Veda

Vedci sa obávajú, že choroba „zombie“ jeleňa sa môže rozšíriť na ľudí Prvý prípad smrteľného mozgového vírusu, ktorý spôsobuje, že zvieratá slinia a boja sa ľudí, bol hlásený v Yellowstonskom národnom parku.

  • Vedci varujú, že smrteľný mozgový vírus by sa mohol potenciálne rozšíriť na ľudí
  • Chronické chradnutie nazývané „zombie“ spôsobuje, že zvieratá slintajú a už sa neboja ľudí.
  • Mŕtvola jeleňa v národnom parku Yellowstone minulý mesiac mala pozitívny test na vírus

Vedci varovali, že vírus, nazývaný „choroba jeleňov zombie“, by sa mohol potenciálne rozšíriť na ľudí po tom, čo bol minulý mesiac hlásený prvý prípad v Yellowstonskom národnom parku.

Niektorí úradníci varovali, že smrteľný mozgový vírus, ktorý spôsobuje, že zvieratá sú zmätené, slintajú a neboja sa ľudí, by jedného dňa mohol nakaziť ľudí.

Znepokojenie vznieslo v novembri po potvrdení chronického chradnutia (CWD) u zdochliny jeleňa v Yellowstonskom národnom parku na severozápade Wyomingu.

Dr Corey Anderson pre The Guardian povedal: „Vypuknutie BSE (šialených kráv) v Británii poskytlo príklad toho, ako sa veci cez noc môžu stať chaotickými, keď dôjde k prenosu, napríklad z dobytka na ľudí.

V posledných rokoch sa vírus podľa americkej geologickej služby USGS rozšíril do viac ako 31 štátov USA, dvoch kanadských provincií a dokonca aj Južnej Kórey.

Vedci varovali, že vírus s názvom „choroba jeleňov zombie“ by sa mohol potenciálne rozšíriť na ľudí. Biológ je zobrazený, ako odstraňuje lymfatické uzliny z jeleňa, aby testoval chronické chradnutie
Znepokojenie vznieslo v novembri po potvrdení chronického chradnutia (CWD) u zdochliny jeleňa v Yellowstonskom národnom parku na severozápade Wyomingu.
Infikovaná mŕtvola jeleňa bola sledovaná na polostrov pozdĺž južného brehu jazera Yellowstone pomocou obojkov GPS namontovaných vlani v marci na štúdiu dynamiky populácie.

„Hovoríme o možnosti, že sa niečo také stane,“ povedal Anderson, programový spoluriaditeľ Centra pre výskum a politiku infekčných chorôb.

Dodal: „Nikto nehovorí, že sa to určite stane, ale je dôležité, aby ľudia boli pripravení.“

Podľa Andersona, ktorého štúdia sa zamerala na cesty prenosu CWD, je choroba „určite smrteľná, nevyliečiteľná a vysoko nákazlivá,“ povedal.

„Obávame sa, že nemáme žiadny účinný jednoduchý spôsob, ako ho odstrániť, ani zo zvierat, ktoré infikuje, ani z prostredia, ktoré znečisťuje.“

CWD je ochorenie prenášané priónmi, podobné ako „šialená krava“, ktoré môže spôsobiť stratu hmotnosti, stratu koordinácie a v konečnom dôsledku smrteľné neurologické symptómy u jeleňov a príbuzných druhov.

READ  Naozaj potrebujem vakcínu, ak mám nízke riziko?

Americká služba národného parku minulý mesiac uviedla: 'V súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz, že CWD môže infikovať ľudí alebo druhy domácich zvierat.'

Ale federálna agentúra osobitne varovala lovcov zveri: „Odporúča sa, aby sa tkanivo zvierat infikovaných CWD nekonzumovalo.“

Chronické chradnutie (CWD) je ochorenie prenášané priónmi podobné „šialenej krave“, ktoré môže u jeleňov spôsobiť stratu hmotnosti, stratu koordinácie a v konečnom dôsledku smrteľné neurologické symptómy. Vyššie, jeleň zabitý CWD bol identifikovaný predstaviteľmi divokej zveri v Mississippi
Podľa amerického geologického prieskumu sa CWD rozšírilo do viac ako 31 štátov USA, dvoch kanadských provincií a Južnej Kórey.

