svoju stránku X, aby povedala:

Všetkým vám veľmi pekne ďakujem…toto je úžasné…naozaj pravda.

DeLady bola vybraná spolu s Rumunom Bogdanom-Lucianom Orescuom, Austrálčankou Hilary Charlesworthovou, Sarah Hull Clevelandovou z USA a Mexičanom Juanom Manuelom Gomezom Robildom Verduzcom.

Vo vyhlásení v piatok Ramaphosa zablahoželal Diladi. Kabinet v máji schválil jeho nomináciu Ministerstvom medzinárodných vzťahov a spolupráce (DIRCO) do funkcie v ICJ.

„Výber profesora Tladiho za sudcu Medzinárodného súdneho dvora je veľkým osobným úspechom, na ktorom sa krajina podieľa s veľkou hrdosťou. Oceňujeme dôveru, ktorú OSN preukázala schopnostiam profesora Tladiho,“ uviedol prezident.

„Stal sa novým členom bratstva Juhoafričanov na celom svete, ktorý bude slúžiť medzinárodnému spoločenstvu a bude dôležitým príspevkom k lepšiemu svetu, ktorý sa snažíme vytvoriť. Prajeme profesorovi DeLadymu, aby sa mu darilo, keď sa pripravuje prispieť k súdu. Jeho súdnictvo z Paláca mieru v Haagu v Holandsku.“

Dilady je profesorom medzinárodného práva na Univerzite v Pretórii a v piatok mu inštitúcia a jej právnická fakulta zablahoželali. Univerzita uviedla, že jeho výber na ICJ bol „významný a chvályhodný“.

Elsabe Schoeman, dekanka práva, povedala: „Fakulta je na neho hrdá a vie, že nás bude dobre reprezentovať.“

V septembrovom rozhovore pre Newsroom Africa o svojom vymenovaní povedal, že ho prekvapilo, keď mu Dirgo zavolal o procese menovania niekoho, kto bude slúžiť na ICJ, a či by mal záujem.

„Samozrejme, povedal som: Áno, mal by som záujem,“ povedal.

V tomto rozhovore povedal, že kabinet zvážil dvoch ďalších, ale rozhodol sa s ním vyrovnať.

„Bolo to prekvapenie, pretože to bolo niečo, v čo som vždy dúfal, ale vždy som si myslel, že to urobím neskôr. Takže počas nasledujúcich troch alebo štyroch rokov som vždy mal takúto nádej. oslovil vládu a povedal: ‚Mali by ste záujem navrhnúť ma?‘ Takže bolo úžasné to počuť, bol som nadšený.“

Na otázku, na čo by sa zameral v prípade zvolenia, DiLady odpovedal, že ho „poháňa koncept solidarity v medzinárodnom práve“ – a že medzinárodný právny systém by mal zamerať svoju pozornosť na tých najviac marginalizovaných.

Čítať | Dire Tladi aj Stacey Abrams napísali skvelé trilery

povedal:

Teraz si myslím, že nie je na súde, aby vytváral tento právny systém, nie je na súde, aby vytváral pravidlá, ale súd môže svojimi rozsudkami podporiť situáciu, keď takýto druh medzinárodného práva postupne existuje. bol vytvorený.

„Toto je môj príspevok k súdu, okrem iného. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby jednotlivci súdu boli objektívni, ale vždy s myšlienkou ‚čo môže vytvoriť naše medzinárodné právo‘.“

Medzi jeho mnohé úspechy patrí Diladi ako právny poradca juhoafrickej diplomatickej misie v New Yorku a osobitný poradca ministrov pre medzinárodné vzťahy.

READ  Légia USA Vytvorené službou Blogger Ohio

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close