Ekonomika

Zasadajú vlády Slovenska a Ukrajiny; Dohodnúť sa na vojenskej a hospodárskej spolupráci

O možnej bilaterálnej spolupráci nedávno rokovali predstavitelia vlád Slovenska a Ukrajiny v meste Michalovce na východe Slovenska. Slovenský veľvyslanec v NigériiPovedal Tomáš Felix.

Výsledkom stretnutia z 11. apríla 2024 bolo posilnenie vzájomnej spolupráce medzi oboma krajinami, uviedol pán Felix vo vyhlásení zaslanom e-mailom PREMIUM TIMES.

Veľvyslanec ďalej citoval predseda slovenskej vládyRobert Figo po stretnutí povedal: „Dnešné ponaučenie je, že môžete odložiť strach, predsudky, spájať ľudí, odstraňovať byrokratické prekážky a robiť ťažké rozhodnutia.

„Požiadal som ministrov svojho kabinetu, aby zvážili závažnosť úloh, ktoré musia členovia ukrajinskej vlády pri rokovaniach s ukrajinskými partnermi riešiť v porovnaní so svojimi slovenskými kolegami. Nech odídu od zaužívaného byrokratického prístupu, ktorý niekedy na Slovensku bráni rýchlemu rozhodovaniu,“ dodal. .

„Myslím si, že sa nám to podarilo, pretože nielen dnes, ale aj pri príprave spoločných dokumentov, najdôležitejšej časti spoločnej cestovnej mapy, sme ukázali, že máme záujem byť dobrými susedmi.“

Premiér Figo podľa veľvyslanca Felixa počas stretnutia zopakoval, že použitie vojenskej sily na Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva a zdôraznil, že Ukrajina potrebuje pomoc a solidaritu.

Žiadal skoré ukončenie vojny a nastolenie mieru.

Stránka s článkom so sponzorovanou reklamou

Nigérijčania potrebujú dôveryhodnú tlač. Pomôžte nám to nahlásiť.

Premium Times poskytuje Nigérijčanom a Nigérijčanom žurnalistiku založenú na faktoch – a naša komunita podporovateľov, čitatelia, ktorí darujú, umožňujú našu prácu. Pomôžte nám prinášať vám a miliónom ďalších hlboké, dobre preskúmané správy a informácie.

Je dôležité uznať, že produkcia správ má svoje náklady, a sme hrdí na to, že naše príbehy nikdy neumiestňujeme za neprípustný paywall.

Podporíte našu redakciu malým darom, ktorý pomôže udržať náš záväzok poskytovať bezplatné a dostupné správy?

READ  Hyundai Tucson: Novú generáciu testovali aj v Tatre - Magazín - AutoNa dosiahnutie tohto cieľa ponúkol slovenský premiér Ukrajine maximálnu súčinnosť pri hľadaní mierových riešení, akým bol napríklad nadchádzajúci medzinárodný summit vo Švajčiarsku. Podporil aj záujem Ukrajiny stať sa členom Európskej únie.

Veľvyslanec Felix tiež označil za „najdôležitejší výsledok stretnutia“ dohodu o zlepšení energetickej konektivity na trase Mukačevo – Wek Kapuzani.

„Už v minulosti sme preukázali veľkú pomoc pri reverznom toku plynu a teraz si uvedomujeme, aké dôležité je energetické prepojenie. Rád by som zdôraznil, že energetická infraštruktúra je počas tohto vojnového konfliktu často terčom útokov, preto chápeme, potreba, aby Ukrajina bola dostatočne zásobovaná elektrinou,“ povedal premiér Figo. V energetickom sektore zainteresované strany diskutovali aj o potrebe diverzifikovať dovoz plynu do Európy.

Atok AD


Atok AD

Predstavitelia Slovenska a Ukrajiny rokovali o vojenskej pomoci, najmä o odmínovaní na ukrajinských územiach. „Hovorili sme aj o špeciálnych viacúčelových bagroch,“ vysvetlil pán Figo.

Slovenská republika je pripravená spolupracovať na vojenských dodávkach na komerčnej báze, rokovali minister obrany SR Robert Kaliňák a námestník ministra obrany Ukrajiny Ivan Havryliuk. Norm. Slovensko zároveň poskytlo Ukrajine pomoc na poskytovanie zdravotníckych služieb ľuďom postihnutým vojnou.

Obe strany diskutovali aj o vývoze poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. V tejto súvislosti Slovensko poskytne prechodné koridory na export ukrajinských poľnohospodárskych produktov do krajín, ktoré ich potrebujú, povedal Figo. „Predsedovi vlády som však vysvetlil, aké dôležité je chrániť záujmy slovenských farmárov a pokiaľ sa nenájde spoločné riešenie, zákaz dovozu 14 poľnohospodárskych produktov bude pokračovať,“ povedal.

čítaj viac: List z Ukrajiny“: Matky a deti v Kyjeve, Andrey Gurkov

Slovenskí a ukrajinskí ministri sa na stretnutí v Michalovciach dohodli na vytvorení priameho železničného spojenia medzi Kyjevom a Košicami. Dohodli sa aj na rekonštrukcii hraničného priechodu Wiesne Nemecké, aby sa zvýšila jeho kapacita.

READ  Uvažujete o investovaní v Portugalsku? Zamysli sa znova. - EURACTIV.com

V rámci cezhraničnej spolupráce poskytol Robert Figo expertízu ukrajinskej delegácii a spoluprácu miest a obcí v regióne východného Slovenska.

Celkovo označil premiér Figo stretnutie členov slovenskej a ukrajinskej vlády za veľmi konštruktívne.Podporte žurnalistiku Premium Times pre jej integritu a dôveryhodnosť

V Premium Times pevne veríme v dôležitosť kvalitnej žurnalistiky. Uvedomujeme si, že nie každý si môže dovoliť drahé predplatné správ, a preto sme odhodlaní poskytovať starostlivo preskúmané správy s overenými faktami, ktoré sú voľne dostupné pre každého.

Či už používate Premium Times na denné aktualizácie, hĺbkové skúmanie národných problémov alebo zábavné trendy príbehy, vážime si vašich čitateľov.

Je dôležité uznať, že produkcia správ má svoje náklady a sme hrdí na to, že naše príbehy nikdy neumiestňujeme za neprípustný paywall.

Uvažovali by ste o tom, že by ste nás podporili skromným mesačným príspevkom, aby sme zachovali náš záväzok poskytovať bezplatné a dostupné správy?

PrispieťREAD  Sadzby ECB by mali stúpnuť nad neutrálnu úroveň, ale môžu počkať do QT 2023, hovorí Casimir


Textové reklamy: Zavolajte Willymu – +2348098788999
BT Make Campaign AD

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close