Vzorky tiel infikovaných jeleňov boli testované pozitívne na CWD v niekoľkých kolách, ktoré uskutočnilo Wyomingské laboratórium pre zdravie a ochranu zvierat (WGFD).

Typické testovanie živých a mŕtvych zvierat zahŕňa odber vzoriek tkaniva nervového systému zvieraťa, buď z centrálneho nervového systému, ako je miecha, alebo z periférneho systému, ako sú retrofaryngeálne lymfatické uzliny a mandle.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb štúdie preukázali, že choroba predstavuje hrozbu pre primáty (okrem človeka), vrátane opíc.

„Tieto štúdie vyvolávajú obavy, že môže existovať riziko pre ľudí,“ uviedla agentúra. „Od roku 1997 Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, že je dôležité zabrániť pôvodcom všetkých známych priónových chorôb vstúpiť do ľudského potravinového reťazca.“

Zástupcovia Yellowstonského parku uviedli, že spolupracujú s WGFD na monitorovaní jeleňov a iných mŕtvych a živých kopytníkov, aby mohli lepšie posúdiť, do akej miery sa CWD v národnom parku rozšírila.

Predstavitelia Yellowstonského národného parku uviedli, že objav ich inšpiroval k úprave parku. 2021 CWD Surveillance Plan – s novou verziou protokolu sa očakáva niekedy budúci rok.

CWD bol prvýkrát nájdený vo Wyomingu v roku 1985 u jeleňov mulic v juhovýchodnej oblasti štátu.
Príchod choroby do Yellowstone znamená koniec desaťročia trvajúceho šírenia choroby na západ po celom štáte, pričom sa dostala do polohy národného parku v severozápadnom rohu Wyomingu.

Čítajte viac: Spôsobuje pôda šírenie „choroby jeleňov zombie“? Vedci objavujú prípady degradácie v oblastiach s vysokou koncentráciou pôdy

Vedci z Illinois veria, že množstvo ílu nájdeného v pôde ovplyvňuje šírenie „choroby jeleňov zombie“. Táto choroba, formálne nazývaná chronická choroba chradnutia (CWD), spôsobuje diery v mozgu. Podľa štúdie zo skupiny Illinois môže vyššie množstvo ílu v pôde pomôcť predchádzať chorobe.

Hovorca parku Morgan Warthin povedal, že Yellowstone tiež plánuje zvýšiť svoje úsilie v spolupráci s WGFD s cieľom identifikovať, ktoré oblasti parku sú vystavené zvýšenému riziku choroby.

READ  Vzostup Delty k masívnemu vyliatiu ľudí, ktorí sa cítia dobre

CWD bol prvýkrát zistený u jeleňov vo Wyomingu v roku 1985 v juhovýchodnej oblasti štátu.

Nasledujúci rok bolo podľa WGFD objavené smrteľné ochorenie mozgu u wyomingského losa.

Príchod choroby do Yellowstone znamená koniec desaťročia trvajúceho šírenia choroby smerom na západ po celom štáte, pričom sa dostala do polohy národného parku v severozápadnom rohu Wyomingu.

Predstavitelia hry Wyoming sledovali jeleňa od marca 2023 do októbra 2023, keď jeho značka GPS naznačila, že pravdepodobne zomrel.

Pátranie po jeho tele ich zaviedlo na mys medzi južným a juhovýchodným ramenom Yellowstonského jazera, známy ako Výbežok.

Severne od parku regulačné orgány štátu Montana pre voľne žijúce živočíchy tiež pomáhajú pri úsilí a monitorovaní zveri ulovenej miestnymi poľovníkmi v ich štáte.

Povedal to Morgan Jacobsen, hovorca Montana Fish, Wildlife and Parks Region 3 Denný Montanan Mnoho prípadov CWD ešte nebolo zistených v štátnych poľovných revíroch hraničiacich s Yellowstone.

Jacobsen nazval tieto správy „údajovým bodom záujmu“, ale nie takým, ktorý by zásadne zmenil plány Montany na sledovanie CWD.

„Budeme pokračovať v monitorovaní a komunikácii s parkom a budeme pokračovať v práci s poľovníkmi ako primárny nástroj riadenia CWD v Montane,“ povedal Jacobsen.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close