Zábava

Video ukazuje pokus o atentát na slovenského lídra

Slovenského premiéra Roberta Fica zastrelili v stredu pri atentáte v meste Handlová, uvádza NS SR a ďalšie správy.

Snímka obrazovky z miestnych médií ukazuje, ako sa slovenský premiér po stredajšom pokuse o samovraždu ponáhľa do bezpečia.

Pravda

Videá, ktoré kolovali po sociálnych sieťach, zachytili, ako Fico (59) zdravil svojich priaznivcov pred budovou vlády po zasadnutí vlády v meste na strednom Slovensku.

Podľa správ miestnych médií a videozáznamov útočník vystrelil niekoľko výstrelov priamo na Figa. Slovenská televízia TA3 informovala, že Fico dostal zásah do brucha po štyroch výstreloch. Päť scén útoku si môžete vypočuť vo videu vyššie.

Fotografie od agentúry Reuters program Muža v džínsoch a košeli zatkla polícia na mieste činu. Údajného strelca slovenské médiá identifikovali ako 71-ročného muža známeho ako spisovateľa a aktivistu.

Členovia Figovho bezpečnostného tímu môžu byť videní, ako sa ponáhľajú s premiérom za čiernym sedanom Audi a potom sa rozbehnú. Denník N informoval, že Figo bol po prevoze vrtuľníkom do nemocnice v „život ohrozujúcom“ stave.

Minister obrany Robert Galin povedal členom médií zhromaždeným v nemocnici niekoľko hodín po pokuse o atentát, že Figo bojuje o život, pričom jeho stav opísal ako „mimoriadne vážny“. Úradníci uviedli, že predbežné vyšetrovanie ukázalo, že útok bol politicky motivovaný.

Slovensko, ktoré susedí s Ukrajinou, je členom Európskej únie a NATO, hoci Figo je známy svojou proruskou zahraničnou politikou a odporom voči poskytovaniu vojenskej pomoci Kyjevu. Fico, ktorý je v krajine rozhádanou postavou, sa postavil proti snahám Ukrajiny získať členstvo v NATO a zaujal iné populistické názory proti Západu a Spojeným štátom, čím sa posunul od predchádzajúceho prozápadného postoja malého východoeurópskeho národa.

READ  Lionsgate k filmu 'The Strangers' Remake trilógie na Slovensku - Variety

K streľbe došlo len niekoľko týždňov pred kľúčovými parlamentnými voľbami do EÚ. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo vyhlásení odsúdila pokus o atentát a označila ho za „ohavný útok“.

15.5.24 15:30 ET: Tento príbeh bol priebežne aktualizovaný o nové informácie.