Svet

Výhľad pre lotyšskú ekonomiku: stabilný rast v tomto roku a rýchly rast v budúcom roku

Európska banka pre obnovu a rozvoj znížila výhľad rastu HDP Lotyšska na rok 2024. Banka však očakáva, že hospodársky rast Lotyšska bude rýchlejší ako v ostatných pobaltských štátoch.

Najnovší výhľad banky naznačuje, že HDP Lotyšska tento rok porastie o 1,8 %, nie o 2 %.

Banka poznamenáva, že lotyšská ekonomika minulý rok stagnovala v dôsledku slabého exportu a výdavkov obyvateľov. Najnovšie makroekonomické údaje za Q4 2023 boli veľmi sľubné. Zvýšilo sa tempo rastu investícií a zvýšili sa spotrebiteľské výdavky obyvateľov vďaka rastu miezd. Rovnako ako vo väčšine členských štátov EÚ, aj v Lotyšsku sa miera nezamestnanosti zvýšila. V posledných troch mesiacoch roku 2023 však predstavoval 6,8 %, čo bolo málo v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami hospodárskeho rastu.

V budúcom roku Európska banka pre obnovu a rozvoj predpovedá lotyšskej ekonomike rast o 2,6 %.

Pre Litvu banka v tomto roku predpovedá rast o 1,5 % a táto prognóza zostáva nezmenená. V budúcom roku sa očakáva rast litovskej ekonomiky o 2,3 %.

Banka odhaduje, že HDP Estónska sa v septembri zvýši o 0,8 %, nie o 2 %. V budúcom roku banka očakáva rast ekonomiky krajiny o 3,5 %.

Banka zároveň očakáva rast ekonomík krajín v regióne o 3 %, nie o 3,2 %.

V budúcom roku sa očakáva hospodársky rast týchto krajín na úrovni 3,6 %.

Ekonomika Ukrajiny tento rok vzrastie o 3 % a budúci rok o 6 %.

Banka tiež predpovedá, že HDP Ruska v tomto roku vzrastie o 2,5 %. V budúcom roku dosiahne ekonomický rast krajiny 1,5 percenta.

EBOR má 64 členských krajín. Vlastní ju Európska únia a Európska investičná banka. Banke dominujú európske krajiny, no do jej rozhodovacieho procesu sú zapojené mnohé ďalšie krajiny vrátane Spojených štátov amerických a Japonska. Bola založená v roku 1991 s cieľom pomôcť krajinám bývalého sovietskeho bloku v Európe a Strednej Ázii pri prechode na trhové hospodárstvo. Banka pôsobí v 29 krajinách.

READ  Najtučnejší papagáj na svete neuteká pred vtákom roka na Novom Zélande | Vtáky

Prečítajte si tiež: Putin podporuje čínsky vojnový mierový plán na Ukrajine a hovorí, že Peking chápe konflikt

Nasleduj nás Facebook A X!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close