Ekonomika

bne IntelliNews – Stredná Európa „veľmi zraniteľná“ voči ekonomickým dopadom ukrajinského konfliktu

Oxford Economics tvrdí, že stredná Európa je jedným z regiónov najviac vystavených ekonomickým dopadom ruskej invázie na Ukrajinu a znížila svoje prognózy HDP pre SVE v tomto roku v priemere o 1 percento (bp) a v roku 2023 o 0,5 bb. Prognostik hovorí, že riziká sú „výrazne naklonené smerom nadol“.

A Poznámka 14. marca, Oxford Economics hovorí, že dopad na štyri ekonomiky strednej Európy (Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko) budú mať najmä ceny komodít, najmä energií, ktoré zvýšia infláciu a ovplyvnia reálne príjmy a spotrebu. „Ruské dovozy ropy, plynu, uhlia a jadrových produktov spôsobujú, že krajiny strednej a východnej Európy sú zraniteľnejšie,“ zdôrazňuje.

Inflácia cien potravín sa v priebehu roka zvýši, keďže veľkoobchodné ceny obilia a hnojív sú poháňané skôr sankciami a obmedzeniami vývozu/dovozu.

Poukazuje na to, že Česko vo februári dosiahlo dvojcifernú infláciu a ďalšie krajiny ho budú zrejme čoskoro nasledovať. Očakáva sa, že inflácia CPI sa v roku 2022 priblíži k dvojciferným úrovniam v Poľsku (9,9 %, 2,2 pb oproti predvojnovej predpovedi) a Českej republike (9,1 %, 3,6 pb), s mierne nižšími hodnotami v Maďarsku a na Slovensku na 7,1 % a 7 %. Rastúca inflácia a ceny komodít zasiahne najmä Poľsko a Maďarsko.

Spoločnosti budú trpieť nedostatkom kľúčových vstupov ako nikel, paládium a neón a ich rastúcimi cenami, ako aj cenami energií. Tento nedostatok zvýši ceny výrobcov a spôsobí ďalšie odstávky. Niektorí výrobcovia automobilov minulý týždeň obmedzili alebo zastavili výrobu pre nedostatok káblových zväzkov.

Strata ukrajinského a ruského trhu má tiež malý vplyv na spoločnosti, aj keď je veľmi dôležitá pre niektoré odvetvia, najmä výrobu automobilov, pre ktorú je Rusko exportným trhom asi 3 % z celkového exportu.

Meny regiónu boli zasiahnuté averziou voči riziku, čo podporilo infláciu. Centrálne banky zasahujú, aby podporili meny. Poukázala na to, že česká koruna, maďarský forint a poľský zlotý stratili viac ako 10 % voči doláru po správach o invázii predtým, ako ich príslušné centrálne banky intervenovali na devízových trhoch na podporu svojich mien.

READ  Dodávky plynu spoločnosti Gasprom na Slovensko cez Ukrajinu v tomto roku klesli o 67 %.

Oxford Economics očakáva, že tvorcovia politík si zachovajú medvedí postoj – čo bude mať vplyv aj na domáci dopyt – „ale predajné tlaky budú pokračovať aj napriek rozdielu v sadzbách voči eurozóne“.

„Načrtnutý politický prístup centrálnych bánk strednej a východnej Európy bude ťažké udržať – najmä ak sú meny strednej a východnej Európy pod tlakom, fiškálna politika je príliš uvoľnená a napäté trhy práce (v kombinácii s vysokými inflačnými očakávaniami) naďalej podporujú rýchly rast nominálnych miezd. tlak na jadrovú infláciu,“ uviedlo.

Najväčšou neznámou, hovorí prognostik, je vplyv obrovskej vlny utečencov, ktorú región prijal. To naznačuje, že asi 85 % ukrajinských utečencov (2,4 milióna z 2,8 milióna) sa uchýlilo do SVE a z geografického a kultúrneho hľadiska väčšina zostáva až do konca nepriateľských akcií, ak nie dlhšie.

To podporí spotrebu a pomôže zmierniť napäté trhy práce, ale bude to znamenať výrazne vyššie fiškálne náklady, pokiaľ EÚ nepríde na pomoc regiónu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close