Zábava

Víkend: Vytiahnite ďalekohľad

Začnite so samurajmi v Tatrách a ponorte sa do najnovších príbehov z cestovania, kultúry a ľadového hokeja.

V tohtotýždňovom kolotoči píšeme o pulcoch, kométach, slovenských hokejistoch a pripravovaných akciách.Zviera

Spočítané kamzíky v Tatrách

V národnom parku Tadras strávi zimu najmenej 1095 kamzíkov.

„Naše očakávania, že celkové počty budú vyššie, sa nenaplnili,“ povedal zoológ Joseph Heipler.

Na základe celoročných pozorovaní sa však predpokladá, že skutočná populácia kamzíka v Tatrách je o niečo vyššia ako jesenná. V deň sčítania na slovenskej stránke tatranských odborníkov bolo zaregistrovaných 781 samojedov, 314 narátaných v Poľsku.

Z celkového počtu 1095 chemoterapie sa tento rok narodilo 44.

„Je však nepredvídateľné, že túto zimu pribudlo len niekoľko chemikov, pretože až 64 percent chemikov na veľké vzdialenosti nemožno bližšie identifikovať na základe veku alebo pohlavia,“ dodal zoológ. .

Samojed v Tatranskom národnom parku sa počíta dvakrát ročne – vždy na jar a na jeseň. Jarné sčítanie sa zameriava najmä na zistenie počtu novonarodených kamzíkov, kým jesenný graf mapuje početnosť kamzíkov pred zimou.

Vlani na jeseň napočítali odborníci v národnom parku celkovo 983 chemoterapie, z toho 653 na slovenskej strane Tatier. Najvyšší počet Samoisov na jeseň 2018 bol však napočítaný na 1 431.

Cestovateľské nápady

Pešia turistika: Väčšina turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách bola v prvý novembrový deň opäť uzavretá, no niektoré turistické chodníky sú stále otvorené. Pozrite sa na mapu trasy.

kostol: Obyvatelia Kosysu chcú, aby ich seminárny kostol vykuroval až do suterénu. Napriek tomu to nie je na cirkvi to najneobvyklejšie.

READ  „Jack Ryan“ 4. séria už skončila natáčanie, hovorí John Krasinski, je to „oslava tohto tímu“

jazero: Skalnaté jazero, horské jazero pod ikonickým vrchom Lomnick Std Peak, úplne vyschlo.


Astronómia

Vytiahnite ďalekohľad

S malým ďalekohľadom budú mať nadšenci nočnej oblohy možnosť pozorovať dve kométy videné zo Zeme v minulosti.Krátkodobú kométu Čurjumov-Gerasimenko objavili v roku 1969 ukrajinskí astronómovia Klym I. Čurjumov a Svetlana I. Gerasimenková.

O šesť rokov neskôr, v roku 1969, ukrajinskí astronómovia Klim I. Suriumov a Svetlana I. Čurjumov-Gerasimenko, krátkotrvajúca kométa objavená Gerasimenkom, sa vrátila na Zem.

„Prešiel cez Perihelian 2. novembra a zo Slovenska je prakticky viditeľný cez noc až do konca roka, s výnimkou súmraku,“ povedal John Svoren z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Začiatkom tohto roka astronómovia objavili Leonarda, druhú kométu s obežnou dráhou asi 70 000 rokov. Jeho jas je na hrane viditeľnej voľným okom. Tí na Slovensku budú môcť dlhočivú kométu pozorovať do 10. decembra 2021.

„V novembri to bolo zo Slovenska viditeľné v druhej polovici noci, v skorých ranných hodinách pred východom slnka začiatkom decembra,“ poznamenal Svoreň.

Očakáva sa, že Leonard sa 12. decembra priblíži k Zemi na vzdialenosť 34,9 milióna km a ak splní očakávania astronómov, bude to najjasnejšia kométa roku 2021. Začiatkom januára Leonard opustí slnečnú sústavu.

