Veda

Vedci možno našli „ultramasívnu čiernu dieru“ s hmotnosťou 30 miliárd sĺnk

Vedci mohli identifikovať čiernu dieru s hmotnosťou 30 miliárd násobku hmotnosti nášho Slnka, ktorá sa skrýva na snímke zachytenej Hubbleovým vesmírnym teleskopom.

Čierne diery sa rodia, keď hviezdam, ktoré sú mnohokrát väčšie ako naše Slnko, dôjde palivo a okázalo sa zrútia do seba. Výsledná singularita je neuveriteľne hustá a pôsobí takou gravitačnou silou, že samotné svetlo z nej nemôže uniknúť.

Astronómovia, ktorí sa snažia odhaliť tajomstvá týchto nenásytných singularít, sa musia popasovať s jedinečným kozmologickým problémom: Ako rozumiete niečomu, čo fyzicky nevidíte?

Ako už názov napovedá, čierne diery nevyžarujú vlastné svetlo a nemajú konvenčný povrch, na ktorom by odrážali blízky zdroj svetla. Vedci však stále môžu (objektívne) objasniť podstatu čiernych dier tým, že budú skúmať, ako ovplyvňujú okolitý vesmír.

Napríklad materiál napájajúci čiernu dieru je nasávaný z blízkych mrakov, planét a hviezd, ktoré sa prehrievajú, keď sa špirálovito približujú k horizontu udalostí, čím vzniká záblesk viditeľného svetla, röntgenových lúčov a žiarenia.

Z tohto dôvodu je kŕmenie čiernych dier relatívne ľahko viditeľné a pochopiteľné. Na druhej strane, čierne diery, ktoré aktívne nespotrebúvajú hmotu, je neuveriteľne ťažké odhaliť.

V novej štúdii vedci dokázali odhaliť prítomnosť leviatanov, skrytých čiernych dier, vyriešením hádanky za vznikom svetelného oblúka. Na snímke z Hubblovho vesmírneho teleskopu,

Podivná krivka na snímke z Hubbleovho teleskopu – ktorú možno vidieť vo vyššie uvedenom vloženom vysvetľujúcom videu – bola vytvorená javom známym ako gravitačná šošovka, pri ktorej efekt masívneho objektu, ktorý spôsobuje, že vzdialený zdroj svetla v pozadí putuje smerom k Zemi, deformuje cestu. svetla. , ako Mliečna dráha.

READ  Raketa NASA dnes večer môže ukázať viditeľné svetlo nad východným pobrežím USA a Bermudami

Tím vedcov spustil sériu superpočítačových simulácií V snahe identifikovať zdroj šošovky zachytenej na obrázku. Každá rekreácia zistila, že prítomnosť čiernych dier rôznych hmotností zapustených do galaxie v popredí môže ohýbať svetlo vychádzajúce zo vzdialenejšej galaxie v pozadí rôznymi spôsobmi.

Tím zistil, že by mohli obnoviť jedinečnú šošovku videnú na snímke Hubblea zavedením monštruóznej čiernej diery do simulácie, ktorá je zapustená v srdci neďalekej galaxie, ktorá má hmotnosť porovnateľnú s 30 miliardami sĺnk.

Ak singularita skutočne existuje, ako naznačujú simulácie, išlo by podľa nového článku o „jednu z najväčších hmotností čiernej diery, aké boli doteraz namerané, a kvalifikuje ju ako ultramasívnu čiernu dieru“. Publikované v Mesačných oznámeniach Kráľovskej astronomickej spoločnosti, Autori však zároveň poznamenávajú, že „na vyvodenie pevných záverov“ bude potrebné ďalšie vyšetrovanie.

Vedci dúfajú, že ich výskum povedie k hlbšiemu pochopeniu supermasívnych čiernych dier číhajúcich v strede každej veľkej galaxie.

Anthony je nezávislým prispievateľom do IGN, ktorý pokrýva správy z vedy a videohier. Má viac ako osemročné skúsenosti s prelomovým vývojom v mnohých vedeckých oblastiach a nemá absolútne žiadny čas na vaše vyčíňanie. Sledujte ho na Twitteri @BeardConGamer

Poďakovanie za snímky: NASA, ESA a D. Coe, J. Andersen a R. van der Merel (STScI)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close