Hlavné správy

Zameranie MFRR: Médiá na Slovensku podporujú návrat populistického premiéra

Nová epizóda podcastu skúma výzvy slobody médií, keď sa nová vláda pod vedením Figa ujíma úradu

Sloboda médií na Slovensku smeruje do neistej novej éry a možného návratu do minulosti. Dňa 16. októbra 2023 bola po ostro vybojovaných všeobecných voľbách koncom septembra vytvorená nová koaličná vláda.

Na čele novej vlády je Robert Fico, populistický líder strany SMER, ktorá je spriaznená so stredoľavou HLAS a nacionalistickou Slovenskou národnou stranou.

Pre krajinu, ktorá v posledných rokoch po vražde slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho komplica v roku 2018 prešla reštrukturalizáciou slobody médií, je to znepokojujúci pocit déja vu.

Fico bol premiérom, keď k atentátu došlo a vrcholili masové protesty, čím sa skončilo pravidlo, že novinári boli terčom verbálnych útokov a očierňovania politikov.

Jeho návrat podnietil nové obavy, že krehký pokrok dosiahnutý za bývalej vlády je ohrozený a mohol by dokonca viesť k rýchlemu zvratu, keď sa zapletený premiér a jeho nový kabinet rozhodnú vyrovnať staré účty.

V tejto epizóde MFRR’s Focus sa rozprávame s jedným z popredných šéfredaktorov v krajine o tom, kde budú potenciálne ohniská pre slobodu médií v nasledujúcich mesiacoch a čo prinesie budúcnosť.

hostia: Peťa Paloková, šéfredaktorka denníka SME

Producent a moderátor: Jamie Wiseman, Europe Advocacy Officer v IBI

učiteľ: Javier Luque, vedúci digitálnej komunikácie v IPI

Ďalšie epizódy tejto série:

Zameranie MFRR: reforma chorvátskeho kontroverzného návrhu mediálneho zákona

Súvisiace odkazy:

Analýza: Ako veľmi sa zmenila sloboda médií na Slovensku päť rokov po vražde Jána Kuciaka?

Piate výročie zabitia Kuciaka a Kužnírovej bolo poznačené slabým pokrokom v oblasti slobody tlače

Hlboko falošný zvuk novinára Denníka poskytuje znepokojujúci príklad zneužívania AI

Táto séria podcastov je súčasťou projektu FOCUS MFRR, financovaného spoločnosťou Media Freedom Rapid Response, ktorá monitoruje, monitoruje a reaguje na porušovanie slobody tlače a médií v členských štátoch EÚ a kandidátskych krajinách. MFRR organizuje konzorcium pod vedením Európskeho centra pre slobodu tlače a médií (ECPMF), vrátane článku 19 Europe, Európskej federácie novinárov (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a CCI/. Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT).

READ  MMF varoval, že v Spojenom kráľovstve bude naďalej pretrvávať vyššia inflácia ako v podobných ekonomikách

Podrobné epizódy podcastov o stave slobody tlače v Európe nájdete na webová stránka MFRR Alebo vyhľadajte Focus on MFRR vo svojich podcastových aplikáciách. MFRR je financovaný Európskou komisiou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close