Svet

Vietnam sa vznáša s vyhliadkou na obnovenie jadrového vývoja

HANOJ: Vietnamský minister priemyslu povedal Národnému zhromaždeniu, že rozvoj jadrovej energie je „nevyhnutným trendom“ na celom svete, pričom predstavitelia zvažujú obnovenie plánov na výstavbu jadrových elektrární po tom, čo bol projekt pred šiestimi rokmi zastavený.

Krajina juhovýchodnej Ázie, regionálne výrobné centrum, pozastavila plány na výstavbu svojich prvých dvoch jadrových elektrární v Japonsku v roku 2016 po katastrofe vo Fukušime a rozpočtových obmedzeniach.

Minister priemyslu a obchodu Nguyen Hong Dien v pondelok Národnému zhromaždeniu povedal, že „jadrový rozvoj je vo svete nevyhnutným trendom“, uvádza sa vo vyhlásení na webovej stránke vlády.

Navrhované jadrové elektrárne s výkonom 4000 MW mali podľa predchádzajúceho plánu postaviť ruský Rosatom a Japonská agentúra pre atómovú energiu v centrálnej provincii Ninh Thuan.

Dean v novembri minulého roka prisľúbil, že po záväzku Vietnamu o neutralizácii uhlíka do roku 2050 urýchli rast obnoviteľnej energie, tento týždeň však zdôraznil potrebu „udržateľnejšieho zdroja energie“.

„Hoci vodná energia v krajine bude plne využitá, nebudeme môcť stavať uhoľné elektrárne,“ povedal Dean.

Vietnam chce do roku 2030 zdvojnásobiť svoju celkovú inštalovanú kapacitu výroby energie na 146 000 MW, podľa najnovšieho návrhu svojho hlavného plánu rozvoja energie, ktorý sa bude ďalej upravovať vzhľadom na jeho uhlíkovo neutrálnu stabilitu.

Dean uviedol, že plány na výstavbu prvej jadrovej elektrárne v krajine boli podľa vládnej správy „zastavené a nie úplne zrušené“.

READ  Nemanželská dcéra bývalého belgického kráľa požaduje práva a tituly

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close