Ekonomika

Velenie NATO na USS Harry S. Truman vysiela signál do Ruska, hovorí generálny tajomník Stoltenberg

Námorníci zdvihli telefónne a diaľkové vedenie na pilotnej palube lietadlovej lode USS Harry S. Truman (CVN-75) triedy Nimitz počas doplňovania na mori v októbri. 22, 2021. Fotografia amerického námorníctva

Postavenie americkej údernej skupiny lietadlových lodí pod kontrolu aliancie by malo byť „jasným odkazom Rusku“, že jeho 30 členov je neochvejných vo svojom záväzku vzájomne sa brániť v prípade napadnutia. Povedal to v piatok generálny tajomník NATO.

Jens Stoltenberg, generálny tajomník od roku 2014, keď Kremeľ anektoval Krym a otvorene podporoval separatistov na východnej Ukrajine, povedal, že očakáva rovnaké odovzdanie velenia od Spojeného kráľovstva a Francúzska, keď krajiny presunú námorné, vzdušné a pozemné sily medzi členov národov pri Čiernom mori.

Stoltenberg sa „teraz zdráhal zájsť príliš ďaleko“ pri podrobnom popise možností NATO, ak by ukrajinská kríza eskalovala do ozbrojeného konfliktu.

Čo sa týka budovania aliancie na jej hraniciach, „sú tam na obranu spojencov NATO“, nie na útok na Rusko, povedal.

Privítal správu o tom, že Spojené štáty uviedli do pohotovosti 8 500 vojakov a letcov, aby mohli byť nasadení v Európe. V „časoch neistoty“ bolo dôležité, aby „Severná Amerika a Európa stáli spolu“.

O Francúzsku, ktoré sa blíži k prvému kolu prezidentského hlasovania, Stoltenberg dodal, že je presvedčený, že dodrží svoj záväzok posilniť prítomnosť v Rumunsku a Bulharsku. Francúzsko „má špičkové schopnosti [and has demonstrated] schopnosť nasadenia, “povedal.

Už viac ako 70 rokov je sila aliancie založená na princípe „jeden za všetkých, všetci za jedného“, ak bude napadnutý, povedal Stoltenberg a dodal, že práve to demonštrujú tieto hnutia.

„Už máme prostriedky na zemi“ vo východnej Európe a námorné a letecké prostriedky v členských štátoch Baltského a Čierneho mora, dodal Stoltenberg. „Aktívne sme zvýšili pripravenosť“ celých 40 000-členných síl rýchlej reakcie aliancie, a nielen 5 000 jednotiek prvej reakcie, na rýchle nasadenie na východ a juh.

READ  Egyptský asistent FM sa stretáva so slovenskou delegáciou, aby prediskutoval ekonomickú spoluprácu, regionálne záležitosti

Varoval Kremeľ, že napadnutie Ukrajiny „bude mať vážne následky“, pričom poukázal na nové vojenské cvičenie Ruska s Bieloruskom a zhromaždenie jednotiek, brnení a delostrelectva na jeho západných hraniciach.

V prípade ozbrojenej invázie na Ukrajinu hovoril skôr o ekonomických sankciách proti Kremľu než o vojenskej reakcii aliancie. Neskôr dodal, že Rusko je schopné použiť kybernetické útoky na ukrajinskú ekonomiku a bezpečnostnú sieť, vykonávať sabotáže alebo poskytnúť prostriedky na prevrat na zvrhnutie jej vlády. Toto sú ďalšie možnosti okrem invázie, ktorú musí NATO naplánovať.

„Neexistuje žiadna istota o ruských plánoch,“ dodal online fórum otázok a odpovedí Atlantic Council. Aliancia „je pripravená na obe možnosti“ s Moskvou ohľadom Ukrajiny – pokračovanie rokovaní alebo odpoveď.

USA a NATO vo štvrtok predložili svoje písomné odpovede na predchádzajúce požiadavky Ruska týkajúce sa Ukrajiny.

Zatiaľ čo USA umiestnili 8500 vojakov na zvýšenú pripravenosť, krajina nepresunula žiadne jednotky na Ukrajinu, uviedol minister obrany Lloyd Austin počas piatkového tlačového brífingu.

„Nie je dôvod, aby sa táto situácia zmenila na konflikt,“ povedal Austin. “[Vladimir Putin] môže zvoliť deeskaláciu. Môže prikázať svojim jednotkám preč. Môže si vybrať dialóg a diplomaciu. Akokoľvek sa rozhodne, [the] Spojené štáty budú stáť pri našich spojencoch a partneroch.“

Stoltenberg okamžite odmietol jednu z kľúčových požiadaviek Ruska, aby Ukrajina nikdy nesmela vstúpiť do NATO.

„Naše dvere sú otvorené; nikdy nikoho neprinútime vstúpiť do tých dverí, “povedal. Inak povedané, lídri Putina a Kremľa „vedia, že nehovoria pravdu“.

Dodal, že ak by Švédsko a/alebo Fínsko požiadali o členstvo, očakával, že sa budú môcť „rýchlo pripojiť“, pretože ich sily sú interoperabilné s alianciou a spĺňajú štandardy NATO pre riadenie.

„Podpora Ukrajine je dôležitá,“ povedal.

Stoltenberg spomenul kanadské vyslanie trénerov do krajiny a zásielku defenzívnejších zbraní do Kyjeva. Aliancia tiež spolupracovala s Ukrajinou na kybernetickej obrane, zdieľaní informácií a reakcii. Pripustil, že medzi členmi NATO sú „určité rozdiely“ v tom, ako reagovať na krízu.

READ  Hneď ako začnú platiť šieste sankcie proti Rusku, začneme siedmu produkciu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close