Veda

Vedci majú novú teóriu o tom, čo priťahuje hmyz na svetlo

Vedci uskutočnili poľné experimenty v Kostarike, aby zistili, ako rôzny hmyz reaguje na umelé svetlo v noci.
Yash Sondhi

  • Vedcov dlho zaujímalo, čo priťahuje hmyz na umelé svetlo, no doteraz nemali dobrú odpoveď.
  • Výskumníci pozorovali nezvyčajné letové vzory u hmyzu letiaceho v noci smerom k umelým svetlám.
  • Vzor ukazuje, že hmyz používa svetlo na určenie, ktorým smerom je hore, aby mu pomohlo letieť rovno.

V roku 1884 entomologička Mary Esther Mertfelt všimol Niečo zvláštne. V noci zachytila ​​vo svojej obývačke motýle, ktoré sa zvyčajne vynárali len cez deň – zdalo sa, že ich priťahujú jej lampy.

Otázka, čo priťahuje hmyz ku všetkým druhom svetla – od plameňov po verandové lampy – je starodávna otázka.

„Vidíme to už tisíce rokov a môžeme o tom písať tisíce rokov,“ povedal pre Business Insider Sam Fabian, postdoktorandský výskumný spolupracovník na Imperial College London, ktorý sa rozhodol nájsť príčinu.

prevrátené a padajúce ploštice

Výskumníci pozorovali „zvláštne cesty“ v letových vzoroch hmyzu priťahovaného svetlom v noci.
Chris Robbins/500px cez Getty Images

Fabian, Yash Sondhi a ďalší biológovia nastavili vysokorýchlostné videokamery v teréne aj vo svojom laboratóriu v Kostarike, aby pozorovali, ako svetlo ovplyvňuje pohyby nočného hmyzu, ako sú motýle, mory a vážky.

V laboratóriu experimentoval snímanie pohybu Vybavením hmyzu malými fixkami, ktoré herci často nosia pri akčných scénach vo filmoch a videohrách.

„Naozaj nám to dáva úžasné riešenie toho, čo sa deje,“ povedal Fabian.

Vedci si však aj pri záznamoch z videa okamžite všimli spoločný trend medzi mnohými druhmi, ktoré vykazovali „tieto podivné cesty“, ako ich opísal Fabian.

Hmyz by sa svetlu otáčal chrbtom, a ak by bolo svetlo pod alebo vodorovne s ich letovou dráhou, často by to spôsobilo, že lietali v kruhoch alebo sa zrútili.

READ  Prečo by pandémia mohla spôsobiť, že tohtoročná chrípka bude menej silná

Bolo to, ako keby používali svetelný zdroj na orientáciu smerom k oblohe.

Keď sa hmyz dostane príliš blízko k umelému svetlu, môže v ňom takmer uviaznuť, povedal pre Business Insider Peter Oboysky, výkonný riaditeľ a manažér zbierok Essig Museum of Entomology, ktorý sa na štúdii nezúčastnil.

„Myšlienka, že chcú, aby ich dorzálny povrch, ich horný povrch smeroval k svetlu, dáva veľký zmysel,“ povedal Oboysky.

Výskumníci umiestnili značky na chrbát morí a vážok, aby získali údaje o tom, ako lietajú blízko svetla.
Sam Fabian

Ryby vykazujú podobné správanie, povedal Fabian, „ale toto je prvýkrát, čo sme ukázali, že sa to deje s nočným hmyzom okolo umelého svetla.“

Výskumníci zverejnili svoje výsledky v odbornom časopise komunikácia prírody,

Hmyz potrebuje vedieť, ktorým smerom je hore

Mnohé zvieratá sa pri orientácii spoliehajú na gravitáciu a vizuálne podnety, povedal Oboysky. Jedným zo spôsobov, ako niektoré druhy hmyzu zostávajú orientované, je použiť niečo, čo sa nazýva chrbtová svetelná odozva.

„Aby hmyz mohol vyletieť na úroveň zeme a pohybovať sa doľava, musí vedieť, ktorým smerom je hore,“ povedal. Spoľahlivým zdrojom týchto informácií by bolo miesto, odkiaľ svetlo prichádza – obloha.

„A v priebehu miliárd rokov planéty to bude pokračovať,“ povedal Oboysky.

Keď sa hmyz stretne s iným zdrojom svetla – ako je oheň zospodu alebo svetlomet zboku – snaží sa hmyz obrátiť hornou časťou svojho tela smerom k tomuto svetlu a potom môže byť zmätený alebo havarovať, povedal Oboysky.

Táto štúdia sa zamerala na správanie sa hmyzu, keď bolo svetlo blízko, t. j. vo vzdialenosti menej ako 7 stôp. Stále nie je jasné, čo ich tam vôbec priviedlo.

„Myslím si, že stále existuje veľká otázka, prečo sú priťahovaní k svetlu z väčších vzdialeností, na ktorú je veľmi ťažké odpovedať,“ povedal Oboysky.

READ  Tajomná diera na Marse by mohla poskytnúť úkryt počas ľudských misií

Mesiac nie je kompas

Existuje niekoľko teórií o tom, prečo sa hmyz zhromažďuje pri svetlách.

„Najbežnejšia je lunárna alebo nebeská navigácia,“ povedal Sondhi. Myšlienka je, že hmyz, ktorý potrebuje letieť v priamej línii, môže použiť polohu mesiaca ako signál. Umelé svetlo si mýlia s mesiacom.

Smer svetla ovplyvňuje hmyz rôznymi spôsobmi. Svetlá umiestnené nahor alebo vodorovne boli najviac rušivé.
Sam Fabian

Fabian však povedal, že otestoval teóriu a zistil, že niektorý hmyz začal cestovať iným smerom, keď sa zapol nový zdroj svetla.

„V skutočnosti sa môžu pohybovať tam a späť, čo nevyzerá ako niečo, na čo by ste použili nebeský kompas,“ povedal Fabian.

Menej svetlá budúcnosť pre hmyz

Existuje dôvod, prečo vedci už dlho hľadajú odpoveď na otázku, prečo hmyz priťahuje umelé svetlo. „Myslím si, že existujú praktické aj teoretické dôvody, aby sme to pochopili,“ povedal Oboysky.

Po prvé, jedného dňa nám to môže pomôcť zastaviť nerozlišujúce zabíjanie hmyzu. „Je tu veľa vedľajších škôd spôsobených plošticami,“ povedal Oboysky. „Nie sú to len komáre.“ Zistenie, ktoré svetlá priťahujú komáre – a iba komáre – je potenciálnou výhodou.

Oboysky sa tiež obáva, že svetelné znečistenie ovplyvňuje spôsob, akým sa hmyz pohybuje vo svojom prostredí.

„Možno nedostávajú partnerov, ako by mali byť. Možno nedostávajú zdroje potravy tak, ako by mali byť,“ povedal. Namiesto toho „sú uväznení v ríši svetla“.

Viac teoreticky, povedal, že dozvedieť sa viac o lete hmyzu by tiež mohlo pomôcť inžinierom jedného dňa navrhnúť lietajúce autá.

Sondhi však povedal, že teraz by jednoduchou technikou zmiernenia bolo zvážiť smer vašich vonkajších žiaroviek. Ak ich nasmerujete nadol, „môžete znížiť počet hmyzu, ktorý tieto svetlá priťahujú“.

READ  Rover Perseverance Mars sleduje jeho pristávací mechanizmus

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close