Svet

Viac ako 30 miliónov detí je vysídlených po celom svete; Tu im môžeme pomôcť

UNHCR odhaduje, že do konca roku 2020 bude na celom svete násilne vysídlených 82,4 milióna ľudí. (Reprezentatívny obrázok) & nbsp | & nbsp Fotografický kredit: & nbspiStock Images

Hlavné body

  • UNHCR: Do konca roku 2020 bude na celom svete násilne vysídlených 82,4 milióna ľudí
  • Údaje monitorovacieho centra internej migrácie (IDMC): 48,0 milióna ľudí bolo vnútorne vysídlených.
  • UNHCR: Turecko má najväčšiu populáciu utečencov s takmer 3,7 miliónmi.

Naí Dillí: Milióny ľudí boli za posledných pár rokov vysídlení z domovov v dôsledku rôznych faktorov vrátane hospodárskeho, ozbrojeného konfliktu, rasového a náboženského prenasledovania. Pri tomto procese zomreli státisíce ľudí. Výnimkou z pravidla nie sú ani deti. UNICEF v roku 2018 uviedol, že najmenej 30 miliónov detí na celom svete bolo po druhej svetovej vojne vysídlených konfliktom.

OSN Podľa utečeneckej agentúry UNHCR bolo na celom svete násilne vysídlených 82,4 milióna ľudí
Koniec roka 2020 z dôvodu obťažovania, konfliktov, násilia, porušovania ľudských práv. Údaje z Centra pre monitorovanie migrácie (ITMC) ukazujú, že vnútorne vysídlených bolo 48,0 milióna ľudí.

Pri úteku pred občianskou vojnou v Sýrii, ktorá sa pokúsila dostať k európskym brehom, sa v roku 2015 utopili stovky utečencov vo vodách Stredozemného mora, za morom. Svet bol šokovaný, keď 3-ročný kurdský chlapec Aylan Kurdi a jeho telo ležali tvárou v blízkosti tureckej pláže.

To isté platí pre rohingských utečencov, ktorí sú po náboženskom a etnickom napätí vysťahovaní z domovov v mjanmarskom štáte Rakhine. Asi jeden milión členov moslimskej komunity Rohingov sa údajne po prenasledovaní v Malom tábore utáboril v Bangladéši.

Podľa UNHCR sú do roku 2020 dve tretiny utečencov iba z piatich krajín. Patria sem Sýria (6,7 milióna), Venezuela (4,0 milióna), Afganistan (2,6 milióna), Južný Sudán (2,2 milióna) a Mjanmarsko (1,1 milióna).

READ  Kandidátom na prezidenta je maršal Khalifa Habdar

Dnes milióny utečencov na celom svete nevyhnutne potrebujú a je našou povinnosťou pomôcť im v núdzi.

  • Zabezpečenie: Núdzová pomoc utečencom, ktorí sú nútení opustiť svoje domovy, je prvým krokom k dlhodobej starostlivosti a rehabilitácii. Táto núdzová pomoc môže mať formu potravín, prístrešia, hygieny, vody a zdravotníckeho materiálu.
  • Právnik: Ďalším krokom v smere pomoci utečencom je argumentovať za ich vec. Advokácia pomáha meniť politiky, ktoré ovplyvňujú vysídlených a nestabilných ľudí na národnej, regionálnej a globálnej úrovni. Ľudia môžu naliehať na svoje vlády a mimovládne organizácie, aby prijali politiky zabezpečujúce bezpečnosť utečencov.
  • Azyl: Každá krajina má právo požiadať o azyl a zabezpečiť si azyl vo svojej krajine, ak je ohrozená jej bezpečnosť. Verejnosť môže tlačiť na svoju vládu, aby poskytla azyl utláčaným komunitám.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close