Zábava

Svet na premietanie 50 dokumentárnych filmov online

Celosvetový festival diskusií so živým vysielaním aj v angličtine.

Pre Marciu znamená hudba svet, aj keď nie je inšpirovaná jej rodinou.

“Dobrý moslim nerobí hudbu,” povedal jej otec niekoľkokrát.

Afganské tínedžerka sa však presťahovala z rodnej dediny do Kábulu a rozhodla sa vstúpiť do čisto ženského orchestra Johra, kde z nej vyrástla talentovaná huslistka.

V Afganistane obmedzovali ženy a dievčatá, ktorých hudba bola počas vlády Talibanu zakázaná, čo dáva dievčatám v kapele nádej na lepšiu budúcnosť.

V roku 2019 mohla Sohra uskutočniť niekoľko koncertov na Slovensku. Nový slovenský dokument, Pásmo z pevniny, Sleduje cestu z Národného hudobného inštitútu v Afganistane do strednej Európy.

Video //www.youtube.com/embed/C0s8WfQiskc

Film bude uvedený na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Svet Začiatkom novembra sa uskutoční online kvôli epidémii.

Pri hľadaní lepšieho života

Takmer určite bude uvedená hlavná téma tohtoročného festivalu 50 obrázkov Voľba migrácie, podnebia, vzťahov, nových technológií, politických režimov a ľudských práv. Mnoho diskusií je naplánovaných v angličtine.

„Bude veľa vecí, o ktorých sa dá hovoriť, a môže ich byť viac ako predtým,“ uviedla prezidentka festivalu Eva Krigov.

Prípad: Lucia Kasová, riaditeľka Pásmo z pevniny, Zohra Members a Mosta Jamalsadah, afganská speváčka a skladateľ žijúca v Kanade Ich možnosti v živote.

Festival Jeden svet prinesie súčasne príbehy iných žien z rôznych častí sveta.

Dokumentárne V zahraničí„Pokiaľ ide o otázku moderného otroctva, vidí filipínske matky na ceste k tomu, aby si začali zarábať na živobytie, začínajúc vo vzdelávacom stredisku financovanom filipínskou vládou a končili ako domáce pracovníčky v Dubaji.

READ  Tu je to, čo Liam Neeson režíruje

Video //www.youtube.com/embed/41UR9A7pdsQ

Na druhej strane, Lovemobile Ženy z Afriky a východnej Európy pracujúce ako prostitútky vo vidieckom Nemecku priťahujú pozornosť.

Presídlenie, ktoré sú ľudia nútení robiť z mnohých dôvodov, môže byť v skutočnosti veľkou témou celého festivalu.

Možnosti ovplyvnené konfliktom

Napríklad The Jednosmerný lístok Film rozpráva o Jean-Pierre Nettiekeovi a Isaiahovi Bahadurovi, ktorí utiekli z Konžskej demokratickej republiky v roku 1996 a predtým, ako boli presídlení do Spojených štátov, museli stráviť veľa rokov v ugandskom utečeneckom tábore.

„Ak niekto uvidí tento film, dúfame, že ľudia pochopia, že utečenci trpia, ale sú silní: chcú pracovať, môžu prispieť k hospodárstvu hostiteľskej krajiny,“ uviedla Ntegyeye. OSN Novinky.

Video //www.youtube.com/embed/yEW6-n0Uljc

11. novembra a Online diskusia, Poľská novinárka Anna Alboth bude hovoriť s vysokou úradníčkou UNHCR pre regionálnu politiku Yolande Ditvickou a Jusanou Vadravovou, vedúcou kancelárie Medzinárodnej organizácie pre migráciu na Slovensku, o živote v utečeneckých táboroch a presídľovaní ako dôležitom nástroji medzinárodnej spolupráce.

Bude sa tiež premietať festival Ešte jeden skokFilm, ktorý zachytáva príbeh dvoch priateľov, Jahata a Abdalláha, z pásma Gazy. Ich možnosti – jedna z možností stať sa profesionálnym športovcom pre Európu a druhá, ktorá dáva nádej mladým chlapcom prostredníctvom Barcore – sa v priebehu rokov rozdelili.

Video //www.youtube.com/embed/GGYgf8TKmG4

Znova pripojený Ďalší dokumentárny film, ktorý zdôrazňuje problém migrácie a cíti sa byť súčasťou rodiny oddelenej vojnou v Sýrii.

O Trumpovi, Wu-chanovi a zmene podnebia

„Vybrali sme dokumentárne filmy o dôležitosti a ploche príbehov, ale zohľadnili sme aj ich príťažlivosť,“ uviedla kreatívna riaditeľka festivalu Diana Fabinov.

Diváci festivalu sa teda poďakujú Wuhanovi Korunovačný ceremoniál Dokument poskytne niekoľko snímok o nástupe epidémie a zmene podnebia 2040 A to Skvelá zelená stena.

Rovnako ako v prípade zmeny podnebia, festival Jeden svet sa už začal voľba2050.svet Výstava Online bude k dispozícii návštevníkom Novgorodského centra v Bratislave po uvoľnení protikoronových vírusových opatrení.

READ  Svadba v slovenskom šoubiznise: Známy hudobník a moderátor sa oženil ... Pozrite sa na tú originálnu nevestu!

Medzitým si mohli vychutnať diskusiu s britským spisovateľom a aktivistom za zmenu klímy Graeme Maxtonom. 9. novembra.

Svet sa bude túlať povolebnými vlnami po USA. Niekoľko dní po hlasovaní 7. novembra večer, Bulharský politický analytik Ivan Krastave preskúma výsledky volieb v USA a ich vplyv na budúcnosť Európy.

Dokumentárny film Dona Bartlanda, na druhej strane Diskvalifikovaný: Psychológia Donalda Trumpa„Nacista by odpovedal na otázku, aký veľký je v skutočnosti Donald Trump.

Video //www.youtube.com/embed/PKxON_ICAWY

Festival Jeden svet organizuje organizácia Človek v ohrození na Slovensku už viac ako 20 rokov.

2. novembra 2020 o 17:46 | Zostavené zamestnancami publika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close