Zábava

Weaselova manželka bola jednoducho nádherná: očarila aj Američanov … mohla mať Oscara!

Rodák z Banskej Štiavnice sa narodil 26. augusta 1948 v rodine učiteľov. Otec bol stredoškolský učiteľ literatúry a matka vyučovala nemčinu. V roku 1971 absolvovala sociológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

„Nikdy som nechcela byť herečkou, moja láska bola matematika. Chcel som byť intelektuálom, čo nie je medzi ostatnými hercami také bežné.“ uviedla M. Vášáryová v jednom z uverejnených rozhovorov.

Filmový svet fascinovalo temperamentné dievča s naivným detským výrazom vo veku 16 rokov vo filme Senzi mama (1964). V roku 1967 režisér Stanislav Barabáš vykonal svoju úspešnú prácu, televíznu adaptáciu Dostoevského poviedky Krotká, ktorá získala na Grand Prix, Zlatú vílu na Medzinárodnom televíznom festivale (MTF) v Monte Carle v Monaku v roku 1968. Hlavné úlohy v film hral Ctibor Filčík a potom mladá Magda Vášáryová.

Magda Vášáryová

Zdroj: SFI

Ctibor Filčík a Magda

Zdroj: RTVS

V rokoch 1970-1989 účinkovala postupne v Divadle Na Korze, Divadle Nová scéna a Slovenskom národnom divadle (SND). Hrála v mnohých filmoch a televíznych produkciách. Medzi jej najznámejšie filmy patria Marketa Lazarová (1967), Utečenci a pútnici (1968), Vtáky, Siroty a blázni (1969), Radúz a Mahulena (1970), Rusalka (1977) a Krutá láska (1978). S hlavnou postavou Maryškou žiarila vo filme Jiřího Menzla Postřižina (1980). V žiarivom príbehu s letnou vôňou podľa vzoru Bohumila Hrabala vynikla očarujúca slovenská Magda Vášáryová spolu s českým najlepším hercom Jaromanom Hanzlíkom, Jiřím Schmitzerom a Rudolfom Hrušínským.

Známy americký režisér Jay Pakula chcel obsadiť Magdu Vášáryovú vo filme založenom na adaptácii bestsellerov Williama Styrona o hrôzach koncentračného tábora Sophie’s Choice (Sophie’s Choice) z roku 1982. Hlavnú úlohu zohrala poľská Sofia Zawistowska, ktorý nakoniec získal Oscara. V tom čase slovenská herečka Magda Vášáryová, ktorú propagoval sám Styron, tiež zložila skúšky na titulnú rolu.

READ  Cesta do Disney je pre mnohých (opäť) nemožná - vo vnútri Magic

Magda Vášáryová

Zdroj: Bontonfilm

Magda Vášáryová

Zdroj: Bontonfilm

Ďalšími filmami, v ktorých jej talent rezonoval, boli Tichá radosť (1985) a Južná pošta (1987). Hrála tiež v mnohých televíznych filmoch a seriáloch, ako sú Treasures and Love (1971), Conflict of Confusion (1973), Lost and Found (1975), Elektra (1978) a Elizabeth’s Court (1986).

Po jemnej revolúcii v roku 1989 sa začala venovať politike. Počas pobytu v Československej socialistickej republike pracovala ako veľvyslankyňa v Rakúsku a neskôr zastupovala Slovenskú republiku v Poľsku. V roku 1999 neúspešne kandidovala na post slovenskej hlavy štátu av roku 2010 zlyhala vo voľbách do funkcie primátora Bratislavy.

Niekoľko rokov pracovala ako manažérka vzťahov s verejnosťou, v rámci ktorej sa venovala aj problematike zdravotne postihnutých športovcov v oblasti marketingu. Je zakladateľkou a predsedníčkou Správnej rady Via Cultura (NGO), zakladateľkou Inštitútu pre kultúrnu politiku a od roku 2013 predsedníčkou najstaršej slovenskej ženskej asociácie Živena a online časopisu Kultúrny kyslík.

Magda Vášáryová

Zdroj: TASR / Michal Svítok

Autor je autorom knižných spomienok o Banskej Štiavnici s názvom Krátke listy do mesta (1986), knihy Diskrétny sprievodca (1997), Be We Be ordinary (2006) a Midnight Neighbor (2008). V roku 2009 vydala publikáciu Hlavička štátu.

Za svoje vystúpenia získala doma aj v zahraničí niekoľko ocenení. V roku 2017 získal Cenu hereckej misie spolu s českým hercom Ondřejom Vetchým na medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest (AFF) v Košiciach.

Magdaléna Vášáryová, ktorá hovorí plynule šiestimi jazykmi, je sestrou rovnako slávnej herečky Emilie Vášáryovej a manželkou humoristky a dramatičky Milana Lasicu.

Weaselova žena bola jednoduchá

Zdroj: Miro Vacula

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close