Svet

Východná Afrika: Parlament EAC bol nútený odložiť kľúčové rokovania z dôvodu finančných obmedzení

Kľúčové aktivity Východoafrického zhromaždenia (EALA), legislatívnej zložky Východoafrického spoločenstva, v dôsledku toho čelia oneskoreniam. Finančné obmedzenia vyplývajúce z partnerských štátov neplnili svoje finančné záväzky voči volebnému obvodu.

Podľa vyhlásenia EALA z 29. mája sa 17. zasadnutie predsedníctva predsedov EAC skončilo výzvou partnerským štátom, aby si splnili svoje finančné záväzky. Stretnutie sa konalo v Nairobi v Keni.

Predseda EALA Joseph Ndagirutimana vo svojich poznámkach vyjadril obavy z finančných problémov regionálneho parlamentu, pričom niektoré partnerské krajiny neplatia svoje príspevky, čo prinútilo EALA pozastaviť dôležité činnosti vrátane rozpočtu. Nthakrithimana vyzval partnerské štáty, aby si splnili svoje finančné záväzky voči svojim komunitám.

Zdôraznil tiež vysoké náklady na leteckú dopravu v rámci regiónu, cestovné náklady do Európy a vyzval na preskúmanie dohody EAC s cieľom vyriešiť tento problém.

Odteraz je jasné, že činnosti a programy orgánov EAC vo všeobecnosti brzdí nedostatok financií.

Východoafrický súdny dvor (EACJ) – ďalší orgán EAC – vydal 27. mája v júni vyhlásenie, v ktorom uviedol, že súd nemohol uskutočniť májové zasadnutie odvolacieho oddelenia z dôvodu oneskorených platieb z partnerských krajín. Zasadnutie prvej divízie v roku 2024 sa nezíde podľa plánu.

Počas plenárneho zasadnutia EALA, ktoré sa konalo v Tanzánii 22. júna 2023, Poslanci presadzovali zákazy Proti partnerským krajinám, ktoré si neplnia svoje finančné záväzky voči federácii, argumentujúc tým, že situácia brzdí agendu regionálnej integrácie.