šport

Všetko, čo potrebujete vedieť o rebríčkoch ATP a WTA, sa po Wimbledone 2022 zmení

Prečo sa tento rok vo Wimbledone neprideľujú body do rebríčka?

ATP a WTA, riadiace orgány mužského a ženského tenisu, povolili ruským a bieloruským hráčom súťažiť na turnajoch, ale pod neutrálnym transparentom po ruskej invázii na Ukrajinu. Organizátori Wimbledonu, All England Lawn Tennis and Croquet Club, však zašli ešte o krok ďalej a zakázali ruským a bieloruským hráčom využívať akékoľvek športové úspechy ruských a bieloruských hráčov na propagandu.

V reakcii na tento kontroverzný zákaz sa ATP a WTA rozhodli odstrániť z tohtoročného grandslamového turnaja akékoľvek body do rebríčka.

Koľko bodov získajú víťazi Wimbledonu a druhé miesta?

Víťazi dvojhry mužov a žien na veľkých trávnikoch dostávajú 2000 bodov. Kým však vicemajster v mužskej kategórii získa 1200 bodov, vicemajsterka v dvojhre žien dostane 1300 bodov.

Ako funguje bodový systém hodnotenia?

Rebríček ATP/WTA je založený na bodoch získaných hráčmi na certifikovaných podujatiach za posledných 52 týždňov.

Bez ohľadu na to, koľko podujatí sa hráč zúčastní, body pre hráčov a hráčky sú 19 najlepších (štyri Slamy, osem Masters1000 a sedem ‚Best of Others‘) a 16 (štyri Slamy, štyri Masters1000 a osem ‚Best of Others‘ ) udalosti resp.

Kto niesol ťarchu toho, že tento rok nedostal body do rebríčka vo Wimbledone a ako?

Muži

Srb Novak Djokovič napriek obhajobe titulu klesol oproti minulému roku o 2000 bodov a v hodnotení sa prepadol z tretieho na siedme miesto. Talian Matteo Berettini, ktorý prehral s Djokovičom vo finále v roku 2021, nemôže tento rok súťažiť po pozitívnom teste na COVID-19, ale aj keby mohol, bol ochotný vzdať sa 1200 bodov, ktoré získal minulý rok. Berettini klesol o štyri miesta na 15. miesto.

Osemnásobný šampión Roger Federer vypadol z rebríčka ATP prvýkrát po štvrťstoročí. Švajčiarsky maestro figuroval pred začiatkom hry v All England Clube na 97. mieste, no teraz má na konte nula bodov, keďže neodohral ani dvojhru od minuloročnej prehry s Poliakom Hubertom Hurcoxom vo štvrťfinále.

READ  Halk, Chra a ernk dosiahli pokrok, Koian ldrom duel

Belgičan David Goffin zopakoval vlaňajšiu štvrťfinálovú účasť, Cristian Karin z Čiľany si polepšil vo štvrtom kole z minulého roka, keď sa dostal do štvrťfinále. Goffin a Karin však klesli o 180 bodov a 13 miest na 71. a 56. miesto.

ženy

Raz sa Jabir stala prvou Tunisankou, Arabkou a Afričankou, ktorá sa dostala do finále grandslamu. Jabeer by získal 1300 bodov v jednom roku navyše, ak by dosiahol vrcholný súboj. Namiesto toho prišiel o 430 bodov, ktoré získal z minuloročného štvrťfinále, čím sa prepadol o tri miesta na piate miesto.

Austrálčanka Ajla Domljanovičová si zopakovala minuloročné štvrťfinále, no rovnako ako Zabiur aj ona v roku 2021 stratila týchto 430 bodov. Tomlajanovič však dostal veľký zásah a prepadol sa o 27 miest na 71. miesto.

Kto ťažil z toho, že sa tento rok vo Wimbledone neudeľovali žiadne body do rebríčka a ako?

Muži

O jedno miesto na tretie sa posunul Rafael Nadal, ktorý pre zranenie chodidla vynechal minuloročný Wimbledon a nemal žiadne body.

Berettiniho krajan Janic Sinner, ktorý dotiahol Djokoviča na päť setov v tohtoročnom štvrťfinálovom súboji, sa vyšvihol o tri miesta na 10. miesto po tom, čo od vlaňajšieho výjazdu z prvého kola klesol len o 10 bodov.

Do tretieho kola tento rok postúpil Slovák Alex Molkan, ktorý sa v roku 2021 nekvalifikoval ani do hlavného kola. Molkan sa posunul o sedem miest na 44. miesto bez straty ani zisku bodov.

ženy

Na druhom mieste skončila Estónka Annette Kontaveitová, ktorá tento rok skončila druhá. Jeho odchod z prvého kola v roku 2021 v kombinácii s Jaburovým poklesom v rebríčku však spôsobil, že Kontaveid sa posunul o miesto vyššie a stal sa svetovou dvojkou.

Olympijská víťazka Belinda Bencicová sa aj napriek dvojročnému odchodu z prvého kola posunula o tri priečky na 13. miesto.

READ  Stanislav Lobotka odstupuje zo súboja Slovenska o play off s Írskom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close