Zábava

WWLP – Tisíce ľudí protestovali na Slovensku proti plánu vlády na novelizáciu Trestného zákona

Ľudia sa zišli, aby sa vo štvrtok 11. Tisíce ľudí vyšli do ulíc veľkých miest Slovenska, aby obnovili protest proti plánom. Nová vláda populistického premiéra Roberta Fica revidovala trestný zákonník krajiny. Medzi zmeny, ktoré navrhuje trojkoaličná vláda, patrí aj návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi ako korupcia, organizovaný zločin a extrémizmus. (AP prostredníctvom Jaroslava Nováka/TASR)

BRATISLAVA – Tisíce ľudí vyšli vo štvrtok do ulíc veľkých miest Slovenska proti plánom novej vlády populistického premiéra Roberta Fica na revíziu trestného zákona.

Medzi zmeny, ktoré navrhla trojkoaličná vláda, patrí aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi ako korupcia, organizovaný zločin a extrémizmus.

Tie prípady budú riešiť prokurátori na krajských úradoch, ktoré takéto trestné činy neriešili 20 rokov.

Miestne médiá citovali približne 20 000 demonštrantov, ktorí protestovali proti plánu na centrálnom námestí v Bratislave.

Jedným z nich je aj líder silnej opozície Liberálne Progresívne Slovensko Michal Šimečka.

„Robíte rovnakú chybu ako ktorýkoľvek iný neúspešný diktátor,“ uviedol Šimeka v odkaze Ficovi.

„Podceňujete túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti,“ povedal Šimeka.

„Mafia, mafia,“ a „Máme dosť Figa,“ skandovali dav opakovane.

Legislatíva schválená Ficovou vládou si vyžaduje súhlas parlamentu a prezidenta. Trojkoalícia má väčšinu na prehlasovanie veta, ktoré očakáva prezidentka Zuzuana Čaputová.

Čaputová povedala, že je pripravená využiť aj ústavné napadnutie zákona. Ako rozhodne Ústavný súd, nie je jasné.

Fico sa na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po tom, čo jeho korupciou pošpinená Ľavicová strana zvíťazila v slovenských parlamentných voľbách 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

READ  Pohľadný Aragorn z Pána prsteňov zostarol: Má už 62 ... Poznáte ho už?!

Jeho kritici sa obávajú, že jeho návrat by mohol viesť Slovensko k opusteniu prozápadného trendu a namiesto toho nasledovať príklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

Odkedy sa Figova vláda dostala k moci, niektorí elitní vyšetrovatelia a policajti, ktorí sa zaoberali prípadmi korupcie na vysokej úrovni, boli prepustení alebo prepustení. Plánované zmeny v právnom systéme zahŕňajú zníženie trestov za korupciu.

Za predchádzajúcej vlády, ktorá sa v roku 2020 dostala k moci na základe protikorupčnej kampane, boli za korupciu a iné trestné činy obvinené a odsúdené desiatky vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov spojených s Ficovou stranou.

dec. Z relatívne malého mítingu niekoľkých stoviek v Bratislave 7. sa protivládne mítingy rozšírili do 19 miest a obcí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close