Veda

Walter Massey, fyzik na vysokej úrovni

A na rozdiel od popkultúrnych zobrazení teoretických fyzikov – ktorí sami niečo píšu na tabuľu, zahalení v oblakoch kriedového prachu – Dr. Massey miluje prácu s ľuďmi. Ľudia si ho na oplátku vážia natoľko, že sa jeho meno hovorí v tých správnych miestnostiach. Dokončí jeden projekt a netrvá dlho a do lona mu spadne ďalší. Majú tiež tendenciu dediť organizácie, ktoré potrebujú nejaký smer – naposledy gigant Magellan, ktorý čelí finančným otrasom.

Zapojenie Dr. Masseyho do projektu teleskopu prišlo na konci jeho prezidentovania na School of the Art Institute of Chicago. Počas zasadnutia správnej rady námorného biologického laboratória Woods Hole v Massachusetts ho Robert Zimmern, vtedajší prezident Chicagskej univerzity, oslovil, aby mohol slúžiť v správnej rade Giant Magellan. O rok neskôr bol za prezidenta zvolený Dr. Massey.

Ale zo všetkých jeho príspevkov a vyznamenaní jeden vyniká, povedal Dr. Massey. V roku 1995 prevzal predsedníctvo svojej alma mater, Morehouse College, historicky černošskej vysokej školy v Atlante a miesta pohrebu Dr. Kinga. „Bez Morehouse,“ povedal, „nebol by som tým, kým som.“


Dr. Massey vyrastal v Hattiesburgu, Miss, počas vrcholnej segregácie. Spomínal si, že keby ste boli černoch, sedeli by ste v kine na balkóne, v autobuse by ste išli dozadu a prekĺzli by ste sa cez bočné vchody obchodov – ak by ste tam mohli nakupovať. A keď bol na chodníku beloch, odišli ste z cesty.

V zúfalej túžbe odísť bol vo vytržení, keď vo veku 16 rokov získal štipendium, aby mohol navštevovať Morehouse. Čoskoro si však uvedomil, že jeho spolužiaci sa na ľudí z Mississippi pozerajú cez prsty. „A tak som povedal: Ukážem im to,“ povedal doktor Massey. „Ktorá cesta je najťažšia?“ Vybral si fyziku, pretože cítil, že musí niečo dokázať.

READ  Nové roboty s nohami navrhnuté na prieskum planét ako tím Ars Technica

V konzorciu štyroch vysokých škôl bol jediným študentom, ktorý vo svojom ročníku študoval fyziku. Ale nikdy nebol sám. Naopak, rád sa strácal v rovniciach. Po rokoch v jeho HistóriaDr. Massey opísal „úplnú absorpciu, ktorá je tak blízko stavu meditácie, ako som kedy dosiahol.“

Túto vášeň nasmeroval do doktorandského programu na Washingtonskej univerzite v St. Louis, kde študoval, ako sa kvapalné hélium správa takmer nula. V roku 1966 získal titul Ph.D. a pripojil sa k skupine viac ako tuctu čiernych fyzikov po celej krajine, ktorí dosiahli rovnaký čin.

Čoskoro nato sa Dr. Massey presťahoval do Chicaga, aby pracoval v neďalekom národnom laboratóriu Argonne, aby študoval zvláštne správanie zvukových vĺn v supratekutom héliu, ktoré sa zdalo byť v rozpore s fyzikálnymi zákonmi. Jeho práca pritiahla pozornosť vedcov z Urbana-Champaign, ako aj Anthonyho Leggetta, teoretika na University of Sussex v Anglicku, ktorý chápe hélium Neskôr dostal Nobelovu cenu za fyziku,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close