Udalosti a ďalší vývoj:

  • Z prieskumu vyplýva, že väčšina Slovákov nie sú remeselníci. Dve tretiny sa o umenie nezaujímajú.
  • Izraelský filmový festival sa koná v Kolnovej Bratislava A krajské mestá okrem Trenčína v novembri.
  • V auguste britská televízna moderátorka divokej prírody Nigel Marvan navštívil Slovensko. Slovenskí kameramani s jeho pomocou začnú budúci rok nakrúcať krásy slovenskej divočiny.
  • The Mesiac, kedy bola fotografia urobená V Stredoeurópskej fotogalérii v Bratislave sa začala výstava španielskej fotografky Isabel Munoz.
  • Speváčka Jana Kirschner a rapper Sebar zverejnili nový singel Povedz to nahlas (Povedzte to nahlas), povzbudí to deti, aby hovorili o šikanovaní.
  • The Sedemdňový filmový festival Jeden svet (Jeden svet) začína 5. novembra. Niektoré filmy sa budú premietať online, no dokonalý filmový zážitok si budú môcť filmoví nadšenci užiť v mnohých bratislavských divadlách.
READ  Živý prenos World Juniors Live Stream 2021, Reddit Online TV Channel, Kanada vs Rusko & USA vs Fínsko Live Free - Film Daily

Hokej

Pre korupciu sa oslava Hosa oddialila

Noc, v ktorej si Chicago Blackhawks chceli uctiť jeho bývalého hokejistu Mariona Hosu, bola odložená na jeseň po nezávislom vyšetrovaní obvinení zo sexuálneho obťažovania zo strany bývalého hráča Kylea Beacha voči jeho trénerovi.

Marians Legacy Night sa mala konať 9. novembra, ale klub vo svojom vyhlásení uviedol, že je najlepší čas „premýšľať namiesto oslavovania“.

V roku 2010, keď sa Hossa pripojil k Blackhawks, ho Beach obvinil zo sexuálneho obťažovania zo strany asistenta trénera Brada Aldricha, no napriek následnému Aldrichovmu odvolaniu sa tímu nepodarilo incident vyšetriť. Hossa povedal, že o údajnom útoku nevedel a nedávno o ňom povedal vyšetrovateľom.

Počas tlačovej konferencie 2. novembra som sa sústredil len na hokej.

42-ročný hráč, ktorého 15. novembra uvedú do Siene slávy NHL, vyzval na vytvorenie organizácie, ktorá by v budúcnosti mohla takýmto prípadom predchádzať.

Chicago Blackhawks, ktorí dostali od NHL pokutu 2 milióny dolárov za to, že nereagovali na Peachovu žiadosť pred 11 rokmi, sa tento týždeň Peachovi ospravedlnili za to, že nepodporili jeho obvinenia, keď tím vyhral svoj prvý Stanley Cup od roku 1961.

Ľadový hokej v skratke:

  • Slovenský hokejista Boris Zadeki (24) minulý piatok skolaboval a previezli ho do nemocnice počas ligového zápasu medzi Bratislava Capitals a Tornburn Bulldogs. Zomrel 3. novembra.
  • Hoci v posledných troch sezónach neodohral ani jeden zápas, Marion Gaboric oznámil Koniec profesionálnej hokejovej kariéry Len teraz. V NHL hral za Minnesotu Wild, New York Rangers, Columbus Blue Jackets, Los Angeles Kings a Ottawu.

Víkendové čítanie

Zmenili sa slovenské mestá?

Keď každý deň prechádzate ulicami svojho domova a chodíte do práce po tej istej ceste, nikdy si nemyslíte, aké boli miesta, ktoré každý deň vidí v minulosti.

Fotograf Christian Majslan je výnimkou. Spolu s Michaelom Pavlovom, kolegom z Heros Marketing Agency, vytvoril projekt, ktorý na každej osobnej fotografii odráža súčasnosť a minulosť.

READ  Sledujte priamy prenos hokejového televízneho kanála Kanada vs. Slovensko (15.5.23)

Historické fotografie miest fascinovali Majlana už od tínedžerského veku. Chcel fotografovať miesta, kde žil. Ale keď ukazuje obrázky svojim priateľom, prejavujú trochu vzrušenia bez toho, aby o týchto miestach čokoľvek vedeli.

Majslan v rozhovore pre The Slovak Spectator povedal, že sa nemal s kým podeliť o svoj záujem, kým neprišiel s nápadom na projekt The History Is The Present.


Ďakujem, že si sa ku mne pridal. Nech je víkend. – Peter

Máte nejaké tipy? Petra môžete zastihnúť na [email protected]

5. novembra 2021 10:44 | Peter Dlhopolec

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close