Ekonomika

Zhrnutie demokracie: Maďarsko a Slovensko pripravené na pápežskú návštevu; Poľská aliancia sa kolíše

Peniaze v Československu; Trestný čin a náhrada škody

Na rozdiel od susedného Maďarska a Poľska dostala Česká republika v pondelok súhlas Európskej komisie so svojím národným programom ozdravného fondu. Predseda vlády Andrzej Babis ale varoval Brusel Praha, že až do vyriešenia konfliktu záujmov nebudú k dispozícii žiadne peniaze.

„Je potrebné poskytnúť a zhromaždiť informácie o osobách, ktoré stoja za financujúcimi inštitúciami. Tieto míľniky musia byť splnené skôr, ako bude možné vyplatiť prvú veľkú sumu peňazí v polovici roku 2022,“ uviedla predsedníčka komisie Ursula van der Leyenová po rokovaniach s Český premiér v Prahe.

Auditmi EÚ sa v roku 2017 dospelo k záveru, že Bobbis je vlastníkom beneficienta skupiny Agroford, ktorej dôveruje. Agrochemické konzorcium je jedným z príjemcov grantov EÚ z Českej republiky. Brusel už uviedol, že nebude kompenzovať českú vládu za približne 11 miliónov eur odovzdaných spoločnosti od chvíle, keď sa Bobbis stal premiérom. Ministerstvá obmedzujúce rozdeľovanie štrukturálnych a poľnohospodárskych financií však odmietli zastaviť rozdeľovanie dotácií spoločnosti Agrofert, čo znamená, že českí daňoví poplatníci môžu byť z vrecka. Oponenti už dávno vyzvali Bobbiesa, aby predal Acofort alebo sa vyhol politike.

Cesia teraz stratí 7 7 miliárd žiadaných gigantom EÚ Zotavovacie a regresné zariadenie, Ktoré by sa mali vynaložiť na projekty zamerané na ochranu podnebia a digitalizáciu hospodárstva. Bobbis už dlho trvá na tom, že nemá o konflikt záujem, a to napriek vládnym rozhodnutiam vlády o rozdeľovaní finančných prostriedkov. Tvrdí, že splnil všetky požiadavky českého práva. Po stretnutí s Van der Leym novinárom povedal, že si nemyslí, že by krajina mala nejaké systémové problémy, a že európske dotácie sa rozdeľujú otvorene.

Komisia však naďalej trvá na tom, že pri audite sa našla česká metóda prevencie korupcie a konfliktu záujmov. Komisia sa nedávno dostala pod čoraz väčší tlak na systematické spájanie finančných prostriedkov EÚ s právnymi predpismi a na prijímanie opatrení v prípade korupcie a konfliktu záujmov, keď členské štáty nebudú konať.

READ  Kabinet schvaľuje správu vlády

Úradníci EÚ navrhli, aby českí úradníci mali na splnenie požiadaviek komisie maximálne asi 12 mesiacov. Ak chce Rada Európy dať jej použitiu zelenú, mohla by prvá tranža peňazí z fondu na obnovu prísť do Čečenska do septembra. Brock však bude musieť splatiť všetky prostriedky.

Stovky českých žien by mohli požadovať odškodné za nelegálnu sterilizáciu po tom, čo Senát vo štvrtok jednomyseľne prijal návrh zákona. Návrh zákona, ktorý schválila Snemovňa reprezentantov v júni, umožňuje ženám, ktoré československé a české orgány nelegálne sterilizovali v rokoch 1966 až 2012, požiadať o zaplatenie 300 000 korún (11 750) bez toho, aby sa obrátili na súd.

Schválenie tohto zákona je krokom k rasovým vzťahom, ako aj k právam žien. Väčšina žien, ktoré sú nútené, podvádzané alebo vyvíjané na antikoncepciu, sú Rómky. Menšiny, ktoré tvoria asi 2 percentá z 10 miliónov obyvateľov Českej republiky, čelia segregácii a silnej diskriminácii. Aj keď sa česká vláda obetiam v roku 2009 oficiálne ospravedlnila, bojovníci roky bojujú, aby získali viac uznania ich nešťastnej situácie.

Neexistujú presné záznamy o tom, koľko žien bolo po desaťročia sterilizovaných proti ich vôli. Český ombudsman odhaduje, že tisíce ľudí zahynuli v dôsledku praktík, ktoré pretrvávajú roky po páde komunistickej vlády. Lekári niekedy vykonávajú chirurgický zákrok tajne alebo so súhlasom obete počas iných lekárskych zákrokov. Niektoré ženy s touto praxou súhlasili pod hrozbou, že im vezmú deti, alebo že im budú znížené dávky.

Helena Vulková, vládna komisárka pre ľudské práva, ktorá návrh zákona uviedla, očakáva, že nárok na kompenzáciu bude mať asi 400 žien. Obete musia požiadať o odškodnenie do troch rokov od vykonania programu. Skôr ako k tomu dôjde, musí zákon podpísať prezident Miloš Zeman. Napriek zvyčajnej rétorike namierenej proti Rómom je nepravdepodobné, že sa populista bude pokúšať vetovať tento návrh zákona, pretože sa mu dostalo veľkej podpory v oboch komorách parlamentu.

READ  Princ Harry hovorí, že z memoárov vynechal tie najškodlivejšie tvrdenia

Hlúpe na Slovensku

Falošná správa obiehajúca sociálnymi sieťami, že na Slovensku by malo byť uväznených niekoľko vysokých prokurátorov a policajtov, vrátane osobitného advokáta Daniela Lipšika, oklamala niekoľko dôležitých spravodajských serverov a poslala reportérov, aby zakryli príbeh, ku ktorému sa dostali pred interiérom. Úrad pre výskumnú službu ministerstva, ktorý má karty o zodpovednosti polície.

Túto správu si vyzdvihli spravodajské weby, ako napríklad Activity, ktoré informovali o sprisahaní zameranom na odvetu proti úradníkom pracujúcim v prípadoch korupcie na vysokej úrovni za posledných pár rokov. K zatknutiu však nedošlo, aj keď to správa potvrdzuje.

Rada národnej bezpečnosti vo svojom vyhlásení uviedla, že práca polície, prokurátorov a súdov nebola nijako vyšetrovaná, pričom probačný úrad uviedol, že došlo k poškodeniu a opätovnému otvoreniu bezpečnostných previerok kľúčových úradníkov v kľúčových prípadoch. Citované Denne plasca.

„V posledných mesiacoch bolo prostredie médií a sociálnych sietí zaplavené rôznymi informáciami z pochybných zdrojov, ktoré neboli analyzované a overené. Žijú si svoj vlastný život potulkami po verejnom sektore bez pravidiel,“ uvádza sa v správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close