Hlavné správy

V USA po takmer 70 rokoch popravili ženu a smrtiaci injekciu dostane aj vrah farára a jeho manželky

V USA by mali popraviť federálneho chovanca prvýkrát za takmer 70 rokov. Podľa miestneho ministerstva spravodlivosti Lisa Montgomeryová v Missouri v roku 2004 uškrtila ženu v ôsmom mesiaci tehotenstva.

Vrah, ktorý predstieral, že je tehotná, potom dieťa vystrihol z tela obete. Smrteľná injekcia by jej mala byť podaná 8. decembra v Indiane. Zatiaľ poslednou ženou popravenou v USA bola Bonnie Heady v roku 1953 v Missouri.

V decembri je naplánovaná aj federálna poprava Brandona Bernarda, ktorý v roku 1999 zavraždil spolu s komplicmi farára a jeho manželku v Iowe. Generálny prokurátor William Barr uviedol, že boli „Obzvlášť ohavné vraždy“.

Administratíva súčasného prezidenta Donalda Trumpa vlani po dlhej prestávke obnovila federálne popravy. Trest smrti bol v USA zakázaný na štátnej a federálnej úrovni rozhodnutím Najvyššieho súdu z roku 1972.

O štyri roky neskôr súdne rozhodnutie umožnilo štátom obnoviť trest smrti a v roku 1988 vláda schválila legislatívu, ktorá ho znovu sprístupňuje na federálnej úrovni. V rokoch 1988 až 2018 bolo vo federálnych prípadoch odsúdených na smrť 78 ľudí, avšak iba traja boli popravení.

READ  USA a Čína budú v nadchádzajúcich dňoch pokračovať v rokovaniach

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close