Ekonomika

Vláda očakáva, že v dôsledku inflácie a zvyšovania miezd vyberie viac daní

Ministerstvo financií zverejnilo najnovšie odhady daní.

veľkosť písma:A|A+

Slovensko podľa nedávnej správy ministerstva financií vyberie v najbližších rokoch viac na daniach a clách, keďže ceny a platy porastú rýchlejšie. Daňová prognóza relácie.

Rastúce ceny však ovplyvnia v roku 2023 aj výdavky krajiny. Vláda by mala zvýšiť výsluhové dôchodky a nemocenské dávky, ktoré tvoria asi štvrtinu celkových výdavkov. Inflácia ovplyvní aj ďalšie vládne výdavky, ktoré nie sú súčasťou poslednej daňovej prognózy, ako napríklad platy zamestnancov verejnej správy.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Strednodobú prognózu príjmov aj výdavkov na roky 2021-2025 vyhodnotili slovenské banky koncom júna ako realistickú.

Výnimočný rok pre firmy

Schválený balík opatrení v hodnote 1,1 miliardy eur má vďaka vyššej ekonomickej aktivite nízkopríjmových skupín podporiť rast daní zo spotreby a čiastočne aj daní súvisiacich s trhom práce, o ktorých sa hovorí, že podporia domácnosti.

Daňové priznania právnických osôb za rok 2021 ešte nie sú kompletné pre odložené daňové priznania, ale už to vyzerá na výnimočný rok pre podniky, uviedlo ministerstvo. Predbežné údaje hovorili o medziročnom zvýšení daní o 19 percent.

Epidemické poklesy v niektorých odvetviach vrátane priemyslu a pohostinstva sa postupne menia na zisky. Rekordný rok po slabom roku 2020 zažil aj finančný sektor. Silnejšie daňové príjmy, ako sa očakávalo, sú podľa prognóz pravdepodobne výsledkom silnejšieho rastu tržieb a pomalšieho rastu výdavkov. Kým v roku 2021 to platilo, v roku 2022 sa situácia obrátila. Je preto otázne, či bude daň z príjmu právnických osôb v takejto vysokej sadzbe pokračovať aj v roku 2022, uviedlo ministerstvo.

V rokoch 2023 a 2024 sa očakáva, že ozdravný program krajiny pozitívne ovplyvní príjmy z dane z príjmu právnických osôb.

READ  Japonské spoločnosti investujú 150 miliónov dolárov do projektov digitalizácie v Kazachstane

Viac peňazí z hazardných hier

Pokiaľ ide o príjmy z DPH v roku 2022, od marca, kedy bola zverejnená predchádzajúca prognóza, sú o 301 miliónov eur vyššie, ako predpokladalo ministerstvo, pričom medziročne zaznamenalo viac ako 15-percentný rast. Vyššie príjmy z DPH sú v súčasnosti výsledkom rastu cien potravín, palív a energií.

Vláda by mala tento rok získať viac peňazí prostredníctvom platieb za emisie a predajom hazardných hier, najmä online kasín.

Naopak, vládne schémy dostávajú menej peňazí z dividend od štátnych podnikov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close