Veda

Vedci sú zmätení nemožnou galaxiou, ktorú videl James Webb

Ako bola postavená, zostáva záhadou.

vlastnoručný

Astronómovia pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) objavili masívnu galaxiu, ktorá je taká stará, že jej existencia by mala byť nemožná, čo spochybňuje súčasné modely formovania týchto štruktúr.

Ako je podrobne uvedené v A nové štúdium uverejnené v časopise PrírodaTakzvaná tichá galaxia, ZF-UDS-7329, má viac hviezd ako Mliečna dráha – napriek tomu, že vznikla len 800 miliónov rokov po Veľkom tresku. To naznačuje, že sa to nejako spojilo bez gravitačnej sily temnej hmoty, čo by nemalo byť možné.

„Tvorba galaxií je do značnej miery určená tým, ako sa tmavá hmota sústreďuje,“ povedala spoluautorka štúdie Claudia Lagosová, astronómka z Medzinárodného centra pre výskum rádiovej astronómie. vyhlásenie o práci, „Výskyt týchto extrémne masívnych galaxií tak skoro vo vesmíre predstavuje významné výzvy pre náš štandardný model kozmológie.“

Hlboký vplyv

Temná hmota je neviditeľná, ale verí sa, že preniká celým vesmírom. V skutočnosti je to asi štvrtina z toho – zakrpatených iba šesť percent bežnej, pozorovateľnej hmoty, z ktorej sme stvorení.

Ide teda doslova o masívnu prítomnosť, jej gravitačný vplyv riadi veľkosť a tvorbu tieňov od tieňov až po veľké kozmické štruktúry, akými sú galaxie. Jeho úloha na počiatku vesmíru bola nemenej dôležitá. Po Veľkom tresku sa astronómovia domnievajú, že prvé zárodky galaxií sa zrodili okolo koncentrácií temnej hmoty nazývanej halo temnej hmoty.

Vďaka svojej obrovskej gravitácii by tieto halo nasávali okolitý plyn a prach z Veľkého tresku, ktorý by bol inak príliš horúci na to, aby sa zrútil do hviezdnych objektov. Vzniknú tak trpasličie galaxie a počas stoviek miliónov rokov sa blízke trpasličie galaxie spoja a vytvoria väčšie galaxie, aké poznáme dnes.

READ  Prečo preteky o nájdenie tajomného južného pólu Mesiaca?

puzdro podávané za studena

Táto predpokladaná úloha temnej hmoty je kľúčovou súčasťou najrozšírenejších kozmologických modelov. Tento nový objav však bráni v práci.

Výskumníci spočiatku pozorovali ZF-UDS-7329, ktorý existoval pred 11,5 miliardami rokov. Ale vykonaním podrobnej spektrálnej analýzy pomocou údajov Jamesa Webba vedci dokázali datovať vznik hviezd pred 1,5 miliardami rokov. V tak ranom bode existencie vesmíru sa tieto dôležité halo temnej hmoty možno nestihli sformovať.

Samozrejme, na prepísanie kozmológie, ako ju poznáme, budeme potrebovať viac ako niekoľko odľahlých hodnôt. Avšak vďaka pokročilým teleskopom, akým je James Webb, objavujeme stále viac a viac z nich, sa zdá nemožné Viac kozmických rozdielov ako kedykoľvek predtým.

„Pri potvrdení najstarších známych obrovských chladných príšer v hlbinách vesmíru ideme teraz ďalej, než sme si doteraz mysleli,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor Themiya Nanayakkara, astronóm z Swinburne University of Technology. „Posúva to hranice nášho súčasného chápania toho, ako sa galaxie formujú a vyvíjajú.“

Viac o vesmíre: Vedci tvrdia, že obežná dráha Zeme sa zmenila v dôsledku prechodu hviezdy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close