Veda

Vedci z UC Berkeley môžu objaviť prízračnú čiernu dieru

a UC Berkeley Výskumný tím vedený postgraduálnym študentom Caseym Lamom a docentkou astronómie Jessicou Lu možno objavil prvú „voľne plávajúcu“ čiernu dieru, veda denne informovaný o.

Podľa výstupu odhadujú, že tento neviditeľný objekt, OB110462, je 1,6 až 4,4-násobok hmotnosti Slnka a je vzdialený 2280 až 6260 svetelných rokov. Zatiaľ vedci tvrdia, že by to mohla byť aj neutrónová hviezda, hviezda „veľkosti mesta“. Narodené na omši, hviezdy sa rozpadajú a zomierajú, Či už ide o čiernu dieru alebo neutrónovú hviezdu, Science Daily uvádza, že záhadný objekt je prvým objaveným „hviezdnym „duchom“, ktorý sa vznáša vo vesmíre bez hviezdy.

„Toto je prvá voľne plávajúca čierna diera alebo neutrónová hviezda objavená gravitačnou mikrošošovkou,“ povedal Lu pre médiá. Lu loví voľne plávajúce čierne diery od roku 2008 a od roku 2020 pozoruje OB110462. „Pomocou mikrošošoviek sme schopní skúmať a vážiť tieto jednotlivé kompaktné objekty. Myslím, že sme v nich otvorili nové okno. Čierne predmety, ktoré nie je možné vidieť inak.“ Hoci čierne diery sú zvyčajne neviditeľné, výskumníci môžu pomocou gravitačnej mikrošošovky zistiť, ako svojimi silnými gravitačnými poľami skresľujú a deformujú svetlo zo vzdialených hviezd.

Podľa Katedra astronómie UC BerkeleyČierne diery sú „jedným z najfascinujúcejších javov v astrofyzike“. Ich webová stránka hovorí, že v Mliečnej dráhe je odhadom 100 miliónov hviezdno-čiernych dier a Science Daily uvádza, že tím UC Berkeley teraz odhaduje, že existuje 200 miliónov čiernych dier. Presné určenie ich počtu pomôže astronómom lepšie pochopiť, ako hviezdy umierajú, čo môže priniesť viac svetla do vývoja našej galaxie.

READ  Sledujte úplné zatmenie Slnka v roku 2021 len za 1 minútu! (časozberné video)

Nateraz Luov tím tvrdí, že nie je možné určiť, či je OB110462 čierna diera alebo neutrónová hviezda, ale dúfajú, že zhromaždia viac údajov z Hubbleovho vesmírneho teleskopu agentúry NASA a neskôr vykonajú podrobnejšiu analýzu.


„Akokoľvek chceme povedať, že je to určite čierna diera, mali by sme nahlásiť všetky prijaté riešenia,“ povedal Lu pre Science Daily. „To zahŕňa čierne diery s nízkou hmotnosťou a možno aj neutrónové hviezdy.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close