Ekonomika

Zásoby plynu v Európe sú takmer na 97,9 % plné, čím prekračujú ciele

Autor: Sibel Morrow

ANKARA (AA) – Zásoby zemného plynu v Európe dosiahli v pondelok historické maximum, čím chránia európske krajiny pred vysokými cenami z minulého roka.

Zásoby plynu v celej Európskej únii a Spojenom kráľovstve dosiahli 1 114 terawatthodín (TWh), čím prekonali predchádzajúci rekord z 27. októbra 2019, keď dosiahli 1 102 TWh, podľa Európskeho združenia prevádzkovateľov plynu, Gas Infrastructure Europe (Gas Infrastructure Europe (GIE)).

Európske podzemné zásobníky plynu (PZP) sú teraz plné na 97,89 %, čo je výrazne nad cieľom EÚ 90 % z 1. novembra.

Krajiny EÚ, ktoré ročne spotrebujú asi 400 miliárd metrov kubických plynu, majú kapacitu zásobníkov zemného plynu 110 miliárd metrov kubických.

Pred rusko-ukrajinskou vojnou pochádzalo 40 % zemného plynu spotrebovaného v krajinách EÚ z Ruska. S vypuknutím vojny sa však vývoz ruského zemného plynu do EÚ výrazne znížil.

Kvôli konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou vytvorili krajiny EÚ právny rámec, ktorý si vynúti naplnenie podzemných zásobníkov zemného plynu pred zimnými mesiacmi.

Osemnásť z 27 členských štátov EÚ má zásobníky zemného plynu. Nemecko, dominantná európska ekonomika, má najväčšiu kapacitu na skladovanie plynu, celkovo 25,1 miliardy metrov kubických.

Nasleduje Taliansko s 20,2 miliardami metrov kubických, Holandsko so 14,7 miliardami metrov kubických, Francúzsko s 13,2 miliardami metrov kubických, Rakúsko s 9,8 miliardami metrov kubických a Maďarsko so 6,9 miliardami metrov kubických.

Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Španielsko, Chorvátsko, Poľsko a Rumunsko majú určitú kapacitu na skladovanie zemného plynu.

V súčasnosti dosiahli plnú skladovaciu kapacitu Rumunsko a Španielsko, Portugalsko a Poľsko na 99 % a Slovensko, Nemecko a Česká republika na 98 %.

Webová stránka agentúry Anadolu obsahuje iba časť správ doručených predplatiteľom systému AA News Broadcasting System (HAS). Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

READ  Odhadované emisie skleníkových plynov v hospodárstve EÚ klesli o 4 %

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close