Zábava

Výstava Párty v 21. storočí upriamuje pozornosť na slovenské ľudové tradície

CEDAR RAPIDS — Stará tradícia zo Slovenska má nový život v umeleckej expozícii, ktorá je do 19. apríla vystavená v Národnom česko-slovenskom múzeu a knižnici.

„Párty v 21. storočí“ sa sústreďuje na „parta“ alebo „parti“ v množnom čísle, čo sú ozdobné pokrývky hlavy, ktoré slovenské nevesty často nosia na svadbách. Každý región Slovenska mal pre Bártu svoje jedinečné vzory, no tradícia v moderných svadbách často vyprchala.

Teraz skupina slovenských umelcov priviedla Bardu späť k životu pestrofarebnými maľbami a fotografiami, ktoré ukazujú krásu pokrývky hlavy a jedinečné vzory a štýly z rôznych dedín.

„Ich účelom je v podstate vziať tieto tradičné slovenské pokrývky hlavy a znovu si ich predstaviť umeleckým spôsobom,“ povedala kurátorka múzea Stephanie Cohnová.„Existuje tradičný spôsob nosenia týchto pokrývok hlavy, je to umelecká štúdia.

Na každej fotografii majú rôzne modelky prepracované čelenky, často pokryté stuhami, čipkou a kvetmi so zložitou výšivkou alebo korálkami. Modelky majú výraznú farbu na tvári a oblečenie a sedia na individuálne maľovanom pozadí, ktoré zobrazuje motívy slovenského ľudového umenia.

Slovenskí fotografi Zuzana Sénášiova a Lubomír Sabo na projekte spolupracovali s maliarkami Sarou I. Avni a Ivanou Mindalovou, maliarmi na tvár Andreou Lubockou a Patrikom Ragom a etnografkou Katarínou Chabreckovou.

Fotografie visia v hale vedúcej k hlavným výstavným priestorom múzea spolu s mapou, ktorá ukazuje, z ktorej oblasti je každý obraz založený. Umelci veľmi premyslene spolupracovali s etnografmi ako Chapreseková, spájali pokrývky hlavy, návrhy farieb na tvár a maľby na pozadí vychádzajúce z ľudových tradícií týchto regiónov.

Za rohom vestibulu je výstava slovenských svadobných pokrývok hlavy zo stálej zbierky múzea.

„Pokrývky hlavy sú veľmi tradičné a často veľmi staré,“ povedal Cohn. „Niektoré prilby v našej zbierke sú z rovnakých regiónov ako na fotografiách.“

Komentáre: (319) 398-8339; [email protected]

Táto prilba pochádza z obce Liptovská Teplika na Slovensku a je zobrazená s motívom ruže. Na prednej časti čelenky bola v malých množstvách prišitá rozeta, ktorá mala neveste priniesť bohatstvo spolu so sklenenými perlami a flitrami. (Párty v 21. storočí)

Táto čelenka z dediny Dobra Niwa je zobrazená s motívom vtákov, symbolom duše, nakresleným na lícach nevesty, so vzorom na svadobných šatách v pozadí. Tento štýl šiat sa v dedine nosil až do 20. rokov 20. storočia, kedy ho nahradili kvetinové girlandy. (Párty v 21. storočí)

READ  Canal+ Czech spúšťa streamovaciu platformu na Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close