Ekonomika

Tri odporúčania pre Javiera Miliho

Javier Milei, ktorý o sebe tvrdí, že je anarchokapitalista, bol zvolený za prezidenta argentínskej vlády. Je ťažké neobdivovať porážku jeho súpera z populistickej strany, ktorá desaťročia drancovala Argentínu. Už skôr som však navrhol, aby sme naše očakávania nepreháňali. Ak by ma Millie požiadala o radu, ponúkol by som tri všeobecné návrhy.

Najprv si dávajte pozor, ako hovoríte. Je ťažké myslieť ako jednotlivec a učiť liberálny individualizmus, ak je kolektivistický. Zvážte príklad z Wall Street Journal Včera (dnes ráno) Mr. Príbeh Miliho zvolenia (“Javier Millay, anarchokapitalista, ktorý sa označuje ako sám, bol zvolený za prezidenta Argentíny.19. novembra):

Millayove návrhy zahŕňajú … uprednostňovanie obchodu s kapitalistickými krajinami, ako sú Spojené štáty, pred Čínou.

Neexistujú žiadne úvodzovky, takže Miley možno vyjadrila túto myšlienku inak. Prekladateľ to mohol interpretovať svojim konvenčným myslením, alebo to novinár (či redaktor) nevedome prepísal do hovorovej reči. Vláda slobodnej krajiny (snáď okrem obdobia vojny) „nepreferuje obchod“ s nikým a nikde; Vláda sa uspokojí s tým, že každému „svojmu“ občanovi (alebo skupine občanov) ponecháva voľnú ruku pri dovoze od koho sa jej zachce a vývoze, komu chce, za predpokladu, že akceptuje podmienky ponúkané druhou stranou (aj keď sú nútený). jeho vlastnou liberálnou vládou).

Môj druhý návrh sa týka rozhrania medzi činmi a rečou. Ako každý politik v krajine, ktorá nie je úplne nezávislá – Argentína je podhodnotená – Mile musí robiť kompromisy. Teória verejnej voľby nás veľa naučila o obmedzeniach a stimuloch politikov, ktorí potrebujú podporu špeciálnych záujmových skupín, ktoré požadujú ústupky a ústupky. Týmto požiadavkám je veľmi ťažké odolať a ľudia závisia od vlády. Milei musí často robiť svoj klasicko-liberálny alebo kompromisný A fortiori Ak skutočne nasleduje anarchokapitalistické ideály. Dôležité je, aby dal jasne najavo, že všetko, čo robí v snahe o slobodu jednotlivca, je krátkodobý kompromis. Musí vysvetliť, že sociálny štát je udržiavaný len v nevyhnutnej miere pri prechode k slobode a blahobytu, keď postupne zastará. A tam a späť.

READ  Slovenské firmy dodávali výrobcom zbraní v Rusku a Iráne

To neznamená, že zníženie a odstránenie inflácie, ktorá oficiálne predstavuje 143 % ročne, nie je naliehavou úlohou. To a niektoré ďalšie priority budú musieť počkať. Ak nedokáže kontrolovať infláciu, zlyhá všade inde. Ale tu sa zameriam na všeobecné, „metodické“ odporúčania.

Po tretie, odporúčam mili, aby sa držal ďalej od zlých ľudí. Musí si dávať pozor, aby ho nekompromitovali ľudia, ktorí sú otvorene v rozpore s dlhodobým cieľom, ktorý (implicitne) sleduje. To zahŕňa extrémnu pravicu a extrémnu ľavicu. Jeho opis ako „radikálneho libertariána“ a „napravo“ vyvoláva nebezpečný zmätok (napríklad „pozri, “Za prezidenta Argentíny bol zvolený radikálny libertarián Javier MileyPeňažné časy, 20. novembra 2023). „Som na teba taký hrdý,“ povedal Trump Miley zo svojej sociálnej siete. „Otočíš svoju krajinu a spravíš Argentínu opäť skvelou!“ Rovnako ako klasický liberalizmus, aj libertarianizmus presahuje ľavicu a pravicu.

Pokiaľ ide o ich hodnotu, tvrdím, že tieto odporúčania sú platné pre každého politika na svete, ktorý berie liberálne princípy vážne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close